1 enfekte

Günümüz internet çağında sosyal medya yönetimi unsurlarının değeri her geçen gün artmaktadır. Sosyal medya yönetimi, ciddi bir işlem olduğu gibi markalar tarafından taviz verilmesi söz konusu değildir. Sosyal medya yönetimi nasıl sağlanır? Sosyal medya yönetim konusunda deneyimli ya da deneyimsiz herkese yarar sağlayacak noktalar.

4 Cevap

0 gaz
 
En İyi Cevap

Günümüzde, sosyal mecralarda varlığımızı, sosyal medya yönetimi sayesinde her geçen gün arttırmaktayız. Bağımlı olmadığı halde ortalama bir internet kullanıcısının bile günde 135 dakikasını, sosyal medya hesaplarında harcadığı bir gerçek. Aşırı bağımlılarda bu oran 10-12 saate kadar çıkabiliyor. Bu nedenle de sosyal medyanın gücünü hafife almamak lazım.

Butik işletmelerin 2019 yılında artarak devam edeceği düşünülürse, işletmeler için sosyal medya önemi artarak devam edecek. Özellikle de potansiyel müşteri adaylarıyla etkileşime geçmek için sosyal medya yönetimi  şaşırtası bir nimettir.

Hedef kitlenizi, sosyal medya yönetimi sayesinde hesaplarınızı etkili bir şekilde kullandığınızda gerçekleştirebilmeniz olasıdır. Ancak kimi internet kullanıcıları, sosyal medya pazarlama hizmetlerine soğuk bakabilmektedir. Bu konuda en büyük sorun, işe nereden başlanacağının bilinmemesidir. Karşı karşıya kalacağınız problemler, kimi zaman ürün ya da hizmetinize ayırdığınızı süreyi bile geçebilecektir.

Birkaç farklı taktikle, müşteri kitlenizi nasıl arttırabileceğiniz hakkında sosyal medya yönetim politikalarını sunacağız. Bütün adımları noksansız bir şekilde uyguladığınızdan emin olmalısınız. Çünkü, sosyal medya yönetimi alanına ayıracağınız yatırım ya da hizmetin, ürün veya hizmet satışıyla paralel kazanç sağlaması gerekmektedir.

Sosyal Medya Yönetimi Platform Seçimi

Sosyal medya yönetimi, son derece meşakkatli bir iş olduğu kadar işletme sahiplerinin ya da sıradan internet kullanıcılarının, amatör bir şekilde yapabileceği bir alandır. Günümüzde, zamana paralel olarak sosyal mecraların sayısı giderek artmaktadır. Hıza yetişebilmeniz neredeyse imkansızdır. Zaten bütün platformla entegrasyonlarınızı sağlamanız bile başlı başına bir konudur. Ayrıca bütün platformlardan, tatmin eden bir kitle edinmeniz sosyal medya yönetimi  için sürpriz olacaktır.

Instagram, Pinterest, Snapchat, Facebook, LinkedIn, gaza gelinip de açılmış, çöp hesaplarla doludurlar. Bu nedenle de hepsinde birer hesap açmanız, dev bir okyanusta karınca tanesi kadar küçük gözükmenize yol açacaktır. Büyüme oranları da dikkate alındığında sosyal medya yönetimi yapmanız olası bir ihtiyaçtır.

Büyük okyanusları göz önünde bulundurduğunuzda, henüz bu konuda yeterliliğe sahip olamayıp, amatör bir şekilde devam etmeye çalışıyorsanız her platformda hesap açmaya çalışmanız, pek yarar sağlamayacaktır. Ayrıca bu durum kalitenizi de korumak konusunda, olumsuzluk yaratacaktır. Hesapların takibinin de zorlaşması, olası müşterilerinizi kazanamadan kaybetmenize yol açacaktır. Çok fazla varlığınızı kanıtlamak yerine, sadece tek bir alan kaliteli gönderiler ile sosyal medya yönetimi işlemini başarıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Bundan dolayı, sosyal medya platformlarıyla alakalı hiçbir fikriniz yoksa, küçük bir araştırma yaparak hangisinden başlayacağınıza kanaat getirebilirsiniz. Birçok sosyal mecranın kendine göre tanımları ve temsil ettikleri değerler bulunmaktadır. Paylaşımlarınızı görsel içerikler ağırlıklı bir şekilde yapacaksınız, bu konuda sosyal medya yönetimi  için Pinterest, Snapchat ve olmazsa olmaz Instagram’dan yana tercih kullanabilirsiniz.

Şayet kısa dipnotlarla gündem yaratmak istiyorsanız, Twitter derdinize derman olacak bir mecradır. LinkedIn’de ise marka bilinirliğinizi diğer yatırımcılar ve işletmelere duyurmak için kolaylıkla çalışmalar yapabilirsiniz. Bütün hepsinde, sosyal medya yönetimi hedefleme stratejinizi yerinde kullanmalı ve kitlenizi tanımlamasınız.

Sosyal Medya Yönetiminde Hedef Belirlemek

Kullanmış olduğunuz sosyal medya platformu, fark etmeksizin işletmeniz adına sürdüreceğiniz dijital pazarlama kampanyalarının tamamında sosyal medya yönetimi hedefleri koymanız gerekecektir. Hedefsiz bir şekilde çıkacağınız pazarlama yolculuğunuz, nitekim hüsranla sonuçlanacaktır. 

Bu durum sosyal medya yönetimi pazarlamasıyla aynı unsurları taşımaktadır. İlk olarak temel ihtiyaçlarınızın neler olduğunu fark etmelisiniz. İşletmenizin niçin bu mecralara ihtiyaç duyduğu, bu mecralarda sizlerin hangi kazanımları elde edeceği ve markanızın uzmanlığınızla bağdaşıp bağdaşmadığına kanaat getirmelisiniz. En önemlisiyse müşterilerinize ne biçimde hitap edebileceğinizde karar kılmalısınız.

Markalar, genel anlamda ürünlerini güncel tutmak, kampanyalar hakkında bilgiler sunmak ve mevcut müşteri potansiyellerini arttırmak gibi çeşitli hedeflerle sosyal medyada varlık göstermektedirler. Bu işi ilk kez gerçekleştireceksiniz, normlarınızı üst seviyelerde tutmak yerine biraz daha realistik şekilde tutmanız, iş motivasyonunuzda kayıp yaşamanızın önüne geçecektir. Bu aşamada sosyal medya yönetimi devreye girecektir.

Sosyal Medya Yönetimi Hangi Kitleye Hitap Edecek?

Markanızın, beli konumundaki bu detay önem arz etmektedir. Sosyal medya ipuçlarını avantajınıza kullanabilmek adına, müşteri kitlenizin hangi özelliklere sahip olduğunu tanımlayabilmeniz gerekmektedir. Çünkü, bütün paylaşımlar ve gönderilerinizi, tamamen müşteri kitlenizle bağdaştırmak üzere yapacaksınız. İçerikleriniz konusunda, referans olarak müşterilerinizi alacaksınız. Aksi bir durumda, içerikleriniz ile müşterileriniz arasında bir ilişki kurulmadığından, belli bir etkileşim elde edemeyeceksiniz. Sosyal medya yönetimi, bu temel değerleri edinmenizi sağlayacaktır.

Sosyal medya yönetimi, kitle ölçüm unsurları arasında hedefinizdeki kitlenin, cinsiyeti, konumu, amaçları, ortalama gelirleri ve yaş aralıkları yer bulmaktadır. Bütün bu bilgiler, küçük çaplı Pazar araştırması referans alınarak dahi yarar sağlayabilecektir.

Müşterilerinize, belirli aralıklarda anketler yapmak, potansiyel müşterilerinizin bilinirliğiniz hakkında ne düşündüklerini ölçümlemek, eski ya da yeni müşterilerinizle röportajlar gerçekleştir ve sorun çözüm gruplarında, markanız hakkında nelerden bahsediliyor saptamak sosyal medya yönetimi başarısı sağlayacaktır. Demografik olarak sahip olduğunuz kitleyi, sonraki aşamalarda trendlerle birleştirmeniz, uzun vadede büyük kâr marjları sağlayacaktır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer sosyal medya yönetimi  unsuruda, kitlenizle ağınızın uyuşması durumudur. 18-24 yaş arasındaki bireyler daha çok Instagram platformunda zaman geçirmektedir. 24-30 arası Twitter ve 30-50 yaş arası kitleler Facebook platformlarında yer bulmaktalardır. Kitlenizin, sizlere kazanç sağlaması için ulaşabilmeniz gerekmektedir.  

Sosyal Medya Yönetimi Geri Bildirim

Sosyal mecralar akılda canlandığında, bir tarafı gidiş bir tarafı da geliş olan caddeler düşünülmektedir. Takipçileriniz ile tek bir caddeden içerik gönderip, varlığınızı sürdürebileceğiniz gibi aynı şekilde onların geri bildirim ve sorunlarına hatta markasal değerlerle bağdaşmayan yorumlar ya da mesajlarla karşılaşabileceksiniz.

Hukuki değerlerle bağdaştığı takdirde, yorumlar ya da mesajlara ivedilikli cevap vermeniz imajınızı taze tutacaktır. En kızgın müşteri bile kendisiyle ilgilenildiğinde, pamuk gibi olabilmektedir. Bu nedenle de sosyal medya bildirimlerinizi kapatarak, cool gözükmek gibi bir çabaya girişmeyin. Günümüzde büyük markalar dahi bu yaklaşımı benimsiyorlarken, sizlerin tersi bir strateji uygulaması sosyal medya yönetimi konusunda zarar sağlayacaktır. Markanızın, başka müşterilere önerilmesi için müşterilerinizi yani sadık müşteri kitlenizi, memnun ve tatmin edici bir şekilde mevcut tumanız gerekmektedir.

Sosyal mecralarda varlık göstermek, ürün veya hizmet sağlayıcılar için çok zorludur. Çünkü, bazı durumlarda yersiz olumsuz bildirimler, eleştiriler, hayal kırıklıkları, sitemler veya karalama kampanyalarıyla dahi karşılaşılabilmektedir. Her ne olursa olsun, kendi dirayetinizi kırmamaya çalışmalısınız. Çünkü yazacağınız veya göndereceğiniz her türlü yorum ya da mesaj, diğer müşterileriniz tarafından da takip edilecektir. Sosyal medya yönetimi öfke kontrolü sağlayan bir konudur ve başarı ivmesi için fevri davranmamak gerekecektir.

0 gaz

Sosyal medya yönetimi hizmetleri, SPAM muamelesi görmenizin de önüne geçecektir. Çünkü sosyal medya platformlarının, yapılarının birbirinden farklı olması değer normlarının da çeşitlenmesine yol açmaktadır. Bir platformda sürekli aktif olmanız hoşnutluk sağlayacakken bir diğerinde tamamen SPAM kabul görebileceksiniz. 

Twitter ya da Instagram Sosyal medya yönetim için günde 1 -2 paylaşım yerinde olacaktır. Fakat aynı gönderiyi her gün göndermek, zarar doğuracaktır unutmayın. Farklı farklı gönderi stilleri oluşturun ve tekrara düşmeyin.

Sosyal Medya Yönetiminde Kişisel Hesap ile İşletme Hesabı Ayrı Tutulmalı

Başlı başına bir problem gibi gözükse de sosyal medya yönetimi gerek kullanıcılar gerekse de işletmeler, bu konunun önemini henüz anlamış değiller. Dev şirketlerin bile bu gibi alışkanlıkları sürdürdüklerine şahit olunabilmektedir. Hesaplarınızı ayırmanız güvenlikli ve erişilebilirlik açısından olumlu duygular yaratacaktır. Sosyal medya yönetimi, işletme hesabınız ile kişisel hesabınız üzerindeki hareketleri aynı kefeye koymayı kabul etmemektedir.

Aile pikniğinizi işletmenizin hesabından paylaşmanız ne kadar mantıklı olurdu? Yapacağınız bir yanlış veya kasti olarak bu davranış, itibarınızı gölgelemekte yeterli olacaktır. Takipçileriniz tarafından işinize saygı göstermediğiniz ve halen kurumsallaşmak konusunda sıkıntı çektiğiniz düşünecektir. İşlerinizi farklı farklı kanalar üzerinde yürütmeniz sosyal medya yönetimi avantajı sağlayacaktır.  

Ekonomik Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya bağımlılıkları, artık çığırından çıkmış durumda. 30-40 saniyede bir yeni paylaşımlar yapılıp yapılmadığını kontrol eden bağımlılar gördü bu gözler. Bütün gününüzü bu şekilde harcadığınızda aslında elinizdeki avantajlardan feragat ediyorsunuz. Sosyal medya yönetimi, hesaplarınız üzerinde zamanınızı ekonomik kullanmanız gerektiğini belirtir.

Sosyal mecralarda harcayacağınız zamanı, onun yerine ürün ya da hizmetinizi geliştirmek üzere harcayabilirsiniz. Hesaplarınızın kontrolü, paylaşım alışkanlıkları ve geri bildirimler, günün belli bir bölümünde kontrol edilmek üzere program yapılmalıdır. Bu planı bozmadan rutine indirgemelisiniz.  

Sosyal Medya Yönetimi Stratejinizde İşletmenizden Bahsedin

Bazı durumlarda, işletmeler hakkındaki detayların verilmesi es geçilebiliyor. Önemsiz olarak görülen bu durum, aslında potansiyel müşteri adayları için satışın birinci kuralını gerçekleştiriyor. Çünkü, bu imajınızla bilgilerinizi doldurmadığınızda, kurumsal olmadığınız apaçık kendini ele veriyor. Siz hangi profil ile çalışmak isterdiniz? Bütün sosyal medya yönetim kurallarında, es geçilmesi tavsiye edilmeyen alanlar şunlardır:

  • Logo
  • Faaliyet
  • İletişim Kanalları
  • İnternet Sitesi
  • Adres

Sosyal Medya Yönetimi Görsellik İster

Videolu ya da fotoğraflı paylaşımlar yapıp yapmamak tamamen size kalmış durumda. Ancak yayınlarınızın daha dikkat çekmesini istiyorsanız. Çarpıcı resimler ile üstesinden gelebilirsiniz. Twitter da yapılan analizlere göre çarpıcı resimlerle servis edilen hizmet ya da ürünlerin normal gönderilere oranla fazla tıklama yönünden %18, FAV oranı olarak %89 ve retweet sayısında %150 etkileşim gözlemlenmiştir. Sosyal medya yönetimi için bu durumu fırsata çevirebilirsiniz.

0 gaz

Sosyal Medya Yönetim Paylaşımlarınızın %80’i Bilgi %20’si Tanıtım Olmalı

Sosyal medya kullanıcıları, bilgi edinmiş oldukları gönderiler karşısında Sosyal medya yönetim aracılığıyla daha kolay etkileşim gösterirler. Bu nedenle de paylaşımlarınızın %80’inin takipçilerinize bir şeyler katıp katmadığından emin olun. 

İnfografik içerik olarak bilinen bu tür, demografik yapınızı bile değiştirebilme fırsatı tanıyacaktır. Blog yazılarından kesitler ya da video röportajlarla ürün veya hizmetinizi destekleyecek bilgiler verebilirsiniz. Geri kalan %20’lik kısımda, sosyal medya yönetimi için tanıtımınızı yapabilirsiniz. Ürün veya hizmetiniz hakkındaki kampanyalar, güncellemeler ya da fırsatları tanıtabilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi için Hesabınızın Karakteri Olsun

Resmi devlet daireleri ve kamu kurumlarında kullanılan, kurumsal yazışma ağızıyla sosyal medya varlığınız dikkat çekmeyecek ve takipçileriniz etkileşim kurmak konusunda çekinecektirler. Bunun içinde Sosyal medya yönetimi müşterilerinizle aranızdaki mesafeyi biraz daha samimi kılmak için biraz daha doğal konuşabilirsiniz. Hümanist yaklaşımınızın daha fazla takipçi daha fazla etkileşim sağlayacaktır. Öte yandan da sosyal medya yönetimi stratejinizi oluşturacaktır.

Yer yer takipçilerinizin eleştiri, yorum veya geri bildirimlerine espritüel yaklaşım katabilirsiniz. Bu durum sosyal medyada viral bir reklam kampanyasının merkezinde dahi yer almanızı sağlayabilecektir. Takipçiler, markalar ya da ürünlerin, arka planında nasıl çalışıldığı yönünde büyük bir meraka sahiptirler. Bunun için belli aralıklarla işinizden kesitler sunabilirsiniz. Bu sayede kullanıcılar bir sonraki paylaşımınızı iple çekecektirler.

Sosyal Medya Yönetimi Stratejisinde Küresel Şirketleri İnceleyin

Hiçbir adımı başaramadığınız takdirde sadece Nike, Apple, Tesla, Amazon veya Coca-Cola gibi şirketlerin paylaşımlarını inceleyerek dahi nasıl bir strateji uygulayabileceğinize karar verebilirsiniz. Sosyal medya varlığınızı yürütmek için kendinize kılavuz olarak rakibiniz olsa dahi büyük şirketleri gösterin. Onların başarılı olmalarındaki kilit noktaları yakın takip ve sosyal medya yönetim sayesinde fark edebileceksiniz. Gerçekçi bir yaklaşım elde ederek, deyim yerindeyse çuvaldızı kendinize batırarak, eksiklerinizi tespit edebileceksiniz.

İşletme Hesabına Sosyal Medya Yönetim Konusunda Şahsi Yaklaşmayın

Sosyal medya hesaplarını, kullanıcılar daha çok eğlenmek için de kullanabilmekteler. Bu nedenle markanız ya da ürününüz hakkındaki kötü bir yorumu, gerçek yaşantıya sıçratacak hamlelerde bulunmayın. Bütün bunlar sizlere müşteri getirmeyecek, markanızı zan altında bırakacaktır.

Ayrıca Sosyal medya yönetim işletmenizin bir siyasi görüşü olması hiç hoş değildir. Çünkü gerek çalışanlarınız gerekse de müşteri kitleniz bu durumdan olumsuz etkilenebilecektirler. Ürüne ihtiyacı olan potansiyel müşteriler, görüşlerinizin belirli ideolojilerle birleştiğine kanaat getirdiklerinde, tercihlerini başka bir alternatiften yana kullanacaktırlar. Bu nedenle de sosyal medya yönetimi konusunda gerek kendiniz bilinçlenmeli gerekse de çalışanlarınızı uyarmalısınız.

Sosyal Medya Yönetiminde Bot Değil Doğal Olun

Sektörde dijital pazarlama şirketleri tarafından pazarlanan, sosyal medya yönetim otomasyon programları fazlasıyla rağbet görmektedir. Bu programlar sayesinde gönderi planlamaları yapılabilmekte, müşterilere anlık geri dönüşler dahi sağlanabilmektedir. Öte yandan bütün performanslar metrikler halinde kısa sürede elde edilip, analiz için çıktı alınabilmektedir.

Sosyal medya yönetim uygulamaları, stratejinizi oluşturmak adına avantaj sağlasa da aşırı derecede otomatik davranmanız, takipçilerinizi olumsuz etkileyecektir. Çünkü insanlar telesekreterlere karşı bile tahammül etmekte zorlanmaktadırlar. Yapay zekaya dayalı mesaj yanıt sistemleri kullanmanız, geliştirilme aşamalarında oldukları için markasal itibarınızı zedeleyebilecek boyutlara ulaşabilecektir. Diğer taraftan müşterileriniz de bir bota yönlendirildiklerinden dolayı, olumsuz geri bildirimlerde bulunabilecektirler.

Sosyal Medya Yönetimi Değerlendirme

Pazarlama alanında olmazsa olmaz konulardan biriside, seçilen stratejilerin elde ettiği sonuçların analiz edilmesidir. Çünkü başarılı olmayan stratejilerin, başarısız olduklarına sosyal medya yönetim konusunda ancak bu şekilde kanaat getirilmektedir. Paylaşımlarınızın ne kadar tıklama aldığı ya da hangi sayfanızda daha çok vakit geçirildiği, bütünüyle pazarla stratejinizin temelini oluşturacaktır. Başarısız geçen sosyal medya yönetim stratejileri şevkinizi kırmamalıdır. Ancak başarısız bir stratejinin üzerinde gereğinden fazla durmanız, markanıza zarar vermesinin yanında zamanınızı da boşa harcayacaktır.

sosyal medya yönetimi

0 gaz

Sosyal Medya Yönetimi Tutarlılık İster

Hem sosyal medya yönetimi sorumluları hem de işletmeciler arasında, büyük soru işaretlerden birisi de hangi sıklıklarla paylaşımların yapılması gerektiğidir. Bu konu bulunduğunuz kategori, sektör ve hedef kitleniz gibi ucu fazlasıyla açık kriterlere bağlıdır. 

Sosyal medya yönetim kriterlerinde kesin bir cevap yoktur ancak deneme yanılma yöntemleriyle dahi anlayabileceksiniz. Başlarda devamlılıktan çok değişik varyasyonlar denemelisiniz. Sosyal medya yönetimi, büyük anlamda deneme yanılma kullanılarak edinilmektedir.

Sektörünüz ile Sosyal medya yönetim stratejinizi bağdaştırarak, sürekli metriklerinizde başarı elde ettiğinizde sosyal medyada ciddi anlamda başarı yakalayabilirsiniz. Bunun içinde dengeli bir şekilde seyretmek, inişli çıkışlı seyretmekten daha iyi bir konsept olacaktır. Diğer taraftan takipçilerinizin boğulacağı bir sosyal medya hesabı yaratmaya çalışmayın. 

Gönderilerinize karşı tahammüllerini bir seviye sonra kaybedecek olan sosyal medya yönetimi, takipçileriniz ya takipten çıkacaklar ya da gönderi veya bildirimlerinizi sessize alacaktırlar. Etkileşimin düşmesiyle birlikte, sosyal medya yönetimi  projesi büyük bir başarısızlıkla karşı karşıya kalmış olacaksınız.

...