Kullanıcı deneyimini arttırmak ve fonksiyonel olmak için sitemizde çerezler bulunmaktadır. Gizlilik politikalarını kabul etmiş sayılırsınız.
#Sağlık kategorisinde
Agorafobiler Toplansın. Bir arkadaşımın bugün şahsıma söylemiş olduğu atıf. Konunun ordinaryusları mağaralarından çıksın bakalım.

2 Cevap

0 gaz
 
En İyi Cevap

Agorafobi Nedir? Agorafobinin Belirtileri Nelerdir? 


Bu psikolojik rahatsızlık türü genel itibariyle panik atakla birlikte ortaya çıkmaktadır. Agorafobik bireyler, rutin hayatlarında kendilerini evlerine kapatıp, dış dünya ile bütün ilişkililerini kesebilirler. Bu davranışlarının ardında ise insanlar tarafından kapana kısılma korkusu yatabilmektedir.

Kısacası Agorafobi, kaçmanın zor olabileceği herhangi bir durumda ya da bir sorun ortaya çıktığı anda asla yardım bulunamayacağı şeklinde düşünce yapısına kapılmaktadırlar. Bununla birlikte şiddetli korku yaşanan ve karakterize olarak ortaya çıkan anksiyete bozukluğudur.


Agorafobik Hastalar Ne Yapar?

Bu tip rahatsızlığa kapılmış olan hastalar sık sık endişe duymakta, yoğun bir şekilde panik yaşamakta ve utanç verici durumlarla karşılaşabileceklerini düşünmektedir. 

Kamuya açık bölgelerde, özellikle çarşı, pazar gibi kalabalık ortamlarda kendilerini asla rahat ve güvende hissetmezler. Adeta diken üstünde oturuyormuşçasına davranırlar.

Bu korku durumuyla birlikte, agorafobik bireyle kendilerini evlerine kapatacaklardır. Sürekli olarak evde kalmak isteyeceklerdir. Çok acil bir durum dahi olsa dışarıya çıkacakları durumlarda, yanlarında en az bir kişinin onlara eşlik etmesini isterler. Aksi taktirde aşırı paniğe kapılıp, dışarı çıkma cesaretini gösteremezler.

Agorafobi terimi, insanoğlunun yaşamında geçmiş tarihlerden beri büyük yer tutmaktadır. Eski Yunan geleneklerine göre “Agora” olarak bilinmekte, bu da günümüz Türkçesiyle "Pazar yeri" anlamına gelmektedir. O zamanın agorafobik hastaları, açık, geniş ve insanların yoğun olduğu alanlara çıkmaktan kendilerini alı koymuşlardır.


Agorafobi Ne Kadar Yaygın?

Tahmini olarak bir rakam veremesek de insanların önemli bir kısmının bu hastalıktan mustarip olabileceğini tahmin ediyoruz. Hatta çevremizdeki çoğu birey benzer davranışlarda bulunmakta ancak bizler tarafından bu konular fazlasıyla ciddiye alınmamaktadır.


Agorafobi'nin Nedenleri?

Çoğu anksiyete bozukluğunda karşılaştığımız gibi, bireylerin agorafobi durumuna kapılmalarında asıl sebep unsura rastlanılmamaktadır. Yani teorik olarak herhangi bir somut nedene henüz kliniksel veya akademiksel olarak rastlanılmadı.

Fakat hangi durumların bu hastalığın belirtilerini arttırdığını hemen hemen söyleyebiliriz.

 • Genetik olarak Agorafobi hastalığına yatkın olan veya herhangi bir başka anksiyetik bozukluğun ailesel geçmişinde bulunan kişilerde.
 • Beyin yapısı itibariyle kaygı ve korku bozukluklarını sık sık yaşayan ailelerde.
 • Herhangi bir travmatik olay (özellikle gelişim çağındaki) fiziksel ve manevi travmalar.

Agorafobi ve Panik Bozukluğun Arasındaki İlişki Nedir?

Agorafobi genel sıklıklarda, bireylerin tekrarlayan panik atak krizlerinde yaşanan endişe bozukluğu olarak da panik bozuklukla ilişkilendirilebilir. Bu tip ataklar, somut bir tehlike olmadığı halde yoğun korku ve ani davranış bozukluklarına yol açabilmektedir. 

Genel olarak bu hastalığa yakalanan bireyler ortalığı yıkıp dökmektedir ve adeta beyinlerine kan gitmiş gibi davranırlar.

Panik bozukluğu olan bireyler ise sıklıkla panik atak geçirme korkusuyla hayatlarını sürdürmektedir. Bundan dolayı belirli yerlerde, sorunlu gördükleri durumlardan kaçmayı istemeleri pek de yadırganmayacaktır. 

Toparlayacak olursak panik bozukluğa sahip bireyler, paniğin yaratmış olduğu fiziksel davranışlardan korkmaktadır. Bu neden atağa sebebiyet verebilecek ya da verme ihtimali olan her şeye karşı olmaları agorafobiye yol açabilmektedir.

Yapılan akademiksel çalışmalar, agorafobiyle birlikte panik bozukluğa yakalanma ihtimali kronik olarak gerçekleşebilme eğilimindedir. Agorafobi olmayan ve sadece panik bozukluğa sahip olan kişiler, genel itibariyle çeşitli evrelerde gidip gelme eğilimi yaşayabileceklerdir. 

Sık olarak rastlanıldığı bir diğer sorun ise OKB (obsesif kompulsif bozukluk) olabilmektedir. Yoğun olarak çeşitli vakalarda rastlanılma ihtimali bulunmaktadır.


Agorafobinin Belirtileri?

Altta rastlanılan durumlar, bu hastalığa yakalanmış insanların genel olarak uyguladıkları eğilimi ve davranışları göstermektedir. Her agorafobinin, illa ki benzer durumları yaşaması beklenilemez.

 • Agorafobi rahatsızı kişiler, yalnız zaman geçirmekten ürkerler.
 • Herhangi bir kaçış yolunun olmadığı yerlerde paniğe kapılırlar.
 • Kontrolün kendileri dışında gelişmesinden korkabilmekteler.
 • Duygusal ve davranışsal olarak kendilerine başka bireylerden soyutlamışlardır.
 • Sık sık çaresiz olduklarını hissederler.
 • Başkalarına bağımlı olarak kendi varlıklarını sürdürebilecekleri, fikrine kapılırlar.
 • Uzun sürelerde kapalı alanlarda kalmaktadırlar.
 • Mide bulantısı veya ishal gibi çeşitli bağışıklık sistemi hastalıklarına yakalanırlar.
 • Kalp atım sayıları, genel itibariyle hızlıdır.
 • Kısa süreli veya uzun süreli baş dönmesi yaşayabilirler.
 • Çeşitli solunum problemleriyle karşı karşıya kalmak zorundalardır.
 • Aşırı terleme ve kontrolsüz titreme eğilimine girerler.
 • Yüzleri pancar gibi kızarabilmektedir.
 • Herhangi bir tehlike yokken boğuldukları hissine kapılırlar ve can çekişirler.
 • Uzun süren uyuşukluk hissi veya iğne batmasına benzer bir his yaşayabilirler.

0 gaz

Agorafobi Nasıl Teşhis Edilir?

Bu gibi durumları kendinizin teşhis etmesi beklenemez ve imkansızdır. En kısa sürede acil olarak uzman doktor tavsiyesi almak zorundasınız. Size tanı koyabilecek yetkide ki tek organ onlardır. 

Bütün yaşadığınız semptomları ayrıntılı olarak onlara aktarmalısınız. Gerekli gördükleri taktirde fiziksel muayene ve kan tetkiki yapılmasını isteyebilmektedirler. Her şeyden evvel bu süreci başarılı bir şekilde atlatabilmeniz için sakin olmanız gerekmektedir.

Agorafobinin kesin tanı olarak belirlenmesinde, bireylerin yoğunlukla aşağıdaki beş durumdan ikisinde bayılma ya da panik atak yaşama eğilimine girdikleri tespit edilmiştir.

 •       Toplu taşıma araçlarını kullanmak.
 •       Köprüler ve avmler de dahil olmaz üzere açık alanlarda bulunmak.
 •      Tiyatro, sinema ve çeşitli kapalı alan faaliyetlerinde bulunmak.
 •       Sırada beklemek veya kalabalığa maruz kalmak.
 •       Yalnız başına evden uzakta olmak.

Kesin bir tanı koyulmadan önce bu davranışlar hakkında, bireyin eğilimleri gözlenmektedir. En az iki davranışı, altı aydır uygulayan bireylere, böyle bir tanı koymak hiçte yanlış olmayacaktır.


Agorafobi Tedavisi Nedir?

Sağlık merkezine başvurduğunuz andan itibaren sizler için kesin sonuç alınabilecek tedaviler sunulacaktır.

agorafobi nedir

© Copyright 2019 Hastalook

...