24 enfekte

Dünya üzerinde her ülkenin bir kıtası mevcut olduğundan Türkiye hangi kıtada yer alır ? sorusuyla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bu durumun sıklığı tamamen jeopolitik konumundan kaynaklanmaktadır.

1 cevap

0 gaz
 
En İyi Cevap

Popüler sorunsallardan birisi Türkiye hangi kıtada yer alır ? tarzındaki sorular. Kimi zaman yarışma programlarında kimi zaman da bulmacalarda denk gelebilmektedir. Bu nedenle de üzerinde yaşadığımız coğrafyanın konumunu iyi bir şekilde bilmek boynumuzun borcudur. Çünkü biz yerini iyi bilemediğimiz takdirde başkaları yerini öğretir ki bu durum istenilen bir şey değildir. Dünya üzerindeki ülkelerin hemen hemen hangi kıtada bulunduklarına aşina olunmaktadır. 

Türkiye Hangi Kıtada ?

Bu sorunun karışık gelmesinin en önemli sebebi hem Avrupa hem de Asya'da topraklarının bulunmasıdır. Ayrıca çok geniş bir coğrafyaya sahip olduğundan da karıştırılabilmektedir.

Türkiye Avrupa'da mı? Asya'da mı?

Türkiye Avrupa ile Asya'nın birleşimi olan Avrasya bölgesinde yer almaktadır. Trakya bölümü Avrupa kıtasında bulunurken, topraklarının çoğunluğu da Asya kıtasında yer almaktadır. Bu nedenle Asya Kıtası tabiri daha sık kullanılmaktadır.

İlgili sorular

2 Tespit 14 enfekte
1 tespit 6 enfekte
1 tespit 46 enfekte
...