Çıktı çıkacak soruları yer alırken 5G teknoloji ne zaman gelecek ? ve ülkelerin birbiri ardınalansmanlarını düzenlemeleriyle birlikte akıllarda nedir yahu bune soruları ortaya çıktı. Uyumlu telefonlar nedir ve ne değildir ?

4.5G teknolojisine, kolay adapte olan insanımız özellikle akıllı telefon kullanım yaş oranının yükselmesiyle birlikte mevcut hızlarından şikâyet etmeye başladı ve 5G arayışları baş gösterdi. Üstelik halen hatırı sayılır bir kısım 4.5G destekli telefonlarından tercih ettikleri internet profilleriyle 4.5G’yi devre dışı bırakma eğilimine girdiler. Bunun birincil nedeni olarak da 3.5G’den veri aktarımının 4.5G’ye göre daha az paket veri kullanımından harcaması olarak gösterildi.  Böyle bir süreçte, insanların bir kısmının aynı eğilimi 5G’de de göstermeleri kaçınılmaz olacak. Çünkü, insanımızın düz mantığı daha hızlı giden araç çok yakar, daha hızlı girilen internette çok harcar.

5G Teknolojisi Nedir ?

5G teknolojisi, akıllı telefonlar ve diğer cihazlarda bugüne kadar rastlanılmayan türden hızlı veri aktarımı ve güvenilir bağlantılar sunmayı vadetmektedir. Yeni nesil mobil internet alışkanlıklarını, köklü olarak değiştirebileceği de varsayılmaktadır.

Yeni yatırımların, ağ teknolojilerine ve araştırmalara büyük oranda birleştirilmesiyle birlikte, mevcut bağlantılardan daha hızlı ve çoklu ayrıca ortalama olarak 1GBps indirme hızının yakınında seyretmesi öngörülmektedir. Bu durum, bir bilgisayar oyununu saatler ve günler boyu beklemek zorunda kalan bizim neslimiz için büyük bir nimettir. Özellikle de düz bir GTA 5 mantığı da yapabilirsiniz. Öncesinde 1-2 günü aşkın(temsili) süredir inen bu oyunu, 65 dakikada indirebileceksiniz.

5G Teknolojik Altyapı Tamamlandı mı?

5G kapsamında kurulacak olan ağların da internet teknolojisinin kullanıcı kitlesine büyük bir artış getireceği öngörülmekte. Şirketlerin tahmini rakamları, 5G’yle birlikte aktif internet erişim kullanıcılarının sayısını fazlasıyla arttıracak. Büyük miktarlarda verilerin taşınacağı bu sistemin, ülkemizde de kazasız belasız, herhangi bir çökme eğilimine girmeden kullanılmasını arzuluyoruz. En azından daha akıllı ve daha çok bağlantıyı bir arada bulunduracak dünya iletişimi, bunun en büyük nedeni.  

5G Teknolojisi Ne Zaman Gelecek?

5G teknolojisinin lansmanının dünya genelinde 2020 yılında yapılması bekleniyor ve sistemsel altyapının geliştirilmesi süreç itibariyle aralıksız devam ediyor. Sistemin en azından bir önceki versiyonlarında yaşanılan aksiliklere maruz kalmaması isteniyor. Şirketler tarafından esnek davranılmasının nedeni halihazırda 4.5G’nin kullanıcıların büyük bir çoğunluğunun beğenisini alması görülüyor. Hatta veri akış rakamları ele alındığında, kullanıcılara birkaç sene daha sorun yaratmadan kullanılabilirliği söz konusu olmakta. En azından teknolojinin piyasaya sürülmesiyle birlikte buçuk olarak yarım kalan bir işin 5G olarak tamamlanmasını görmek, teknoloji sevdalılarını büyük bir olasılıkla memnun edecek.