8K TV almak mantıklı mı? şart mı yani ? 4K televizyon almak bile yeterli miktarda kullanamıyorkenne derece isabetli olur. Daha fazla miktarlarda yatırımlarla, mevcut HD yayınları bile kısıtlı şekilde izlerken gerçekten de 8K Televizyon almaya ihtiyacımız var mı?

8K TV’ler şu an kullanmakta olduğumuz 4K televizyonlardan 2 kat fazla çözünürlüğe sahip durumdalar. 8K veya 4K olarak neden adlandırılıyor derseniz öncelikle mantığını ve kısa ipucunu verelim. 8K özelliğe sahip televizyonlarda, cihazın yatay düzleminden 8 adet piksel geçmektedir. Yani pratik bir hesapla 4K’da da 4 piksel geçmektedir. Ancak genel anlamda ele alındığında 8K TV’ler 4K olanlardan 16 kat fazla pikseli barındırmaktalar. Bu bile teknoloji çözünürlüğünün göz kamaştırmasına yol açabiliyor.

  • 720p TV (HD)= 1280 *720 piksel,
  • 1080p TV (Full HD veya FHD) 1920 * 1080 piksel,
  • 4K TV (Ultra HD veya UHD) 3840 * 2160 piksel,
  • 8K TV 7680 * 4320 piksel sunmaktadır.

8K Televizyon Gereklilik mi?

Türkiye standartlarında düşündüğümüzde, elde bulunan akış hizmetleri ve teknolojik altyapının durumu göze alınırsa pek de bize uygun bir teknoloji olmadığı söylenecektir. Çünkü bu televizyonlar daha iyi kalitede yayınlar izlenmekten başka hiçbir albeni yaratmıyor. Mevcut 4K HDR televizyonları dahi son özelliklerine kadar kullanamıyoruz. Yani illa ki ben lüks veya kaliteden taviz vermek istemiyorum diyen kullanıcılar seçimlerini 4K’dan yana kullanarak şimdilik hem ekonomik hem de kullanışlı bir seçim yapabilirler. Çoğu akış hizmetinin bile 4K’ya entegre olma süreçlerini tam anlamıyla başaramadıklarını dikkate alırsak, 8K TV ’ye entegre olabilmelerini uzun zaman daha beklememiz gerektiğini düşünebileceğiz.

8K TV Farkı Belli Oluyor mu?

Şüphesiz ki evet. Bir örnekleme yapacak olursak, nasıl ki yeni bir modeli piyasaya sürülen telefonların ekranlarına baktığınızda taze bir canlılık gözlemliyorsanız aynı şekilde 8K TV ’lerinde aynı duyguları hissettireceğinden eminiz. Çünkü ekran alanında yaşanan gelişmelerde, teknolojilerin bir alt segmente ki görüntüleri iyileştirilebiliyor olması gerekmektedir. Aksi takdirde kullanıcılar fark göremediğinden yeni bir yatırım yapmaya sıcak bakmayabilecekler. Ben zaten HD izliyorum diyenler 4K TV alsanız da mevcut yayınları daha kaliteli çözünürlükte izleyebileceksiniz. Bu durumu teknoloji şirketleri, TV’lere entegre ettikleri modüler yazılımlarla aşmaktalar. Mevcut görüntüleri optimize etme yeteneğine sahip olan modüller algoritmalarıyla birlikte, başarılı bir performansın gözlemlenmesine fırsat tanımaktadır.

8K TV’nin Faturası Kabarık mı?

4K televizyona sahip olan kullanıcılar, başlarının ağrımayacağı bir yayın deneyimine sahip olabilmek için en az 20 Mbps hızında bir internet bağlantısına ihtiyaç duymaktadır. Aksi durumlarda yayınlar sıklıkla kopmakta, donmalar ve bozulmalar meydana gelebilmektedir. Durum 4K’da böyleyken dolaylı olarak 8K’da daha uç seviyelere çıkabilmektedir. 8K TV sahiplerinin kaliteli bir canlı akış deneyimine sahip olabilmeleri için, minimal olarak 50 Mbps bir bağlantıya sahip olmaları gerekecektir. Bağlantınızdan şu an bile fazlasıyla şikâyet etmekteyseniz, bu bile 8K TV gerçeği konusunda sizi ikna yetmekte yeterli olacaktır. Üstelik bir saatte 75 GB indirme sağlayacak bir yapıya sahip olup olmadığınız bir yana, diğer hizmetleri kullanırken bile ne derece problem yaşayabileceğinizi tahmin edebilirsiniz. Yani mevcut altyapınızın olmadığını düşünüyorsanız, 8K TV almanız isabetli olmayacaktır.