\"alaburus

Küçüklüğümüzün en moda tıraşı Alaburus tercih edilmesinden çok zorlanmasıyla bilinmekteydi. Alaburus belki de hayatımızın en derinlerinde, saklı köşelerinde kaldığı zamanlara götürecek olan alaburus nedir ? tespiti, çocukluk anılarınızı da baştan aşağıya canlandıracaktır. Bir neslin arasında dertsiz tasasız olunan zamanlardaki en mazisi karanlık ve tek problem olan saç modelidir alaburus.

Bir neslin koca kâbusu alaburus, şimdilerde bile popülerliği korunan, büyük yoğunlukta okula giden erkek çocuklara, ebeveynler veya berberler tarafından yaratılan saç kesim işlemine alaburus nedir denmektedir. Bu model, kendisine uygulanan kurbanlar tarafından asla memnuniyet yaratamamaktadır. Fakat gerek ekonomik oluşu gerekse de hijyen koşulları ele alındığında, kullanıcıya sağladığı yararlar saymakla bitmez. 

Özellikle de dışarı çıkılması veya özel bir davete gidilmesi esnasında, sadece jöle ya da wax kullanılarak, hava katılması kolaylık sağlamaktadır. Saçlarının büyük oranda kesileceğini kabul etmek zorunda kalan çocuklar, en çokta önlerinde bırakılan hafif yükseklikle avutulmaktadırlar. Ebeveynler ve berberler tarafından, bu durum büyük mükafat olarak görülmektedir. Üstelik kimi zaman, modelin ağlamasına bile neden olması muhtemeldir. Bu nedenle de böyle bir saç modeli kullanan çocuklar veya yetişkinlere, her girdikleri ortamda “Elin yüzün açılmış, maşallah.” denilerek moral verilmeye çalışır. Ancak arkadaş ortamına giren mağdurlar,

  • “ Kellll imamma gellll!”
  • “Kabak kemane, sesi şahane!”
  • “Aynı yolunmuş tavuğa dönmüşsün!” 

şeklinde argo kelimeler kullanılmasına maruz kalmaktadırlar. Üstelik işi biraz daha öteye götürmek isteyen munzur karakterler, arkadan beklenmedik bir şaplakla beyninizin sarsılmasına yol açabilecektirler. 

Günümüzde okullarda ağırlığı geçmişe nazaran biraz daha azalmış olsa da halen alaburus nedir denilince, yürekler hoplamaya yeterlidir. Bazı cin berberler ve ebeveynler, kurnaz evlalarına karşı kaba ismini kullanmaktansa öğrenci tıraşı modeliyle birlikte moral olarak iş bitene kadar uslu durmaları sağlanmaya çalışılmaktadır. Bu tıraşa maruz kalan çocuklar genellikle berber koltuklarına koyulan, tahta yükselticiyle opsiyonel olarak bilinmektedir.


Alaburus nedir?

Daha küçük yaşlardan itibaren toplumsal sınıflaşmanın, modellenmek üzere bireyle aktarıldığı bir tıraştır aslında. Çünkü toplumun büyük bir yoğunluğunda, orta sınıf veya düşük gelirli vatandaşların seçmiş oldukları bir modeldir. Üstelik çoğu berberin de ustalığa ilk olarak adım atmasında, bu modelin önemi fazlasıyla büyüktür. 

\"alaburus

Eğitim Metriği Alaburus

Çıraklar belli bir seviyeye geldikten sonra ellerine verilen öğrenci deneklerle, “Hata yapsak ne olacak ki? Tertemiz oluyor işte..” anlayışıyla çalıştıklarından üzerlerinde büyük bir stres de yoktur. Bu nedenle işlerine daha fazla konsantre olabilmeleri kaçınılmazdır. 

Tıraşın sonunda, çocuklardaki mutluluk yerine çıraktaki “Usta ben oldum artık, alırım bir zamını…” imalı bakışlar hâkim olmaktadır. Ancak bütün kötü anlara rağmen, alaburus nedir ki hayatımızda belki de dertten tasadan en uzak olduğumuz yılları anımsatmaktadır. Çünkü, o dönemlerde birine kendinizi beğendirme eğilimine girmektense, görüş olarak anlaşabildiklerinizle mutlu olmuşuzdur.