\"alexa

Ne Kadar Güvenilir? Alexa Düşürme Sıralama Taktiği Nedir? Siteleri nasıl ölçümlemeyi başarıyor?  Toolbar Kullanımı ve Avantajları nelerdir? Toolbar nasıl indirilir? Neden bu kadar önemli? İnternet aleminin hangi işini üstlenmekte?

Amazon firmasının direktiflerinde çalışmalarını yürüten, webmasterlara veya site yöneticilerine kullanışlı SEO fikirleri sunan ve dijital olarak marka ölçümlemelerini tek başına üstlenen dijital medya ölçüm sistemine Alexa denilmektedir.  Şirketin aynı isimli bir de yapay zekâ uygulaması vardır ki birbirine karıştırmamak gerekmektedir.

Alexa Ne Yapar?

Sistem internette yer kaplayan her türlü siteyi, belli başlı ölçütlere göre incelemekte ve bütün incelemeler sonucunda da en yüksek puanlı site 1. Sıra yer almaktayken ona oranla geride kalan sitelerde kendi aralarında dizilim sağlamaktadırlar. Alexa’nın bu kadar önemli olmasında kaçınılmaz ki sektörel olarak kendi tek elinde bulundurduğu sistemlerdir. Sadece siteyi tek kaynaktan incelemekle kalmıyor, detaylı bir şekilde analiz edip hangi ülkede kaçıncı sırada ve globalde kaçıncı sırada şeklinde başarınızı gözler önüne serebiliyor.

Alexa Ne Kadar Güvenilir?

Tamamen yanlış çünkü projenin 20 yılı aşkın süredir kullanımda olduğu ve geliştirme faaliyetlerinin şu an bile sürdürüldüğü bilinmektedir. Yıllar içerisinde webmaster ve site sahiplerinin en önemli metrikleri arasındaki yeri tartışılamayacaktır. Bu metrikler, güçlü bir veri tabanı oluşumunu sağlamış ve algoritmaların daha isabetli şekilde yaratılmasına kolaylık fırsatı tanımıştır. Çünkü kendisi, kullanıcıların bir internet sitesine güvenebilmeleri için birincil ölçüm aracıdır. Yani global internet kullanıcısının gözünde Alexa rankınızın derecesi kadar itibar görmektesiniz.

Siteleri Nasıl Ölçümlemeyi Başarıyor?

Alexa, herhangi bir siteyi sıralamaya almadan önce, sitenin ziyaretçilerinin hareketlerini izlemeye çalışmaktadır. Bu bağlamda kullanıcının siteye arama motoru yardımıyla mı? sosyal medya platformu aracılığıyla mı? ya da doğrudan site adresi vasıtasıyla mı? girdiklerini ön planda tutar. Bunun yanında sitede kaç sayfayı gezdiği, her sayfada ve totalde sitede geçirdiği süreyi hesaba katarak bunu bütün algoritmaya yerleştirir. Kimi zaman ise webmaster veya site sahipleri, sitelerinin daha aktif olduğunu fakat Alexa’da istenilen sıralamalara erişemediklerini dile getirmektedirler. Bu bağlamda Alexa’nın yaptığı işin zorluğu göz önüne alındığında kusursuz doğrudur demiyoruz.

Toolbar Erişilebilirlik Sunuyor

Sistemin Alexa Toolbar kullanılarak, daha kolay sıralama kaydettiği herkesin kabul ettiği bir gerçektir. Yani web sitelerini analiz etmeye başladığında ilk olarak kendi eklentisinden gelen verileri kayda almaktadır. Araç çubuğuna sahip kullanıcılar, sitelerin dünya sıralamalarını ve global sıralamalarını kapsayan verilere ulaşabildikleri gibi bu bilgilerin değerlendirilmesinde de avantaj sağlamış olurlar. 

Değerlerin kolay elde edilmesine aracılık ettiği için bu bağlamda Alexa Toolbar, sıralamanın düşmesinde büyük bir fırsattır. Her kullanıcının böyle bir avantajı olmadığı ve dolaylı olarak mobil cihazlardan da girişlerin değerlendirilmeye alınmasını isteyen site yöneticileri, Alexa’nın ücretli planlarından yararlanarak, sitelerine istedikleri takdirde doğrudan Alexa ile bağlantı kuran metrik ölçüm kodu yerleştirebiliyorlar. Kodun minimal düzeyde olması, site açılış hızınıza da gözle görülür bir etki yaratmıyor ve sunduğu avantajlar ele alındığında hiçmiş gibi bile olabiliyor.

Alexa Toolbar Nasıl İndirilir?

Alexa Toolbar, bir uzantı olarak görev yapmaktadır. Google Chrome veya Opera gibi internet tarayıcı uzantılarından kolayca eklenilebilmektedir.

Site Kayıt?

Kendi sitelerinin henüz ölçümlenmediğiyle karşılaşan webmaster adayları, ilk olarak bu konuda bir araştırmaya çıkmaktadırlar. Çünkü bütün emeklerinin boşa gittiğini düşünseler de asıl durum böyle değildir. İnternette yer kaplayan milyarlarca siteden, sizin ölçümlenmenize sıra gelmesi için doğal yollardan aykırı bir trafiğe uğraşmanız gerekmektedir. Fakat Alexa Toolbar kullanarak bu süreci biraz daha fazla hızlandırabilirsiniz. Çünkü eklenti sayesinde kayıt otomatik olarak Alexa serverlarına iletilmekte ve en kısa sürede ölçümlenmektedir. Ancak bu işlem anında kayıt oluyor olarak anlaşılmasın. Çünkü her harikuladede sitenizin belirli bir hit sayısına ulaşması gerekmektedir ve ancak bu süreçte Alexa sıralamasına alınabilecektir. Eğer ki Alexa Toolbar’da sizi sıralamaya dahil etmekte yeterli olmadıysa, sitenizin gerek içerik gerekse de SEO açısından büyük problemleri bulanabileceğini ve bunlardan kaynaklı olarak mevcut trafiğinizin çok düşük düzeylerde olabileceğini işaret etmektedir.

Sıralamaları Ne Kadar Güvenilir?

Her branşta kullanılan analiz sistemleri gibi ne yazık ki Alexa’nın da %100 olarak doğru sonuçlar doğurduğunu söyleyemeyiz. Ancak internet siteleri hakkında daha detaylı bir analiz yürüten veri tabanı olmadığından, büyük oranda da gerçekçi verileri karşımıza çıkarmaktadır. Yani şöyle düşünebiliriz: Alexa size dünyada 100.000’nci ya da ülkenizde 100’üncü sırada olduğunu gösteriyorsa, bu durum büyük oranda kaçınılmaz olarak doğrudur. Bu açıdan Alexa’yı, tıpkı televizyonlar ve diğer yayın araçlarındaki reytinglerle aynı kefeye koyabilirsiniz.

Neden Bu Kadar Önemli?

Çünkü reklam verenler, ilk olarak karar aşamasından Alexa değerlerini sorgulamaktadırlar. İnternet dünyasında bu nevi fiyatı belirleyen büyük bir politikadır. Çünkü kimse Alexa’da ülkesinde 100’üncü site varken, 150 binde yer alan bir siteye reklam vermek istemez. Bu nedenle de Alexa’nın önemini kabul etmek büyük bir gerçektir. Bazı webmasterlar tarafından gözden çıkarılabildiği de çeşitli forumlar ve incelemelerde dile getirilmektedir. Ancak bu durumun, kendilerinin uzun çabaları sonucunda arzu ettikleri yerlerde bulunamamalarını etkili görebiliriz. Yani kedi uzanamadığı ciğeri mundar edermiş. Alexa’da kendine olan güveni kanıtlamak için global sıralamada 1 milyon site altında yer alan adreslere, ayrıntılı analizlerle ipuçları da verebilmektedir. Yeni güncellemeyle birlikte, Alexa yeni bir modunu daha kullanıma sundu ve artık bu 1 milyon oranının ortadan kalktığını da söyleyebiliriz. Bunun yanında ücretli planlara sahip webmasterlar, normale oranla daha detaylı metriklere de ulaşabilmekteler.

Alexa için SEO Ne Kadar Önemli?

Genel hatlarıyla mevcut ölçümleme sistemini kullanıma sunan Alexa, SEO açısından siteleri kontrol noktasında bir ölçüm yapmamaktadır. Çünkü SEO sürekli olarak değişebilen bir kriterdir. Bu nedenle de Alexa tamamen ziyaret eden kullanıcıların üzerinde yoğunlaşmıştır. Nereden geldikleri, hangi anahtar kelimeler sayesinde ulaşıldığı ve hangi anahtar kelimenin daha büyük ses getirdiği gibi uç noktalarda ölçümler yapmaktadır. Bütün bunlar Alexa ile SEO arasında bir ilişki yok demek anlamına gelmiyor. Çünkü etkili bir şekilde yönettiğiniz sitenizde, uygun SEO teknikleri uygulandığında, mevcut olandan daha fazla ziyaretçiye ulaşabilecektir. Yani Alexa verilerinden yola çıkarak, sitenin SEO durumundan da az çok haberdar olabilirsiniz ya da çağrışım yapabilirsiniz.

Alexa Sıralama Nasıl Düşürülür?

Alexa’nın sizi güzel sıralara koymasının hayalini kuruyorsanız, ilk olarak hitap ettiğiniz kitleyi gözle görülebilir şekilde arttırmanız gerekecektir. Bunun birincil ve en basit yolu Alexa Toolbar kullanımıdır. Bunun yanında eşinize, dostunuza ve arkadaşlarınıza da Alexa Toolbar kullanarak sitenizi ziyaret etmelerini önerebilirsiniz. 

Çok büyük sıralamalar oynatmasa da sitenizin Alexa veri tabanı bağlantısı daha kaliteli olacaktır. Yani Alexa’nın sizin varlığınızdan haberdar olmasını sağlayacaktır. Bunun yanında bu işe gönül vermek ve nice yerlere gelmek istiyorsanız, sabretmeyi de öğrenmenizde büyük bir fayda sağlayacaktır. Yeni kurulmuş siteler için gözden kaçırılmaması ve varlığı kabul edilmesi gereken tek internet metrik sistemidir Alexa.0gaz23 Mayıs hastalooktespitledi

Alexa’da Rakip Analizlerine Ulaşmak

Alexa’nın hizmet verdiği site sorgulama ekranına giderek, rakibiniz adresini aratmanız yeterli olacaktır. Arama sonucunda ulaşacağını bilgiler;

 • Sitenin ne çeşit stratejiler oluşturmaya çalıştığı,
 • Hangi anahtar kelimelerin, yüzde kaç oranında kullanıldığı,
 • Hangi anahtar kelimelerden trafik çekimi sağlandığı,
 • Sitenin ülkesinde, diğer ülkelerde ve dünya genelinde hangi sırada yer bulduğu,
 • Siteyi ziyaret edenlerin, hangi kanaldan ulaşım sağladığı,
 • Sitenin hangi backlinck oluşumlarından yararlandığı,
 • Sitede ortalama kaç ziyaretçi bulunduğu,
 • Sitede günlük görüntüleme süreleri ve günlük sayfa gösterim oranları, gibi değerli analizler yer alacaktır. 

Üstelik siteyi incelemeniz için illa kendi siteniz olması gerekmediğinden, sanal alemdeki yerinizi tüm şeffaflığıyla görebilirsiniz. Kimi zaman kullanıcıların aklında Alexa Rank konusunda, yoğun bir karmaşıklık yer alabilmektedir. Bu durum sıralamanın küçülmesi, hitin azaldığı anlamına mı geliyor diye akılda şüpheler uyandırabilmektedir. Ne kadar çok sıralamaya sahipseniz 1’e de o kadar yakın olursunuz.0gaz23 Mayıs hastalooktespitledi

Alexa Hilesi Yapmaya Çalışmayın!

Bu konuda insanoğlunun sabretmekle arasının iyi olmadığı, uzun yıllardır kabul edilmektedir. Bu nedenle de hemen Alexa’nın öğrenilmesini takiben “Alexa Hilesi, Hit arttırma, siteye ziyaretçi çekme hilesi…” gibi illegal ve bir o kadar da etik dışı kalan arayışlar ortaya çıkabilmektedir. Bütün aramaların sonucunda kendilerini uzman webmaster ve SEO uzmanı olarak tanıtan kişilerin ağlarına düşmektedirler. Bunun size büyük bir fayda sağlamayacağını belirtmek isteriz çünkü atalarımız yıllar öncesinden durumu görmüşler. “Taşıma suyla, değirmen dönmez.”, “Lafla peynir gemisi yürümez.” gibi nice sözler bu işlem için söylenmiş gibidir.

Alexa Hilesi Nasıl Yapılmaya Çalışılıyor?

 • Bunun için çok çeşitli yöntemler bulunmaktadır ancak tamamen yanıltıcı işlemlerdir.
 • Ziyaretçi sayılarının olağandan daha fazla gözükmesi için yapılan otomatik tıklama botları,
 • Sitelere yerleştirilen backlink formatında embed kodlarla trafik çekme çabaları,
 • Siteye yerleştirilen gizli kaynak kodlarla pop uplar sayesinde otomatik ziyaretçiler oluşturabilmek,
 • Hileli olarak başka sitelerden zorbalıkla backlink almaya çalışmak,
 • Kimi zaman da kalitesiz sitelerden alınan backlinkler, kullanılarak mevcut site itibarı ve otoritesi daha aşağıya çekilebilmektedir.

0gaz23 Mayıs hastalooktespitledi

Alexa ve Google Affetmezler!

Her ne kadar satın alımı yapılan işlemlerin, Alexa metriklerini oynattığı gözlemlense de bu durum sadece kısa vadeli sonuçlar almaya yeterlidir. Çünkü uzun vadede yürütüldüğünde Google robotları tarafından fark edilip, daha kötü sonuçlara maruz kalabilirsiniz. Çünkü kullanıcıları yanıltmaya çalışacak her türlü hamle Google’dan ban yemenize yol açmaktadır. Bunca zamandır verdiğiniz emeklerin yanıp kül olması olarak da düşünülebilir. Sitenizin indeksleri silinir, ziyaretçilerin kaybolur ve adeta kepen kapatmak zorunda kalırsınız. Peşine büyük hayalleriniz ve ideallerinizle aldığınız alan adı da çöp olma kaderini yaşayacaktır. Boş yere zaman ve nakit tüketimi sağlamış olursunuz. Sadece başkalarının ceplerini doldurmaya aracılık edersiniz. Kaş yapıyım derken göz çıkarmayın!0gaz23 Mayıs hastalooktespitledi

Yeni Açılan Sitelere Alexa Tavsiyeleri

Büyük bir hayalle aldığınız alan adınız ve hostinginiz belki de sizi yıllardır özlemini kurduğunuz bir hayata itebilecektir.

 • Motivasyonunuzun yükselmesi için doğal olarak sitenizi büyütmeye çalışın. Düzenli içerik girişi sağlayın.
 • SEO durumunuzu analiz edin ve gerekirse SEO planlamanızın inşasında bir uzman yardımı alın.
 • İçeriklerinizin kullanıcılara hitap etmesi gerekmektedir.
 • Kalitesiz, kopyalanmış özgünlükten uzak yazılar ve kısa yazılardan uzak durmalı ancak uzun ve okuyucu boğan yazılara da yönelmemelisiniz.
 • Her şeyi ayarında yaptığınız ve kendi imajınızı oluşturduğunu bu sektörün nimetlerinden faydalanmanız, imkânsız olmayacaktır.
 • Alexa Toolbar’ı yakınlarınıza yükleterek, sitenizin analiz edilmesini kolaylaştırın.
 • Sitenizde vakit geçirmeleri için teşvik edebilir, çeşitli çekilişlerde bulunabilirsiniz.
 • Özellikle de kesinlikle sitenizin kullanıcı üyeliğine ve yorumlarına açık olması nitekim Alexa’da yükselmenize en büyük aracı olacaktırlar.
 • Zaman zaman farklı site yöneticileriyle, link değişimi yapabilir veya banner reklam anlaşması yürütebilirsiniz.
 • Sitenizin kurumsal bir imaja büründüğünü hissettiğiniz durumda Google Adwords en mantıklı seçim olacaktır.
 • Bu gibi tavsiyeleri uyguladığınızda, kullanıcılar tarafından tanınırlığı yüksek bir siteniz olacak ve dolaylı olarak Alexa sıralamanız da yükselebilecek.