Tavuk mu yumurta getirir? Yumurta mı tavuk? tartışılır ama Apple Hisse senetlerine zamanında yatırım yapmış olsaydınız, kendi çiftliğinizin sahibi olabilme imkanınız bulunabilecekti. 

Teknolojik yatırım meraklılarının Apple Hisse senetlerinin revizyonu hakkında yakın bir takibi bulunmaktadır. Yazımızda bir ürün almaktan çok hisse senedi almanın yatırımcılara getireceği avantajlar dikkat çekecektir.

İnsanoğlu, teknolojik ögeler konusunda son derece heyecanlı ve sabırsızdır. Heyecan veren özelliklere sahip olan cihazların, ilk sahibi olmak hiçbir kullanıcıya pişmanlık yaratmamıştır. Bunun yanında, alınan ürünün söz konusu anılara da eşlik etmesi, kullanıcıları güzel bir zaman yolculuğuna çıkarmaktadır.

Teknolojik olanaklar bakımından çağlar açılıp kapandığına şahit olduk. Teknolojik gelişmeler çoğumuza çocukluğumuzu hatırlatmaktadır. Kaygısız olduğumuz zamanlarda en tipik özelliğimiz, arkadaşlarımızda olan bir şeye sahip olmaktır. Gerisini hiç düşünmeyip anın tadını çıkardığımız dönemlere birazcık da olsun ışık tutmayı deneyeceğiz.

İlk masaüstü bilgisayarımdan, Walkman’ime hatta Sony Ericson telefonuma kadar bütün teknolojik cihazlarımız, hafızamın derinliklerinde bambaşka anıları bulunmaktadır. Bu durum herkesin hayatında büyük bir öneme sahiptir. İlk telefonunuzun markasını eminim ki hatırlarsınız?

Çocuksu ve çoğumuzun gençlik, zamanlarından kalan bu anılardan vazgeçmenin tek koşulu ne olurdu? Tabii ki de para! En azından hatırı sayılır bir çoğunluğun bunu gözettiğini düşünmek haksızlık olmayacaktır. Ya da konuya şöyle bakın! Bir ürünün ilk sahibi olmak yerine şirketinden hisse senedi almış olsaydınız hayatınızda neler değişirdi?

Basit bir hesapla, geçmişinizden pişmanlık da dahil olmak üzere farklı duygulara kapılacağınız bazı teoriler üzerinde durmaya çalışacağız. Bu zorlu süreçte en büyük yardımcımız, küresel anlamda lider teknoloji şirketi Apple olacak. Çünkü insanların büyük bir çoğunluğunun Apple’ı sevdiği sevmeyenlerin bile saygı göstermek zorunda kaldığı kabul edilen bir gerçektir.


İlk iPad’e Sahip Olmak mı? Apple Hissesi Almak mı?

3 Nisan 2010 yılında, küresel piyasaya sürülen iPad ürünün giriş modelinin fiyatı, o dönemki koşullara göre 499 $ civarıydı. Apple’dan aynı fiyata alacağınız bir Apple hisse değeri, günümüzdeki karşılığıyla 3.000 $ olacaktır. Basit bir hesaplamayla birlikte bile %500 kâra ulaşabilecektiniz.


İlk iPhone mu? Apple Hissesi mi?

29 Haziran 2007 tarihinde piyasaya sürülen iPhone modeli ortalama olarak iPad ile aynı satış fiyatına sahipti yani 499 $’dı. Bu parayla şirketten edineceğiniz bir hissenin değeri günümüzde 5-6 bin $ arasında olacaktır. Yani muhtemelen %1000 ’lik bir yatırım kârı kazanmış olacaktınız.


İlk MacBook mu? Hisse mi?

Çoğu teknoloji sever, nostaljik dokusu itibariyle MacBook sahibi olmaktan gocunmayacaktır belki ancak yine de değerlendirmek yerinde olacaktır. MacBook’un en temel versiyonu 16 Mayıs 2006 tarihinde tezgahlarda yerini aldı. Cihaz ücretleri 1,099 $ civarıydı. Zamanında aynı fiyata hisse satın almış olsaydınız, 22.500 $’lık bir getiri elde edecektiniz. Yani %2000 kâr gibi devasa bir kazanç sağlayabilecektiniz.


İlk Mac Mini mi? Yoksa Hisse Senedi mi?

Piyasaya sürülen ilk Mac Mini, 22 Ocak 2005 tarihinde, 499$’a satışa sunuldu. Apple hisse senetlerine yatırım yapmış olsaydınız 19.700 $ civarında bir kazanç sağlayacak yani %3900 kâr elde edecektiniz.


İlk iPod mu? Hisse mi?

iPod, müzik ve teknoloji dünyasında devrim yaratan bir bakış açısı sağlamıştır. Giriş seviyesindeki modellerin satımına 23 Ekim 2001 tarihinde başlandı. Piyasaya sürüldüğü zaman istenilen satış fiyatı 399 $’dı. Zamanında Apple hisse senetlerinin o tarihteki karşılığı günümüzde 58.000 $ olacaktı. Yatırım dünyasının sevdiği bir kârla %14500 gibi rekor bir kar elde edecektiniz. iPodlara tutkuyla bağlanmış olsanız da bu rakam hiçte azımsanacak kadar değil.


İlk iMac mi Hisse mi?

iMaclerin, orijinal modeline ilk sahip olmak isteğiniz zamanlar 15 Ağustos 1998 tarihiydi. Yaklaşık olarak 1.299 $’a sahip olabilecektiniz. Fakat biraz daha ötesini görüp hisse senedi almış olsaydınız bugün itibariyle 178.000 $’lık dev bir yatırıma sahip olacak hem de %13500 kâr elde edecektiniz.


İlk Macintosh mu? Sat Sat Sat Gitsin!

Listemizin son kısmında, dudaklarınızı uçuklatabilecek hatta uykularınızı kaçırabilecek bir ürüne yer vermek istedik. Macintosh illaki Apple şirketinin nadide ürünlerinden birisi. 24 Ocak 1984 yılında piyasaya sürüldüğünde akıllarda bazı şüpheler olmasına rağmen, son derece tatminkâr duygular sağlamıştı. O zamanlarda 2.495 $’a Macintosh sahibi olunabilmekteydi. Fakat bu ürün yerine şirkete yatırım yapmış olsaydınız ki zaten büyük ihtimalle kurucu ortakları arasında yer alabilirdiniz yaklaşık olarak o parayı 960.000 $’a çıkaracaktınız. Yani yüzde %38500 gibi bir kâr elde edecektiniz ki hangi yatırım fikrinde bu kadar büyük bir kar söz konusu olur tartışılırdı.

Dijital tabanlı eğitimi, bizim neslimizi var etti. Hayatımızın en güzel anılarını bu gibi rakamlara tercih eder miydik ya da hangi hisse payı o duyguları bize hissettirebilirdi tartışılır. Lakin ortada tartışılmayacak tek şey Apple hisse senetlerinin durmayan uçuşu.