Uzun zamandır büyük bir beklenti yaratan Apple iOS 13 tam anlamıyla tanıtıldı. Yeni performans geliştirmeleri ve arayüzler itibariyle, Apple oyundan kopmayacağının sinyalini verdi. İşte karşınızda Apple iOS 13\’te nelerin gündem yaratacağı ve kullanımının sadık müşteri kitlesinin gönlünü alması öngörülen özellikler…

Uzun zamandır sessizliğini korumayı başaran ios 13 özellikleri görkemli bir etkinlikte tanıttı. Gelecek bir sonraki yazılım, Apple kullanıcılarının çevrelerindeki teknolojik gelişmelere oranla daha tatmin olmasını sağlayacak. 

Yazılımsal olarak Siri’de yapılan iyileştirme çalışmaları, özellikle de sesli aramanın popülerliğin zirvesine oturduğu 2019 yılına damga vuracak. 

Bunun yanında Apple ile Giriş özelliği ve en son piyasaya sürülen OLED ekrana sahip İphone’lar için Karanlık Mod gibi bir nimet de dahil olmaz üzere birbirinden çok yeni özellik kullanıma sunulacak.


Apple Iphone iOS 13 Karanlık Modu

Teknoloji sevdalılarının yeni yazılımda en heyecan verici özellik olarak, Karanlık mod’u öngördükleri düşünülmektedir. Yeni özellikle birlikte ios 13 özellikleri, normal yazılımından birazcık daha fazla gizem yaratmaya çalışacak. 

Sistem çapında verilecek olan hizmet, Karanlık Mod ile beraber, daha kullanılabilir cihazlar sağlayacak. Son zamanlarda teknoloji geliştiricileri, beyazlarla kullanıcıları sözde olarak kör etmek yerine, daha sağlıklı ve rahatsız etmeyen tonlara yöneldiler. Bunun yanında OLED ekranlardaki duruşuyla birlikte, tam bir uyum sağlamaktadır.

Ben normal iOS’a aşığım diyenler için ios 13 özellikleri manuel olarak aktif veya pasif duruma getirebileceksiniz. Öte yandan günün herhangi bir saatinde de otomatik olarak aktif olmasını sağlayabileceğiniz, geri sayımlı oto program yapabileceksiniz. İphone kullanıcılarının büyük bir kesiminin mesajlar uygulamasında vakit harcadığı göz önünde bulundurulursa, gerçekten de olumlu geri bildirimler alması kaçınılmaz olacaktır.

Apple, daha kullanılabilir bir sistem dizayn edebilmek adına Karanlık Modu’nuı, üçüncü parti uygulama geliştiriciler tarafından uyum sağlanmasını da amaçlayacak. Modun, geliştiriciler tarafından uygulamalarına basit bir şekilde entegrasyonları yapılabilecek.


Apple ile Oturum Aç Apple iOS 13 için Çok Konuşulacak

Teknoloji kullanıcıları daha öncesinde Facebook veya Google ile oturum açma olanaklarına fazlasıyla aşinalar. Bu hizmetlerin kullanımındaki popülerlik ve basitlik, kullanıcıların zamandan kazanmalarını sağlamaktadır. 

Apple, geliştiricilerinin de dikkatini çeken bu özellik artık ios 13 özellikleri ile birlikte Apple Kimliği vasıtasıyla da aynı işlemlerin yapılabilmesini sağlayacak. Diğerlerine nispeten Apple ile Oturum Açma işleminin daha güvenli ve mahremiyete saygı gösterdiği düşünülmekte.

Apple tarafından kullanıma sunulan “Apple ile Oturum Aç” özelliği, bütün uygulama geliştiricilerine benzersiz ve rasgele bir şekilde oluşturulmuş kimlik sağlayacak. Bu durum, kullanıcıların öz benliklerini ve mahremiyetini yani gizliliğini bütünüyle koruyabilecek. 

Eğer ki geliştiricilerin isim veya e-posta adreslerini istemesinden taraf değilseniz, bu sayede bilgilerinizi gizli tutabilecek ve yerine benzersiz, sadece sizin hizmetinize tahsis edilmiş bir e-posta adresini paylaşmış olacaksınız. Bu olanak günümüzdeki spam e-posta rezaletini büyük oranda engellemeyi öngörüyor.


Hatırlatıcılar Tamamen Yenilendi

Hatırlatıcılar bölümü, Apple kullanıcılarına sağlamış olduğu kolaylıklar itibariyle, tamamen akıllı bir uygulama işleyişini gerekli kılmaktaydı. Yani ios 13 özellikleri geliştirmesinde daha akıllı listeler ve Siri ile güçlü bir entegrasyon için kollar sıvandı. 

Bunun yanında daha fazla özellik eklenerek, uygulama bütünüyle kullanım kolaylığı sağlamak amacıyla dizayn edildi. Siri’nin mükemmel uyumu sayesinde doğal dilinizle hatırlatıcılar yazabileceksiniz. Yazmış olduğunuz hatırlatma programları, akıllı bir şekilde ayrıştırarak ihtiyacını duyduğunuz performansı sergileyebilecektir.

Örnek vermek gerekirse, hatırlatıcılarınıza artık tarih, fotoğraf, konum hatta taranan belgeleri dahi ekleyebileceksiniz. Bunun yanında, kişi listenizden herhangi birini ilgilendirecek bir hatırlatma planı uyguladığınızda, söz konusu kişiyle yapmış olduğunuz son mesajları da belirterek, gözünüzden hiçbir ayrıntının kaçmamasını sağlayacaktır.

Akıllı listelerinizle, hatırlatma planlarınızı ios 13 özellikleri kullanarak otomatik olarak düzenleyebileceksiniz. Bu planları, bayrakla dikkat çekici bir şekilde, zamana göre veya bugün neler yapacağınıza göre gruplandırabileceksiniz. 

Apple’ın yeni hatırlatıcılar arayüzü, daha çok Things 3 uygulamasını anımsatmaktadır. Sistem arayüzü ve kullanım koşulları bakımından adeta yansıtacaktır.


Apple Maps Google Maps’e Ezeli Rakip Olacak

Google Maps, tüm dünyada hatırı sayılır bir kullanıcı kitlesine sahip olsa da Apple Maps’te uygulaması sayesinde bu pazardan pay alabilmenin derdinde. Bu nedenle de uygulama, büyük bir yenilenme ve geliştirilme sürecinden geçirildi. 

Apple Maps, 6437376 KM civarı bir kapsam alanına sahip oldu. Bunun yanında veri tabanını sıfırdan inşa etti. Artık, söz konusu aramalarda daha zengin detaylara yer verildiği gibi yollarda en ufak bir detay bile daha kapsamlı bir şekilde kullanıcılara sunulacak.

Apple Maps sayesinden Google’nin kullanıcılara sunmuş olduğu Sokak Görünümü özelliği de kullanılabilecek. Apple, bu özelliğini \”Çevreye Bak\” olarak duyurdu.  

Artık United States of America’ya vize alamasanız da caddelerinde bir başka uygulama sayesinde daha gezebileceksiniz. Ya da harikulade görüntülere şahit olarak, yeni tatil planınızı bu doğrultuda ele alabilirsiniz.

Ayrıca kullanıcıların, gerçek zamanlı bir şekilde geçişi takip edilerek sürüş durumu ve ani dönüşü gerektirmeyecek bir şekilde şerit takibini sağlanacak. Junction View özelliği, trafikte Maps’ten kavşak kaçırma sorununu çözmesiyle bir hayli popüler olarak kullanılacağa benziyor.

Apple Maps’ta, koleksiyonlar özelliği de kullanıcılara sunulacak. Yani en sevdiğiniz mekanları, arkadaşlarınızın adreslerini veya restoranları kayıt altına alıp, kolay bir şeklide listenizle paylaşabileceksiniz. Ayrıca sık kullandığınız yerleri de izniniz dahilinde listeleyebilme özelliğine sahip olacak.


Fotoğrafların Kalite İyileştirmesi Sağlanacak

Apple kullanıcıları, sonraki süreçte ışığın yoğunluğunu değiştirebilecekler. Baştan aşağıya erişilebilirlik temel alınarak tasarlanmış bir \”Portre Aydınlatma Kontrol\” özelliği sunmaya çalışacak. Tıpkı bir stüdyoda çekim yapıyormuşsunuz hissiyatı yaratarak, ışıkları öznel bir şekilde yakınlaştırıp, uzaklaştırabileceksiniz.

Bunun yanında fotoğraf portföyünüzde daha akıllı ve kolay bir gezinti sağlayabileceksiniz. Her günün, ayın ve yılın en iyi anları tıpkı Google Fotoğraflar’da olduğu gibi dikkat oluşturacak. Görünümü, her çekimi kapsaması yerine sadece en işi pozları kapsamasıyla devrim yaratacak. Yani sıradan bozuk halı fotoğraflarınızın, öne çıkarılmaması hesaba katılacak.

Özellikle de keskinleştirme, beyaz dengesi, titreme ve daha birçok olanakların sunulduğu büyük ayarlamalar, daha kaliteli fotoğrafları elde etmenize yardımcı olacak. Bu yeni özelliklerin birçoğu, fotoğraflarda olduğu gibi hareketli videolarda da çeşitli filtreler ios 13 özellikleri sayesinde uygulanabilecek.0gaz5 Haziran hastalooktespitledi

CarPlay Sürücüleri ios Sevindirecek


Apple tarafından gelecek vadedebilecek şekilde geliştirilen CarPlay uygulaması, kullanıma sunulmasıyla çeşitli kitleler tarafından kolayca kabul edilebildi. ios 13 özellikler ile beraber, uygulamanın daha görsellik yaratan bir deneyim sunması ve müzik uygulamasındaki albüm kapaklarını da almasıyla yeniden tasarlanmaya çalışıldı.

CarPlay’de geçmişte sadece navigasyon talimatlarına ulaşılmaktaydı. Fakat yeni pano görünümünü kazanmasıyla birlikte, müzik kontrolleri, hızlı kısayollar ve uzaktan erişim gibi opsiyonel işlemlerde kolayca kullanılabilecek. 

Bunun yanında takvim uygulaması sayesinde, bir gününüzde sizleri nelerin beklediğini anlık olarak takip edebileceksiniz. Yaklaşan toplantılardan ekli bir adrese veya hatırlatma kartına dokunmanız yeterli olacak. Gerisini CarPlay, navigasyonda çizerek gösterecek.

CarPlay’in en çok hitap edebilecek ve takdir toplayacak özelliği bağımsız uygulama görünümlerini destekleyebiliyor oluşu olarak ön görülüyor. Çünkü, ekrandaki görüntüye herhangi bir etki göstermeksizin, bağımsız olarak telefonunuzda etkin dolaşım sağlayabilecek ve uygulamaları yüksek performansla kullanabileceksiniz. Kısacası, navigasyondan rotanızı gözlemlerken diğer taraftan da favori müziklerinizi seçebileceksiniz.


Akılsız Başın Cezasını Siri Çeker

Siri, yeni arayüzüyle birlikte ios 13 özellikler daha akıllı davranmaya çalışacak. Sinirsel metin- konuşma sistemi günümüze kadar geliştirilmeye devam edildi. 

Birçok teknoloji kullanıcısının, ilk aşkı ve dert ortağı olan uygulamanın daha akıllı olmasına, insanların ne tepki vereceği tartışılabilir. Çünkü bizler belki de onanın bazı şeyleri anlamlandıramamasını sempatik bulduk? 

Apple WWDC 2019’da sahneye çıkardığı Siri ile birlikte, oyundan asla kopmayacağını sergiledi. Yeni özellikleriyle birlikte büyük bir ses getirdi.

Siri sadece İPhone ve İPadlerinize akıl dağıtmakla kalmayacak, AirPod ve HomePod desteğiyle her alanda bir kullanım sağlayacak. Özellikle de AirPod’larla, “Hey Siri” komutu vermeden Siri’ye erişim sağlanabilecek. Gelen mesajlar daha hızlı bir şekilde okunacak ve yanıtlanabilecek. Bu geliştirmeyle birlikte AirPod cihazların daha güçlenmesi amaçlanıyor. 

HomePod kullanıcıları için de Siri geliştirmeleri, çoğu alışkanlığı değiştirecek. Artık multi kullanıcı desteğinden yararlanabilecekler. Evinizin, bütün sakinleri kendi kişisel tercihlerini kullanabilecekler.


QuickPath İle Kaydırarak Mesajlaşma

Apple, kullanımda olan vurmalı klavyelerin, kullanıcılara zorluk yaşattığının ios 13 özellikler ile farkına vardı. Diğer klavye uygulamalarında da kullanılan sürükleyerek yazım modunu, kullanıma sunacak. Klavyeden çıkış sağlamadan, parmağınızı bir harften diğerine yerleştirerek, hızlı yazım elde edebileceksiniz. 

Ayrıca akıllı öneri sistemi, kelime önerme hizmetiyle yazım sürecini daha fazla kısaltacak. Cihazı tek elle kullanmayı tercih eden kullanıcılar için büyük bir nimet olacak. İletişimden kopmadan yoğun anlarınızda bile kullanım sağlayabileceksiniz.


Sağlık Takibiniz iOS 13’ün Himayesinde

Bu özellik hamilelik planlayan anne adayları için büyük bir kolaylık sağlayacak. Yeni bir arayüz sayesinde regli döngü takibi, dönem takibi ve sağlık konusundaki diğer hatırlatıcılarla birlikte baştan sona erişim sağlanabilecek. 

Sağlık uygulaması bütün bunlara ek olarak, en çok kullandığınız uygulamalar ve cihazlardan aldığı verileri vurgulamaya çalışacak. Ayrıca ilerlemenizi grafiklerle, analiz ederek sizlere sunabilecek.

İşitme sağlığı konusunda, büyük hamleler de öne çıkıyor. ios 13 özellikler arayüzünde desibel düzeyleri kullanılan kulaklık seviyeleriyle birlikte sorgulanabilecek. İşitme şiddeti şayet çok yüksekse, telefonunuz tarafından işitme sağlığınızın zarar görebileceği hatırlatılmaya çalışılacak ve kullanıcılar daha bilinçli olmaları yönünde teşvik edilecekler.


Apple iOs 13 Özellikler ve Performans Tahminleri

Apple yetkililerince, uygulamaların eskiye nazaran ios 13 özellikler , çift kat daha hızlı başlayacağının iddiasında bulunuldu. Fakat Apple’ın dikkate aldığı verilerin en son çıkan İPad Pro ve İphone XS’ler baz alınarak hesaplanacak olması, eski donanımla ciddi performans artışlarının görülmeyeceğini düşündürecek. Yani her ne kadar geliştirilmeye çalışılmış olsa da bir fark hissedememenizi yadırgamayın.

Bunun yanında App Store ve Apple resmi uygulamaların, eskiye nazaran %5 küçük olacağı duyumu ortaya çıktı. Bu oranlarla birlikte, uygulamalara daha hızlı erişim sağlanabilecek. Uygulama güncellemeleri de büyük bir çile olmaktan çıkacağa benziyor. Çünkü bunlarında %60 oranında küçültülmesi söz konusu olacak.

Apple’ın en çok eleştirilen ancak sevilen özelliklerinden birisi de Face ID olmaktaydı. Yeni iyileştirmelerle birlikte, açılışların %30 arttırılması söz konusu olacak. Piyasadaki rakiplerine oranla, hız konusunda zirvede yer alan Face ID, yeni ios 13 özellikler performansıyla birlikte adeta kendisine bir krema eklemiş olacak.