Gün boyu hareketsiz bir şekilde ki yaşam tarzı ve buna ek olarak sağlıksız beslenme listesi, bireylere kilo olarak geri dönmektedir. Yaşam kalitenizin seviyesinin, düşmesine sebep olabilecek bu durum ile karşılaştığınızda çoğu zaman canınızı sıkabilmektedir.

Beslenme Listesi Vazgeçilmezleri

  • Yoğurt

Yoğurt, kilo vermenize son derece olumlu katkıda bulunacaktır; çünkü tüketimi halinde, bünyede tokluk hissi yaratmaktadır. Ancak en önemli türü ise ev yapımı olan yoğurttur. Uygun etkinin görebilmesi için beslenme listesi için doğal yoğurt tüketimi tavsiye edilmektedir. 

Simit Değil Yumurta Tüketin

İş hayatında güne yoğun tempoyla başlamak zorunda kalan insanların, en sık tüketim için tercih ettikleri kuru besin kaynağı simittir. Bir bardak çay ile birlikte adeta, güne silkinerek başlamanızı sağlayacaktır. Fakat bu alışkanlığınız, aşırı şekilde kilo almanıza da neden olabilmektedir. Sabah rutininize simit yerine yumurtayla başladığınız takdirde iki kata kadar daha az kalori alacaksınız. Hatta yumurtanın, sizi gün boyu tok tutması sebebiyle diğer öğünlerin tüketiminde de gözle görülür bir azalma yaşanacaktır. Diyet yapan ya da başlayacak olan tüm insanların, hayatlarında yumurtanın vazgeçilmez bir yeri olmalıdır.

  • Şekere En Sağlıklı Alternatif: Tarçın

Çoğu okurumuzun şaşkınlıkla bu kısmı okuduğuna eminiz. Şeker hayatımızın her alanında karşımıza çıkmaktadır. Her ne kadar kullanımını indirebilsek de kimi zaman tamamen hayatımızdan çıkarmamız imkânsız olmaktadır. Vazgeçemediğimiz şekere, komşu ziyaretlerinde, ev gezmelerinde ve çeşitli koşullarda maruz kalmaktayız. Fakat alternatifi de yok değil.

Tarçının, kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı bir kuru besin olduğu geçmişten beri bilinmektedir. Çoğu insan tarafından kabul edilen bu durum bizleri sadece aşure, sütlaç gibi tatlılarda tercih edilmesinin anlamsız olduğu kanaatine ulaştıracaktır. Bu nedenle çay ve diğer meşrubat tüketimlerinizde şeker yerine, gönül rahatlığıyla tarçını tercih edebilirsiniz. Hatta yakın arkadaşlarınıza ve diğer akrabalarınıza oturmaya gittiğinizde yanınızda taşımanız halinde şekere maruz bile kalmayabilirsiniz.

Tarçın, bu mucizevi etkisi bakımından vücut direncinizi arttıracak ve bu sayede kilo vermenizde bir bakıma kolaylaşacaktır. Elma dilimlerinin üstüne serpmek, meşrubatlara tat vermesi amacıyla katmak lezzetli alternatif tüketimler arasında. Buna ek olarak sizleri olduğunuzdan daha iyi hissettireceği de aşikardır.

  • Elma Dersem Çık Armut Dersem Çıkma

İki meyvenin de aradığı ilişki bu kadar güzel anlatılamazdı. Yıllarca ağzımıza dolanan bu söz, küçük yaşlardan itibaren iki meyvenin de hayatımızın önemli bir yeri olacağının yani kuru besinlerimizin sinyalini veriyordu.

Bu meyveler Bu meyveleri bu meyveleri kabuklu olarak tüketilmesi sağlığınız açından yapacağınız. Eee, ne demişler? Vitamini kabuğundadır. Peki bu çeşitde çiğnemesi çok zor oluyor diyen okurlarımızda olabilir. Ancak asıl amaçta o zaten. Kendini çiğneterek midenizi meşgul eden bu meyveler, beyninize doyduğunuzda sinyalini gönderebiliyor. Yani kısa bir sözcük midenizi öğrenebiliyorken tok tutabilecektir. İki meyvenin de tüketiminde tercih edilmesini iste hali tam olarak olgunlaşmamış haliyle.

  • Brokoli

Belki de damak zevkinize en aykırı sebze brokoli olabilir. Yapısı bakımından lif yönünden zengindir. Üstelik mideyi tok tutabilmekte ve düşük kalorilere sahip olmaktadır. Özellikle diyete başlayan kadınların en sık tükettikleri sebzeler arasında gelmektedir. İlk başlarda biraz iğrenseniz de besin olarak zamanla alışabileceğinize inanın.

  • Fındık ve Ceviz

İki kuruyemiş çeşidinin de faydalarını anlatmaya kalksak yepyeni bir makaleye başlamamız gerekmekteydi. Bu nedenle bir başka sefere bırakıp sizleri sıkmadan temel noktalarına değineceğiz. Zengin bileşikleri mevcut bulunduran iki kuruyemişte, en doğal antioksidan kaynaklarındandır. Bu nedenle vücudunuzun direncini arttırabilmekteler. Ayrıca öğün aralarında tüketimini sağladığınız taktirde uzun süren bir tokluk hissi yaratacağı gibi öğünlerinizi daha küçültmenize de imkân tanıyacaktır. En azından günde bir avuç iki kuruyemişi karıştırıp tüketebilirsiniz. Emin olun ki formunuzda gözle görülür bir fark yaratacaktır.

  • Yemekten önce Greyfurt

İple çektiğiniz öğün saatleriniz geldiği zaman gıda tüketimine geçmeden önce yarım greyfurt yemeniz, midenizde tokluk hissi yaratacak ve daha az kuru tüketmenize neden olacaktır. Bu sayede vücudunuza daha az gıda alarak daha hızlı zayıflayabileceksiniz.

  • Avokado

Ülkemizde sık olarak tüketilmese de gerek bulundurduğu lif miktarı gerekse yüksek protein oranı sayesinde, sağlıklı bir yaşam amacıyla tüketilmesi gereken bir besindir. Tadının olabildiğince lezzetli olması, en rahat tüketeceğiniz besin kaynakları arasında olmasını sağlamıştır.

  • Turşu

Kışların vazgeçilmezi, nohutlu, kuru fasulyeli pilavın ayrılmaz dostu. Hemen hemen çoğu insan herhangi bir sağlık problemi yoksa turşu tüketmekten keyif almaktadır. Özellikle ev hazırlaması turşuların şifa kaynağı olduğu geçmişten günümüze kadar bilinen bir gerçektir. Turşu yapısı itibariyle, bağışıklık sisteminizin dinamik olmasında büyük rol oynar. Kısa sürede düzenler ve vücudunuzun kuru besin kaynaklarını daha iyi sentezlemesini sağlar. Buna ek olarak hastalanma ihtimalinizi de gözle görülür bir şekilde azaltacaktır. Tam anlamıyla bir hastalık savaşçısı dememiz hiçte yanlış olmayacaktır.

  • Limon

Tüketmeyen insan sayısı hemen hemen çok nadirdir. Güzel bir salatanın en vazgeçilmez unsurudur. Meşrubat olarak da normal olarak da sıklıkla tercih edilen bir kuru besin dir. Çorbaların da vazgeçilmezi olarak kış dostu limon C vitamini yönünden oldukça zengindir. Üstelik kan şekerinin düzenlenmesinde de aktif rol üstlenir. Bu nedenle şeker, tansiyon hastaları tarafından sıklıkla tüketildiğini bilmekteyiz.

\"beslenme

İradeli Olun!

Çiğ olarak dahilinde tüketimini tercih ederek zaman midenizi uzun süre tok tutacaktır. Diğer emsallerine oranla hayatımızda daha başka bir bir yer olan limonun, en kolay tüketilebilir ve seçenek formatini en çok şekillendirebilir, kuru besinli düşünmekteyiz. Düşük kalorili kekleri dahi yapılabilmektedir. Her gün bir su bardağının içine girebilir adeta detoks etkisine de tanık olabilirsiniz.