Merak konusu olan Black Mirror Bandersnatch Oyunu efsane geliştiricisi Colin Ritman\’ın dizide tasarlamış olduğu oyuna nasıl ulaşabilirsiniz ? 

Nostaljik dokuya sahip Black Mirror Bandersnatch oyunu, çılgınlığı Bandersnatch versiyonuyla birlikte yayın sektörüne bambaşka bir bakış açısı getirdi. Birçok izleyici standart senaryolara bağlanılmamasının mümkün olabileceğini görmüş oldu ve sonuç ne olursa olsun herkes yaptığı seçimlerin sonucunu gözlemledi. Tıpkı hayat gibi Bandersnatch’te insanların yapmış olduğu seçimlerin, bazen anlamsız gibi gözükse de nedenli önemli olduğu göstermiş oldu.

Colin Ritman’ı diziyi bitirenler Tuckersoft’ta bir geliştirici olduğuna aşinadır. Karakterimiz, macera boyunca cool tavırları ve esrarengiz hayatıyla birlikte tüm izleyenlere neredeyse “abi keşke yazılımcı olsam yaaaa… adamdaki kafaya bak yaaa… Bu hayatın dibine vuruyor yaa….” Diye içinden geçirmiştir. Genel itibariyle dizileri ince ayrıntılarına kadar analiz edenler, Colin Ritman’ın yeni tasarlamış olduğu oyunu merak etmişlerdir. Her ne kadar son derece 2 boyutlu olsa da dizinin geçmiş olduğu yıllar söz konusuysa son derece üstün bir teknolojisi bulunmaktadır.

Netflix, bütün varyasyonları hesaplamış olduğu gibi bunu da gözden kaçırmamıştır. Yuh artık diyeceksiniz belki ama diziden sonra, meraklı izleyiciler için Tuckersoft adlı sözde yazılım şirketine ait, 90’lar teması hâkim olan bir websitesini yayına geçirmiştir. Bu websitesi aracılığıyla Colin’in dizide bitirmek üzere olduğu oyunu deneyimleyebilirsiniz.

Nose Dive bölümünde Stefan Butler adındaki başrolümüzün de deneyimlemiş olduğu oyun Nohzdyve, Netflix tarafından sadece ZX Spectrum cihazlar aracılığıyla oynanması için tasarlandı. Bu kararın dizinin geçmiş olduğu dönemin ruhunu daha iyi yansıtacağının düşünüldüğü için alındığı kanaatindeyim. Spectrum ne ya hacı deyip, aramaktan üşenenler için ( Spectrum, özellikle de 80 ila 90’lı yıllar arasında son derece popülerliği bulunan bir bilgisayar sistemidir.)

Bütün bunlar o yıllara gidemeyeceğimiz veya Spectrum alamayacağımız için fazla gereksiz olmuş olabilir. Ancak başka yerde duyup bu ne dememeniz içindi. Oyuna Zx Spectrum isimli emülatörü indirerek, Android cihazlardan Play Store aracılığıyla erişebileceğiniz gibi halihazırda Linux ve Windows sürümleri de mevcut olmaktadır.

Hacı biraz daha aç yaaa bu çok genel oldu diyenler ( interaktif versiyonu)

Black Mirror Bandersnatch oyunu temasıyla uygun olması açısından bu konularda fazla deneyimi bulunmayan kullanıcılar için alternatif bir yükleme bölümü yazmayı gerek gördük.

  • Öncelikle Zx Spectrum emülatörü tercih etmiş olduğunuz platformlardan indiriniz.
  • Tuckersoft’un internet sayfasına gidiniz.
  • Nohzdyve isimli bölüme tıklayarak, indirme işlemini başlatınız.
  • İndirme bittikten sonra \’nohzdyve.tap\’ isimli bir dosyayı göreceksiniz.
  • Ardından daha öncesinden indirmiş olduğunuz Speccy isimli Zx Specktrum emülatörün çıkarıldığı klasöre giriş yapıp, \’speccy.exe\’yi çalıştırınız.
  • Program açılması itibariyle bir dosya girmenizi isteyecektir.
  • Seçim yapma menüsünden \’Nohzdyve.tap\’ ın konumuna erişerek işaretleyiniz.

 Bütün bu işlemlerin ardından uzun bir bekleme süresinden sonra oyuna erişim sağlayacaksınız. Çok bir beklentiye bedava olmasından dolayı girmemeli ve dizinin atmosferine biraz daha canlı şahit olabilmeniz için araç olarak görebilirsiniz.