\"Blogger

Gençler arasında hızla yayılan mesleklerden birisi Blogger ne demek nedir olmak? sorusunda gizli bulunmakta. Gençlerin, bu alana yönelmesinde influencerların ve Google Adsense kazançlarının etkisi bir hayli fazla olmaktadır. Bakış açınız ile nasıl para kazanmaya adım atabileceğiniz hakkında her bilgiyi edinebileceksiniz. 

İnternetten para kazanmak gerçek mi? Birçok kişi çevresinde denk geldiği bloglar sayesinde blogger olmak için heveslenmektedir. Bu düşüncenin en önemli kriteri blogger mesleğine soyunanların, astronomik rakamlar kazanıldığının düşünülmesidir. 

Bu nitekim doğruyken biraz eksik diyebiliriz. Yani klasik hesap yöntemleriyle, günde 10k kişi girse ayda 300k eder bu da tık başı TBM(Tıklama Başına Maliyet= Kazanç) 1 TL olsa hadi 50 kuruş olsun …… zenginim. Evet Forbes\’e kapak olabilirsin, Tedx konuşmanı şimdiden hazırla ya da Afrika\’ya yapacağın yardımları bir düşün.

Blogger Nasıl Olunur?

Blog açıp internetten para kazanmak işlemine başlanılması, günümüzde influncerların örnek alınmasıyla hız kazandı. Fakat her saniye gelişen teknolojik unsurlara ayak uydurmak kimi zaman hüsranla sonuçlanabilmektedir. 

Blog üzerinden sağlam para kazanmak isteyen kullanıcılar, ilk reklam partneri olarak Google Adsense’yi arkalarına almak istemekteler. Çünkü piyasa da daha güvenilir ve kusursuz bir hizmetin olduğu deneyimlenerek, ortak payda da düşünülmemektedir.

Blog sayfanızı, wordpress hosting satın alarak veya Google’ın ücretsiz olarak sunmuş olduğu Blogger hizmetini edinerek oluşturabilirsiniz. WordPress’in de benzer ücretsiz versiyonu bulunmaktadır. 

İki platformda yazılım veya tasarım konusunda minimum bilgi istemektedir. Sürükle bırak yöntemleri iki platformun da benzer özelliklerindendir. Bunun yanında ücretsiz olarak kullanabileceğiniz farklı blog tasarımları da hizmetine sunulmaktadır. Başlangıç için yeterince idealdir. 

En azından iş akışını anlayabileceğiniz süreye kadar tecrübe kazanabilirsiniz. Ancak ben alan adımla profesyonel bir giriş yapacağım diyorsanız, hosting şirketlerinden ekonomik hosting alanı ve alan adı satın alabilirsiniz.

Blog sayfanızı açtıktan sonra, belli bir kitle elde etmeniz gerekmektedir. Çünkü Google’nin sizlere partnerlik yapabilmesi için çalışabilecek kadar değerli bir niteliğe sahip olmanız gerekecektir. Kimse kara kaşınıza veya kara gözünüze para vermek istemeyecektir. 

Reklam verenler, reklamlarının otoriter bloglarda ve sitelerde yapılmasını beklemektedirler. Bu konuda fazlasıyla da haklı bulunmaktadırlar. Yani, açar açmaz para kazanabilmeniz neredeyse imkansızdır.

Blogger ne demek nedir olmak?  Para Kazandırır mı?

Blog sayfanızın Google Adsense onay sürecini aşabilmesi için kurumsal bir temaya sahip olmalısınız. Yani kullanıcılar mobil veya masaüstü gibi her platformda, kolayca erişim sağlayabilmelidir. Ayrıca sitenizi resimlerle doldurmanız pek tavsiye edilmeyecektir. Çünkü 2019 yılında Google algoritmasında ciddi anlamda değişimler yaşanmıştır. 

Yazıların ve görsellerin kopya ya da değiştirilmiş olmasına karşı otoriter bir şekilde katı spam kuralları uygulanmaktadır. Yani yapabileceğiniz her türlü kurnazlık, yasal yönden zarar görebileceğiniz gibi hayallerinizin çöp olmasıyla manevi zararı da beraberinde getirebilecek niteliktedir.

Günlük düzenli olarak içerik girmeli ve içerikleriniz kitleler tarafından geri dönüş alabilmelidir. Çünkü hiç kimsenin yaşamadığı bir sokağa dükkân açmak mantıklı olmayacaktır. Google’da aynen bu şekilde yaklaşmaktadır. Kendinizi en iyi şekilde ifade etmeniz gerekmektedir. 

Blogunuza bir marka değeri katmak istiyorsanız, içerikleriniz bir bütün olarak sunulmalıdır. Toplama içerikle, para kazanabilecek bir bloga sahip olamayacağınız gibi zamanınızın büyük bir kısmını da boş yere harcamış olacaksınız.


Blogger Olmak için Adsense Onayı İşini Hakkıyla Yapanların Mükafaatı

Ücretsiz blog hizmetleri nitekim, kimi zaman Google Adsense onayı alabilmektedirler. Fakat işinize biraz yatırım yaparak, onaylanma şansınızı biraz daha artırabilirsiniz. Çünkü siz de olsanız, parayı hak eden blogger tercih etmek isterdiniz. 

Google Adsense’nin sitenizde vazgeçilmez olarak gördüğü sayfalar bulunmaktadır. Bu sayfalar, bir taraftan kurumsal imajınızı da sağlayabilecek sayfalardır. Eksikliğinde itibar görmeniz zorlaşacak ve kullanıcılarınızın yanında Adsense hizmeti de sitenizi itibarsız veya politika ihlali olarak görebilecektir. 


Blogcu Olmak ve Google Adsense İnternetten Para Kazanma

  • İlk olarak Google Hesabınız aracılığıyla Blogger hizmetinde oturum açmalısınız.
  • Sol taraftaki aşağı yönelmiş OK kısmına tıklayarak, hızlı erişim sağlayabilirsiniz.
  • Google Adsense reklamlarını yayınlayacağınız blogu tercih etmelisiniz.
  • Ardından, Kazançlar sekmesine erişiniz. (Yeni açılmış bloglarda, zamanla aktif hale gelecektir.)
  • Reklamları yayınlamak için tercih edeceğiniz blogu seçmelisiniz.
  • Ardından AdSense Kaydol butonuna tıklayınız.
  • Blogunuzda bu butonu da göremiyorsanız, Adsense uyumlu olmadığını anlayabilirsiniz.
  • Adsense’nin bütün politikalarını siteniz üzerinden yeniden kontrol etmeniz gerekecektir.
  • Özellikle de 30 makaleden en az 300 kelime üstü yer alabilecek ve intihalsiz şekilde başvuru gerçekleştiriniz. (Bir iki cümle bile Adsense onayı almanızı engelleyebilecektir.

Blogger İsim Önerileri

Kendinize bir isim yapmadan önce blogger isim önerileri alabilirsiniz. Bunun için çevrenizdekiler en isabetli yorumları yapacaktırlar. İnternette de bulunan bu öneriler, çevrenizden aldığınız takdirde daha doğal sonuçlar yaratacaktır.

Bütün işlemlerden başarıyla ayrıldığınız takdirde, TEBRİKLER! Google Adsense yayıncısı unvanına sahip olduğunuz ve dijital dünyada blogger kimliğinizi yani varlığınızı büyük bir şirkete kabul ettirebildiniz. Sırada  Blogger ne demek nedir olmak?  sorusunun cevabını kendinizde bulmageleneğinin keyfini sürebilirsiniz.