\"facebook

Yıllardır kulağımızdan eksilmeyen sözlerden biri olan “Dervişin fikri ne ise zikri de odur.” atasözümüz, Facebook yapay zeka teknolojisiyle birlikte ciddiye alınmış gözüküyor. Şirket günümüzde beyin sinyallerini okuyan ve düşünülen ifadeleri de yazabilen yapay zekâ (Aİ) merkezli bir arayüz yaratmak üzerine yoğun mesai harcıyor. Bu planlarının, gerçekleşme olasılığının yüksek oluşu da teknoloji tutkunlarını, sabırsızlandırmaya yetiyor.

Facebook Yapay Zeka ARGESİ Başarılı Olabilir!

Uzun zaman önce California Üniversitesi ve Reality Labs destekli olarak görev yapan bilim adamlarından oluşan yetkin bir ekibin, Facebook Akıl Okuma üzerine çalıştıkları açıklanmıştır. Araştırmacılar bu evrede kafatasına yerleştirilecek birtakım elektrotların kullanılarak, basit bir şekilde düşünülen cümlelerin, çözümlenmesi üzerinde çalışıyorlardı. Normal şartlarda imkânsız gelen bu araştırma, bir süre önce sonuçlarıyla birlikte paylaşıldı. Facebook son deneme aşamalarında da akıldan geçen cümleleri, zihinden başarılı bir şekilde okuyabildi.


Facebook Akıl Okuma Teknolojisi Geleceği Yazacak

Teknolojinin geliştirilme sürecinin tam olarak sonlandırılması ve uygulamaya alındığı takdirde, insanlar arasında köklü bir devrim yaratacağa benziyor. Artık bilgisayar başında saatlerce metin yazmak ya da hareketli bir ortamla telefon klavyesiyle boğuşmak hatta sesli asistandan yardım bile almak tarih olacak. İnsanlar, ne düşünüyorlarsa oldukları gibi aktarım sağlayabilecekler. Üstelik anlaşılması zor zamanlarda da sanal bir klavyenin kullanılacağı öngörülüyor.

Denekler, ilk olarak çoktan seçmeli sorularla yüzleşiyorlar ve sonrasında cevabını içlerinden düşünüyorlar. Elektrotlardan geçen sinyaller, kendi düşündüklerini büyük bir başarı oranıyla birlikte aktarıyor. Her ne kadar yakın gelecekte halihazırda kullanıma geçmeyecek olsa da Facebook’un ürünlerini, ne kadar geniş yelpazelere yaydığı gözlemleniyor. Bu başarı hem pazar payı hem de hisse durumlarıyla eş değer gözüküyor. Son zamanlarda ana uygulamanın kullanımları eleştirilse de bu gelişmeyle beraber sükse yaratabilir.

Son zamanlarda yaşadıkları kötü günleri, arkalarında bırakmaya ve insanların sosyal alışkanlıklarını da Facebook Akıl Okuma teknolojisi tarzında çeşitli uygulamalarla, sıfırdan kodlamaya geliyorlar. Bu teknoloji şüphesiz ki konuşma zorluğu yaşayan veya hiç konuşamayan kullanıcıların da işini kolaylaştıracak. Felçli veya diğer türden hastalar Facebook yapay zeka teknolojisinin, nimetlerinden her alanda faydalanabilecekler. İnsanların yaşamlarının iyileştirileceği öngörüldüğünde gerçekten de eleştirileri arkamızda bırakmamız gerekiyor.