#hbo ve TNT\’de yayınlanan Hackerville isimli dizi, Amerikalı dizi severler tarafından da büyük bir ilgiyle karşılandı. Peki Hackerville konusu itibariyle, sadece bilgisayar korsanlığını mı temel alıyor? yoksa sosyolojik ögelere de yer veriliyor mu?

HBO kanalının en sevilen dizileri arasında gösterilen Hackerville, konusu ve konseptiyle zirvedeki yerini koruyor. Romen asıllı genç bir hackerın anlatılmış olduğu yapımda, yeteneklerinin üst düzey olması, izleyicileri nefessiz ekrana kitleme amacını başarıyla gerçekleştiriyor. Alman menşeili dizi Amerikalı gençler tarafından da büyük bir rağbet gördü. Hackerville ilk sezonu toplam 6 bölümden oluşmaktadır. Özellikle de bilişim ve bilişim suçları konularına ilgi duyan kitle tarafından takip edilmektedir.


Hackerville Konusu

Alman bankalarından birisine kısa süre önce büyük bir siber saldırı gerçekleştirilmiştir. Lisa Liza isimli karakterimiz, siber suçlar araştırma alanında son derece yeteneklidir. Bu nedenle de soruşturmaya görevlendirilerek, memleketi Romanya’ya yönlendirilecektir. Lisa siber korsanları avlayabilmek adına, Adam Sandor adında bir yerel polisle güç birliği sağlayacaktır. Diğer taraftan CİPİ lakabıyla bilinen bir genç ve bir o kadar da yetenekli bilgisayar korsanının keşfedilmesi, soruşturmanın seyrini değiştirecektir. Karakter hem polis hem de bazı kitlelerin dikkatini çekmeyi başaracaktır.


90\’lar Konseptli Hackerville

Hackerville 90’lı yıllarda siber suçun yatağa ve şu an bile merkezi olarak kabul edilen Romanya atmosferini yansıtacaktır. Komünist rejimin çökmesinden sonra Romenler uzun süre işsizlikle mücadele etmek zorunda kalmıştırlar. Ekonomik arayışlar, birçok kişinin yasa dışı olarak siber korsanlığa yönelmesine yol açmıştır. Hackerville bütünüyle, o dönemlerde insanların sosyal hayatlarındaki değer yargılarını öne çıkarmaktadır.