Klasikleşmiş ve çoğumuzun aynı doğrultuda bildiği, havuç göze iyi gelir mi? sorusunun cevabı görmeyen gözleri açan ve buggs bunny\’nin bizlere sevdirmiş olduğu en lutein dolu sebzelerden birisi . Kendisi hakkında çeşitli rivayetler bulunmaktadır. Hatta bu durum Ankara\’nın Beypazarı ilçesiyle de özdeşlemiştir. 

En büyük şehir deyişlerinden olan havuç göze iyi gelir mi ? sorusuna günümüzde bile cevap bulunmaya çalışılmaktadır. Düzenli Olarak Havuç Tüketiyorsanız Göz Sağlığınız İyi Durumda Olabilir. Genel olarak ebeveynlerimizden yemememiz için lutein bakımından en çok havuç telkini gelmektedir. Yazımızda düzenli olarak havuç tüketildiği zaman vücudun bundan nasıl etkileneceğini gün yüzüne çıkaracağız. 16 ila 17. Yüzyıllardan itibaren alışkanlık olarak gelen havuç tüketimi, sağlıklı, nostaljik, mütevazi ve kendine has lezzetiyle beraber birçok sofraya eşlik etmektedir. Coğrafi koşullara bağlı olarak farklılık gösterdiği birtakım özelliklerde olabilmektedir. Mesela Afganistan’da yetişen havuçlar genel olarak, acı ve odunsu bir yapıdan meydana gelmektedir. 

\"havuç

Havuç Göz Bozukluğuna İyi Gelir mi ?

Hollanda’da ise şekli oraya oranla tam tersi tatlı ve kıtır kıtır dokusuyla tüketime sunulmaktadır. Yani kısacası bizim kültürümüzde de havuç dendiğinde aklımıza gelen ilk çağrışım gevrek gevrek, tadı çıkartılarak yenen lutein dolu bir sebzedir. İnsanların bir kısmı ise havucun faydalarından bir habersiz şekilde sadece alışkanlıktan dolayı tüketmektedir. Peki havucun kanseri bile önleyebileceğini daha önce duydunuz mu ya da biliyor muydunuz?

Diyet Yapanların Sıklıkla Tercih Ettiği Besin Kaynağı

Havuç, uzun yıllardan beri diyete yeni başlayan insanların, gıda tüketim listelerinde fazla sıklıkla yer bulmaktadır. Çocukluk dönemlerinden itibaren Bugs Bunny’den alışılageldik biçimde aşina olarak küçük yaşlarda kendini bize fazla sevdirmiştir ve sempati uyandırmıştır. Çoğu çocuk halen Temel Reis efsanesinden ıspanağı tercih etmek yerine, havucu tercih ederek duydukları sempatiyi fazla miktarda kanıtlamışlardır.

Haliyle bir fincan dolusu miktarında rendelenmiş havuç, hemen hemen 52 kalori gibi düşük bir miktarda bulunmaktadır. Bu fincanda bulunan, havucun özel bileşeni: beta karoten (havuca kendini has portakalımsı rengi veren madde) gün boyunca gereksinim duyabileceğiniz kadar A vitaminini sağlayabilecek derecede yüksek bir lutein potansiyeldedir. Bütün bunlara ek olarak çeşitli B vitaminleri, bol oranda lif içeren bileşenler ve diğer mineralleri de kendinde içermektedir.

Gerçekten de Göze İyi Gelme Olasılığı Var mı? Havuç göze iyi gelir mi?

Havuç, yapısında bulundurduğu vitaminler bakımından, göz sağlığı için oldukça faydalıdır tezi kimi insanlarca inandırıcı bulunmamıştır. Geçmişten bugüne kadar bilinen en büyük şehir efsanesinin doğru olduğu yürütülen birtakım araştırmalar sonucunda gözlemlendi. Yani kısaca özetleyecek olursak instagram paylaşımlarına itibar eden kullanıcılara, an itibariyle artık inanmamanızın zamanı geldi. Yapısında bulundurduğu beta karotenler, görme kayıplarının önlenmesine ve göz sağlığının korunmasına yardımcı olabilmektedir.

A Vitamini eksikliği fazla tehlikeli bir olay olarak dikkat çekmektedir. Çünkü, bebeklik dönemlerinde görme kaybının önlenebilmesinin de temel nedenlerinden biri olmaktadır. Havucu, periyodik olarak tüketmeniz, gece körlüğüne sebep olabilecek A vitamini eksikliğinin de giderilmesine kaşı önlem niteliği taşıyacaktır.

Havucun, göz sağlığı açısından bir başka özelliği de göz sağlığının en önemli unsurlarından birisi olan Lutein adındaki antioksidan bakımından zengin olmasıdır.

C vitamini bakımından da oldukça zengin olan havucun yararlarını saya saya bitiremiyoruz ancak değinmemiz gereken az bir yarar durumu kaldı.

Düzenli havuç tüketiminden bunlardan farklı olarak vücudun bağışıklık mekanizmasının, büyük oranda dinamik olmasına katkıda bulunmasıdır. Yapısındaki materyaller suda çözünebilir nitelikte olması nedeniyle, sindirim konusunda da oldukça rahattır. Grip salgınlarının dünyayı istila ettiği mevsimlerden önce, soğuk algınlığı şikayetinin şiddetini ve  iyileşme süresini kısaltmak için bol bol havuç tüketmelisiniz. 

Benzer yararlı etkileri portakaldan ya da farklı narenciye meyvelerden alabileceğinizi de unutmayınız. Fakat bunları uygularken ki en bilincinde olmanız gereken konunun; havucun portakala kıyasla daha az miktarlar kaloriye ve daha fazla düzeyde lutein yapısına sahip olduğunu aklınızdan çıkarmayınız. Yani havuç göz bozukluğuna iyi gelir mi ? sorusuna mantıklı cevaplar bulduğunuzu düşünüyoruz.