Beklentilerin büyüdüğü 2019 yapımlarından High Life gişede harikalar yarattı. özellikle de kurgusu ve efektleri sayesinde birçok izleyici ve eleştirmenin beğenilerini topladı. Kullanıcılar tarafından alınan bu olumlu yorumlar, bir diğer açıdan da normal life ve High Life arasındaki ince çizgiyi ön planda tuttu. 

Filmde anlatılan olayların teması tam anlamıyla High Life etkisi yaratmaktadır. Bir grup suçlunun merkezde yer alması dikkat çekecektir. Üstelik karakterler, sıradan bir suçlu olmaktan çok uzaktırlar. Kaderlerini seçebilmelerine nadir de olsa bir seferlik izin verilecektir. Önlerinde iki seçenek bulunan mahkumlar ya hapiste yok olmayı bekleyecekler ya da idam cezasıyla en kısa sürede kurtulacaktırlar. Hayata veda etmek, insanların pek razı olabilecekleri bir iş değildir. Bu nedenle mahkûm da olsalar kendilerine yeni bir seçenek daha sunulacaktır. Bütün suçlulardan, sonucunda nelere maruz kalabileceklerini bilmedikleri bir uzay araştırmasına katılmaları istenecektir. İlk iki tercih, aşırı vahşi olması nedeniyle üçüncü teklif joker olarak görülecektir. Bu nedenle tercih edilmesi mantıklı olacaktır.

Normal standartlara farklı yönde baktıran High Life filminde, uzayda alternatif enerji kaynaklarına ulaşabilme mücadelesi öne çıkacaktır. Keşfedecekleri bir enerji kaynağı bile, dünyalı insanların kaderini kökten değiştirebilecektir. Bunun yanında pek haberdar olmadıkları bir insan üreme deneyi de gerçekleşecektir. Monte adındaki mahkum, bu deneyden en fazla etkilenen kişi olacaktır. Her şey ayarında ilerlerken, ortaya beklenmedik bir şekilde çıkan kozmik ışın yayılım olayı, geminin bütün haberleşme aksamlarında soruna neden olacaktır. Mahkumlar, kendileriyle ve kaderleriyle baş başa kalacaktırlar. Normal şartlarda sakin kalmaya çalışan Monte, artık biraz daha fazla agresif davranışlar sergilemeye başlayacaktır.

Hiç tekin hissettirmeyen karakterimiz Monte, High Life efsanesinde en akılda kalacak karakterdir. Fakat isteği dışında bir kız çocuğuna sahip olacaktır. Bütün işlem, kendisi bayıltılarak yürütülmüştür. Uçsuz bucaksız görülen uzay macerasında, çocuk sahibi olmak hiçte kolay olmayacaktır. Kızına Willow ismini verecek olan Monte, uyum sağlamaya çalışacaktır. Bunun yanında kendi bildiklerini de aktarmayı ihmal etmeyecektir. Artık hayatta kalması için kendisinden başka birini daha düşünmesi gerecektir. Baba olmak karakterin biraz daha mantıklı düşünmesinin önünü açacaktır. Willow emeklemesinden, sevimli bir afacana dönüşmesine kadar High Life etkisini hissetmenizi sağlayacaktır.