Telekominasyon üreticisi, Huawei Hongmeng OS sistemini piyasaya sürecek mi? Yeniden Android\’e dönüş gerçekleştirilebilir mi? Yaptırımlar sonlanacak mı? Bütün bunlar birer senaryodan mı ibaret? Huawei Hongmeng OS hakkında bazı teoriler…

Teknoloji devi Huawei Hongmeng OS sistemini Android ve iOS rekabetine sokmakta kararlılığını sürdürecek. Potansiyel olarak, iki işletim sisteminden de hızlı olacaklarını düşünmekteler.  


Huawei Hongmeng OS Hızlı Olacak

ABD menşeili, teknoloji firmalarla anlaşmaları men edilen Huawei, Çin- ABD rekabetine daha büyük adımlar attırdı. Perşembe günü yapılan Huawei Hongmeng OSaçıklamalarına göre, Android işletim sistemine ait bütün planların rafa kaldırıldığı anlaşıldı.

Beta etabında, Çin’de milyonlarca cihaza Huawei Hongmeng OS desteğinin sunulduğu belirtildi. Ticari bir marka yaratmak konusunda büyük bir inatları olacağa benziyor. Uzun zamandır geliştirmeye çalıştıkları sistemin, diğer emsallerini bile unutturacağı yönünde söylentiler dolaşmakta.


Huawei Hongmeng Os ile yıpratılabilir mi?

ABD hükümeti ve Donald Trump, uzun zamandır Çinli şirketlerin kısa zamanda büyük bir çıkışa geçmesinden şikayetçi. Bu durum kendi markalarına olan talebi düşürdüğü gibi kendisine göre ulusal bilgi güvenliğini de tehlikeye atıyor.

Donalt Trump’ın, bu görüşler ışığında Huawei’nin, Alphabet Inc veya başka ABD şirketleriyle çalışabilmesini veto edecek kararı Huawei Hongmeng OS  uygulamasının geliştirilmesini sağladı. Halihazırda kullanılan Android işletim sisteminin de desteğinin kesilmesi gerektir. Google cephesinde, bu durum desteklenmese de her firma bulunduğu ülkenin, anayasal düzenine uymak zorundadır.


Uluslararası piyasada Huawei telefon satışlarında, sırf bu kararlar yüzünden %3,1 düşüşe geçti. Kendi itibarını kurtarabilmek adına Android alternatifi Huawei Hongmeng OS işletim sistemi adında, kendine ait bir sistemi piyasaya süreceğini belirtti.

Aslında bu gibi büyük teknoloji devleri, herhangi bir sürprizin marka itibarlarına zarar verebileceklerinin bilincindedirler. Bu nedenle de Huawei Hongmeng OS işletim sisteminin yeni tasarlanacağını söylemek mantıksızdır. Sistem üzerinde uzun yıllardır çalışıldığı apaçık ortada. Huawei Hongmeng OS teknoloji dünyasında potansiyel bir değişim süreci başlattı. Çin’de testleri yapılan işletim sistemine, büyük bir ilgi gösterildi. Adeta seferberlik başlatıldı demek yanlış olmayacaktır.

Fakat yeni bir işletim sistemiyle, mevcut devlerin arasında yer almak büyük bir zorluk getirecektir. Çünkü, insanlar alışkanlıklarını terk etmek konusunda hızlı davranamazlar. Bu durum belirli bir süreci gerektirir. Huawei Hongmeng OS, tıpkı iOS gibi devrim yaratacak özellikler ve arayüzle geldiği takdirde, büyük talepler görecektir.  


Şirket tarafından 2019 yılında gelir düzeyindeki artışın, geçen yıl ki %19.5’i geçerek, %20 civarına sabitleneceği düşünülüyor.  Başlayan bu ticaret savaşı, sonlandırılmadığı takdirde Huawei Hongmeng OS global olarak piyasaya sürülecek.

En azından Birleşmiş Milletler Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı, eline geçen veriler ışığında Huawei’nin, Huawei Hongmeng OS’e ticari yönden birçok ülkeden başvuru yaptığını doğruladı. Fakat telekominasyon devinin, başka sorunlarla da boğuşması gerekecek.

Yazılım şirketleri bir şekilde halledilebilse de donanım konusunda büyük sıkıntılar çekecekleri aşikâr. Huawei’nin yonga üreticilerini es geçerek piyasada bulunduğu konumda sabit kalması neredeyse imkânsız. Huawei Hongmeng OS gibi alternatif bir çözümdebulunmuyorTek çare olarak önceden depolayıp depolamadıkları önemli olacak. Aksi bir durum, feci sonuçlar doğurabilecek. Firma tarafından da bu durum, aynı objektiflikle kabul ediliyor.


ABD hükümeti tarafından Huawei Hongmeng OS donanımlarının ve anahtarlarının, kullanıcılara casusluk için bir arka kapı yarattığını düşünse de şirket yetkilileri duruma büyük bir şiddetle karşı çıkıyor.