Etkileyici pazarlama olarak da bilinen influencer marketing nedir ? zamana paralel bir şekilde değerini arttırıyor. Pazar hacmi olarak kullanıcılara eş değer bir şekilde artış gösteriyor. 6 Ekim hastalookyorumladı

Tamamen hitap edeceğiniz kitle ve temaya bağlı olmakla birlikte ideal olarak 100 K takipçi üstüne sahip olmanız, faydalı olacaktır.

 • İnstagram para kazandırıyor mu?

Çoğu sosyal medya platformu gibi instagram kullanarak da lüks bir yaşam sürülebiliyor.

 • instagram para hesaplama

Bu durum doğrudan takipçi sayınız, etkileşim oranınız, hikaye gösterimleriniz ve geri dönüşlerinizle doğru orantılı olarak hesaplanılmaktadır. 

5 Cevap

0gaz1 Temmuz hastalooktespitlediEn İyi Cevap

Önemi her geçen gün yeniden artan influencer marketing nedir ? Yani etkileyici pazarlama, geleceğin pazarlama stratejileri arasında önemli bir konumda yer bulmaktadır.

İnfluencer Ne Demek?

Sosyal medya platformlarında ve realitede, peşinden büyük kitleleri sürükleyebilen kişilere influencer denilmektedir.

İnfluencer Marketing Nedir?

İnfluencerların, marka sponsorlukları alarak ilgili firmanın ürünlerini potansiyel müşteri adaylarına tanıtmasına influencer marketing denilmektedir. İnsanlık açısından, büyük önemi görülmüş olup her yeni günde üzerine eklemeler yapılmaktadır.

Varoluştan itibaren, insanlar tabiatları gereği sevmeye ve sevilmeye ihtiyaç duymuşturlar. Bu durum başka varlıkların kendilerine ilgi duyma hazzını ortaya çıkarmıştır. Kimi zaman bu varlıklar evcil hayvanlarken kimi zaman da aynı cinsten olmaktadır.

Kendisine ilgi duyulan insan, özgüvenini daha yüksek hissedebilir. Bu durum belli kırmızı çizgilerini geçmediği takdirde olumlu bir grafik dahi çizebilir. Günümüzde, sosyal medya platformları sayesinde realitede bizi sevmeyen insanlardan uzaklaşarak, her yeni paylaşımımızı iple çeken sanal insanlara yani üyelerine zaman ayırıyoruz.

Instagram platformunda, günde 95 milyon fotoğraf yer buluyor. Üstelik bütün fotoğrafların yüklenilmesinde iki temel duygu yer alıyor. Birincisi beğenilmek ikincisiyse kanıtlamak. İnsanlar beğendikçe memnuniyet duyuyor, istatiksel olarak rakiplerimize de sayısal ifadelerle kanıtlayabiliyoruz.  

Instagram Para Kazanma 

Hem günlük rutininizi yapmak hem de bu işten influencer marketing sayesinde aylık ekstra kazanımlar almak, şüphesiz ki potansiyelinizi keşfettiğinizde ve inancınızı kaybetmediğinizde hayal olarak kalmayacak. Başlangıç etaplarında küçük ödemeler alacak olsanız da sonrasında tatmin eden noktalara ulaşabileceksiniz. Çünkü influencer marketing standartını sahip olduğunuz kitleyle siz belirleyeceksiniz.

Influencerlar, günümüzde kazançlarının yanında skandallarıyla da tanınıyor. Üstelik nadide ülkemizde her şeyi olabiliyor fakat rezil olamıyorsunuz. En büyük skandala sahip kişiler, ertesi gün büyük kitleler tarafından takip edilmeye başlanıyor. Normalde tepki görmesi gerekirken, reklam piyasasında katkıda bulunup, resmen bağış yapıyor. Ertesi günde pat, sponsorlu içerik belirivermiş.

2000 sonrası doğumlular, çok farklı meslek türlerine yöneldiler ve teknolojik gelişmelerle birlikte, bu durum daha uç noktalara ulaşabilecek. Gençler arasında influencer olmak bir kamu görevlisi olmaktan daha cazip geliyor. Her biri takipçisi oldukları influencerların, yaşantılarına influencer marketing sayesinde sahip olmak istiyorlar. Hayatın sadece fotoğraf çekmeden ibaret olduğunu düşünüyorlar ve getirilerini götürülerini hesaplayamıyorlar.

Etkileyici Pazarlama Nedir?

İngilizcesi, influencer marketing olan günümüz popüler, dijital pazarlama tekniklerinin tamamına etkileyici pazarlama denilmektedir. Çünkü potansiyel müşterilere, etki hassasiyetleriyle doğru orantılı olarak hizmet ya da ürünlere talep göstermektedirler.

 Etkileyici pazarla yönteminde, tüketicilerin firmalara güvenmedikleri tescillenmiş oluyor. Özellikle de ülkemizde 100 Numaralı Adam gibi Kemal Sunal klasikleriyle büyüyen bir nesil, bu konunun ne demek olduğunu tahmin edebiliyor.

Etkileyici pazarlama yöntemi, yani influencer marketing stratejisi oluşturmanın temelleri çok basittir. Diyelim ki bir ayakkabı markamız mevcut. Kendi markamız hakkında, şöyle güzel böyle ekonomik, su geçirmiyor, kuş gibi hafif hissettiriyor, giydikçe açmaz gibi klişe reklamlar yaptığımız takdirde tüketiciler gözünden itibarımızı zedeleyebiliyoruz. 

Çünkü herkes influencer marketing reklamların muazzam çekilmeye çalışıldığının farkında. Bazen dondurma reklamlarında Porsche, Ferrari, Masseratti arabalar başarısı için havada uçuşuyor. Bu durum da izleyicilerin aklında, bir dizi şüpheler oluşuyor.

Çünkü bizim kültürümüzde klasikleşmiş bir söz bulunmaktadır: Reklamın iyisini gördün mü kaçacaksın?

Halbuki aynı ayakkabı markasının hakkındaki yorumları, yakın arkadaşlarımızdan birisi yaptığında bize daha cazip gelecektir. Bu nedenle de influencer marketing burada devreye giriyor. Firmalar yerine insanlara güven duyulduğu herkes tarafından biliniyor.

Sponsorlar, yüksek kitlelere hitap edebilen yani tatmin edici derecede takipçileri bulunan profilleri bakımından analiz ediyorlar. Sonrasında bağdaştırdıkları ürünleri tanıtmaları, duygularını ifade etmeleri için bir miktar para ya da sponsorluk desteği yapıyorlar.

Bazı fenomenlerin, hesaplarında makyaj malzemesi, parfüm markası ya da en çok sık karşılaşılanı ayakkabı butiği reklamı paylaşmaları influencer marketing den geliyor. Yoksa insanlara ben şunu aldım sizde alın demek ne kadar mantıklı? Hepsi birer pazarlama stratejisinden ibaret olmaktadır. Herkesin ekmeğinin peşinde olduğu dünyada, bu tarz hareketlere de öfkelenmek yersizdir.


Nasıl influencer Fenomen Olunur?

Özellikle de Türkiye’deki kullanıcılar influencer marketing için son derece avantajlı. Çünkü kültürümüz icabetiyle birlikte, fenomen olarak halk arasında herkesin bildiği ve terim anlamındaki influencer olmak çok kolay. Hatta KPSS’den memur olarak atanmaktan bile kolay. Peki neden bu kadar kolay?0gaz1 Temmuz hastalooktespitledi

Hashtag kullanımında influencer marketing yapılan en büyük hata, en popüler olanları kullanmaktır. Bu şekilde bir kullanım, instagram’ı hoşnut etmeyeceği gibi influencer marketing değerinizi de eksiltecektir. Büyük gönderi kitlelerini barındıran örneğin #follow #nature #instagood #takip gibi kullanımlarda, devasa okyanuslarda paylaşımınız kaybolacaktır. Bunun yerine daha özgün ve fotoğraflarınızla alakalı küçük gönderi rakamlarına sahip etiketler kullanınız.


İnfluencer Marketing Düzenli Olmalı

İnternet aleminde, her geçen gün yeni fenomenler ortaya çıkarken eskilerinden silinenler bulunuyor. Çünkü dijital dünyada rekabet aslanın ağzında değil bağırsaklarında yer alıyor. Bu nedenle de influencer marketing üretkenliğiniz en birincil kalıcılık faktörünüz olacaktır. Gerçi ülkemizde bu durumunda bir önemi yoktur. Çünkü bir kez zirveye çıktığınızda, insanlar uzun yıllar sizleri unutamayabiliyor.

İşte usta bir influencer marketing çalışanı olmanın yegâne sırrı da bu olarak kalıyor. Örnekleyecek olursak sayacağımız listede nereden baksanız, 10 yıl gerisini hatırlayabileceksiniz. Iddia ediyoruz.

 • Asi Stayla
 • Arsız Bela
 • Ciguli
 • Funddy
 • Tripkolic
 • Musa ve Gülşah
 • Miss Tiqy ve Esmerke…” başta olmak üzere birçok starı, 

günümüzde bile influencer marketing için hatırlayabilirsiniz. Sizlerde başarılı bir influencer marketing hizmetçisi olmanızın ardından, bu şekilde hatırlanabileceksiniz. Rekorlar kırmanıza gerek bulunmuyor. Instagram’ın en çok beğeni alan fotoğrafını, sıradan bir yumurta oluşturuyor. Fakat bu konu ilk zamanlarda herkesin ilgisini çekmişken sonrasında akıllarda silinip gidiyor. Bu nedenle de influencer marketing te saçmalamaktan kesin ve kesin uzak durun.

Markaları Eleştir

Günümüzde influencer marketing konusunda, bu durum biraz olumsuz niteliklerde kabul edilse de aslında markaların öne çıkmasına sahip olan bir gerçek. Büyük takipçi kitlelerini barındırana kadar, bu şekilde bir ilerleyiş sergileyebilirsiniz. Yani markalar sizin ayağınıza gelmeden siz onların ayağına gidebilirsiniz.

Markalar arasında rekabet üst düzey olduğundan dolayı, sosyal medya hesapları her biri tarafından aktif şekilde kullanılmakta. Hatta ayda bilmem kaç milyarını dijital pazarlamaya ayıran markalar da yok değil. Bu durum sadece büyük takipçilere sahip insanları öne çıkarmıyor. Yapacağınız esrarengiz veya sıra dışı bir izlenim, yorum, geri bildirim ya da uyarı, bir anda sosyal medyada patlayan efsane bir influencer marketing  viral reklama dönüşebilmektedir.

\"influencer

0gaz1 Temmuz hastalooktespitledi

Bu nedenle de fenomen  influencer marketing olmanın ilk kuralını, bireyin kendisini tanıması belirliyor. Gerçi dediğimiz gibi şakaları sevmeyen bir komedyen olsanız bile ülkemizde tutma ihtimaliniz çok büyük ki tutardı. Vejetaryen et lokantası zinciri sahiplerinin yanında hiçbir şey bence. Bazı durumlarda  influencer marketing için zıtlıkta iyidir.

Sonrasında kendi nişinizle alakalı diğer hesapları incelemeye alacaksınız. Onlarda olup da sizde eksik olan ne var? İçeriklerinizi,  influencer marketing hakkında oluştururken nelere dikkat edeceksiniz? şeklinde rakiplerinizi iyi bir biçimde analiz etmeniz gerekecek.  

İnsanlar bazı kalıplarla, influencer marketing çalışanlarını özdeştirirler. Aşağıda sayacağımız bütün terimlerde bir fenomeni aklınızdan geçireceğinize eminiz. Hadi bakalım denemesi bedava nasıl olsa?

 • Ay inenamıyorum!
 • Sevgilisiyle pazara giden kız makyajı
 • Dıkşın Hepinize merhaba arkadaşlar
 • NASA, Bilim Adamları, İnsanlık ve Teknoloji
 • Rakun
 • Kışkırtma
 • Coachella ile Ajjun müzikleri
 • Tuz Ekme

İnsanlar, sadece bir alana ilgi duymazlar. Çoğu zamanda tutkun oldukları farklı farklı ilgi alanları yer almaktadır. Fakat sosyal medya yayınınız, bu konuda istikrarlı olmalıdır. Fotoğraflarınızdan konuşmanıza, videonuza kadar bu profili influencer marketing yaparkende yansıtabileceğinizden emin olun.


Takibe Takip Seri Hızla Takip

Takipçi yani influencer marketing etki alanını kurmak çok meşakkatli bir işlemdir. Bu konuda nişiniz üzerinden gitmeniz gerekecektir. Sizle benzer fenomenlerin, takipçi kitlelerinden faydalanmaya çalışınız. Ardından hashtag# kullanımını doğru oranda arttırıp, ilgi alanlarınızdan takipçi ve beğeni dönüşleri almaya çalışınız. Diğer taraftan takipçi kitlenizi, sadece nişinizle uyumlu bir şekilde oluşturduğunuzdan emin olunuz.0gaz1 Temmuz hastalooktespitledi

Fenomenlik sürecini, biraz daha influencer marketing kazancı için kısaltmak amacıyla ilk olarak niş yani öne çıkacağınız influencer marketing özelliğinizi keşfetmelisiniz. Bu konuda karakteristik üstünlüklerinizden de yararlanabilirsiniz. Komedi ve şakalar sizin için ideal değilse, kesinlikle uzak durmalısınız. Çünkü insanlar karşılarına hangi kimlikle çıkacağınızı benimseyecekler. Bu nedenle de Clm Ymz gibi her saniye şaka yaptığınızı düşünecekler.