İphone 11 3 Kameralı mı olacak ? İphone , diğer rakiplerin kamera mücadelesine dahil olabilecek ve İphone 11 farkını ortaya koyabilecek mi ?

Geçtiğimiz günlerde her bir yeni İphone modelinde olduğu gibi Apple fanları tarafından çıkarılan söylentiler, görsellerle de sızıntı şeklinde lanse edildi. Bütün bu prototip sızıntılarda, İphone arkasında üç kamera bulunmaktadır. Üstelik daha da öteye giden rivayetlerde, kamera sisteminin tıpkı Huawei Mate 20 Pro gibi aynı olduğu belirtilmektedir. Yani, telefoto lensi, düzenli geniş lens, ultra geniş açılı lens ve klasikleşmiş LED flaştan oluşacak. Bu gelişmeler, üçüncü bir kameranın eklenmesiyle birlikte İphone’ların, Samsung Galaxy S10 ile S+ ve Huawei P30 Pro gibi Android telefonlarla rekabeti kızıştırabilme ihtimalini ortaya çıkaracaktır. ( Handikaplı İphone alır ?)

Sadık Apple kullanıcı kitlesi, çevrelerindeki birçok değişime karşı aynı hamlelerin İphone’lara da uygulanıp uygulanmayacağı yönünde son derece kararsız durumdadır. Kimi çevreler yeni modelde üç kamera bulunacağını düşünse de hiçbir şeyin değişmeyeceğini düşünen büyük bir kitle de bulunmaktadır. Fakat en kuvvetli ihtimaller üçüncü bir kameranın olacağı yönünde. Çünkü tarih tekerrürden ibarettir ve bir zamanlar Nokia’nın düşmüş olduğu duruma kimse düşmek istemeyecektir. (bkz. Nokia CEO’sunun efsane sözleri büyük bir çoğunluğun aklına kazınmıştır. )

Oyun alanına bu denli yapılacak bir hamle, en çok da İphone sadık müşteri kitlesini memnun edecektir. Bütün sızıntılar ve rivayetler ortada uçuşurken ne yazık ki 3. Kamera hakkında pek bir detay verilmemiştir. Kullanıcılar bu konuda iki tarafa ayrılmayı daha çok tercih ediyorlar.

Ancak diyelim ki Apple, beklenen hamleyi yaptı ve üçüncü kamerayı yeni modelleriyle lansmanda tanıttı. Önümüzde iki ihtimal bulunuyor. Birinci ihtimal olarak S10- S10+ veya Mate 20 Pro’dakine benzer bir ultra geniş açılı kamera olabilir. İkinci ihtimalse portre modu fotoğraflarına ya da tamamen arttırılmış gerçeklik uygulamalarının işleyişine yardımcı olmak niteliğinde kullanılabilecek bir derinlik kamerası olabilir. Bu tip kameralara ToF denilmektedir.

Bütün bu ihtimalleri düşündüğümüzde, aklımız Apple’ın bütün İphone’lara üçüncü kamerayı takmayacağı yönünde. Çünkü daha çok özelliğe yalnızca daha fazla ödeyen kullanıcılar sahip olabilir. Kısacası 64 GB depolama kapasitesine sahip bir 5.8 inç büyüklüğündeki İphone 11 çift kameralarla standart halinde ortaya çıkabilir. Fakat 512GB ya da 1TB depolama kapasitesine sahip telefonlar üç kamerayla gelirse şaşırtmaz.

Öncelikle bunların bütün hepsinin birer spekülasyon olduğunu düşünüyorum. Çünkü yıllar boyu Apple her yeni İphone modelinde sadık müşteri kitlesini şaşırtmayı başarabildi. Fakat uzun zamandır tartışılan bir konu, Apple’ın sayısal anlamda fotoğrafçılığını üst noktalara taşıması gerektiği yönünde. Özellikle de Google’ın son derece sıra dışı özelliklere sahip Night Sight’ının karşılaştırılabileceği bir telefon olmasını tercih ederdim.

Bir diğer müjdeli haber de daha hızlı özellikleri barındıran A13 çipinin takılı gelebileceği yönünde. Fakat en net sonucu Haziran başlarında WWDC sahnesindeki İphone lansmanında görebileceğiz.