Kanserden korunmanın yolları bulunmakta mıdır? Kansere iyi gelen yiyecekler neler? Besin takviyeleri yaparak, kanseri daha kolay aşabilmek mümkün müdür? Sizlerinde hayat tecrübelerinize oranla önerebileceğiniz türden gıda takviyeleri var mı ? 

Sağlığınıza önem veren bir karaktere sahipseniz, büyük olasılıkla da diyet yapmanın kansere iyi gelen yiyecekler denildiğinde, temelleri arasında yer aldığını duymuşsunuzdur. Çünkü birçok yayında sık sık rastlamanız olasıdır. Bunun yanında egzersizle birleştiği vakit, vücudun direncini arttırmaktadır. 

Genetik veya çevresel etkilere karşı söz sahibi olmazsınız ancak diyet ya da egzersiz tamamen sizin inisiyatifinizdedir. Özellikle de kansere iyi gelen yiyecekler ile beslenmenizi organik şartlara uygun bir şekilde, gerçekleştirmekteyseniz diyet konusunda daha avantajlı olacak ve kolayca uyum sağlayabileceksiniz.


Çay Kansere İyi Gelen Yiyecekler Arasında

Yıllardır tiryakileri tarafından bahsi yapılan çayın, kanserle mücadele edebilecek ve kansere iyi gelen yiyecekler olduğu çoğu kişinin ortak görüşüdür. 

Asla vazgeçemediğimiz ve büyük bir çoğunluğumuzun günde en az birkaç bardak, tüketimine ihtiyaç duyduğumuz, en masumkansere iyi gelen yiyecekler içeceğimizdir. Hatta ileri gidecek olursak kendisi su alternatifini yanında barındırdığında, kitleler çayı seçmektedir. Çünkü rivayetlere göre susuzluğu dindirebilmekte, harareti kesmekte ve muazzam bir keyif yaşatmaktadır. Suda ise sadece susuzluğun giderildiği düşünüldüğünden, rekabette arasına fazlasıyla fark atabilmektedir.

Çay yapısında bulunan bilişenler bakımından, baştan sona bir antioksidan deposudur. Hücrelerde oluşabilecek hasarları minimal seviyelere indirmekte ve tehlikeleri en az ihtimale indirmektedir. 

Yapılan bir dizi araştırmada kaempferol isimli antioksidan çeşidinden, fazlaca bulundurduğu belirlenmiştir. Bu antioksidan türü, özelliklede üriner sistemde karşılaşılan kanserlere karşı riski azaltmaktadır. En azından bu zamana kadar gerçekleştirilen çalışmalarda benzer nitelikte sonuçlar doğurdu görülmektedir. 

Harvard Halk Sağlığı Merkezi’nin direktiflerinde günde 10 ila 12 miligram arasında kaempferol tüketimi önerilmektedir. Yani ortalama olarak dört bardak çay içtiğiniz takdirde, kansere iyi gelen yiyecekler tüketiminde tavsiye edilen oranı edinmiş olacaksınız.  

Eğer ki ben çay içmem, ağızıma da almak diyorsanız, aynı takviyeyi başka kansere iyi gelen yiyecekler ile de karşılayabilirsiniz. Bunlar arasında vazgeçilmezlerden elma, şeftali, ahududu, böğürtlen ve üzümü tercih edebilirsiniz. Hadi diyelim ki meyveyle de aranız pek yok, o zaman kansere iyi gelen yiyecekler arasında son çare olarak sebze tüketmeniz gerekmektedir. Brüksel lahanası, patates, yeşil fasulye, marul, soğan ve ıspanak başlı başına kaempferol kaynağı olarak bilinmektedir.


Kurkumin Kansere iyi gelen Yiyeceklerden

Bu baharat türünü, kansere iyi gelen yiyecekler arasında hatta hayatınızda ilk kez duyabilirsiniz. Ancak köri sosuna aşina olan kullanıcılar, kendisinin neyi çağrıştırdığını tahmin edebilecektir. Bu baharat türü, köri sosu yapımında kullanılmakta, kendine özgü altın sarısı bir renge sahip olmakta ve damakta unutulmayacak bir tat bırakmaktadır. Ayrıca antienflamatuar özeliği sayesinde kansere iyi gelen yiyecekler potansiyelinde, kanserle de savaşabilecek seviyededir.

Enflamasyon’un çoğu hastalığın ortaya çıkmasında ve gelişmesinde etkin rol aldığı belirtilmektedir. Kurkimin kansere iyi gelen yiyecekler kullanımı durumunda, kanserli hücreler transformasyona ve proliferasyona karşı savunma kazanmaktadır. Savunma mekanizmasının, aktif olarak varlığı kanserin yayılımında büyük bir engel olarak çıkmaktadır. Baharatın, bağırsak, mide ve mesane kanserlerinde daha ön planda bir kansere iyi gelen yiyecekler olduğu düşünülmektedir.


Zencefil Kansere İyi Gelen Yiyecekler Kralı 

Zencefil gibi her derde deva bir bitkiyi sadece kansere iyi gelen yiyeceklerkategorisinde sınırlandırmamız, yanlış olacağından kendisine ayrı bir makale girilecektir. Ancak kısaca bahsetmek gerekirsek, kendisi Asya mutfağının ve kültürünün vazgeçilmez gıdasıdır. 

Buna neden olan en büyük özelliği kansere karşı güçlü etkiler gösterebilmesidir. Amerika ve Avrupa’da da zamana paralel olarakkansere iyi gelen yiyecekler arasında kullanımı artmıştır. Mide bulantısını azalttığı herkes tarafından bilinmektedir. Ancak özelliklerinin bununla sınırlı kalmaması, araştırmalar sonucunda elde edilen verilerle saptanmıştır. Zencefil, kanser yayılımı gösteren hücrelerin, yıkımında büyük rol oynamaktadır. Araştırmalar sonucunda bu durumun iki farklı şekilde sağlanabileceği düşünülmektedir. 

İlk olarak hücreleri saran, hücre zarlarında deformasyon uygulamadan, yok olabilecekleri yani apoptoz adındaki olayı etkileşime sokabilmektedir. İkinci olarak da otofaji adıyla bilinen ve kanserli hücrelerin daha çok kendi kendini sindirmeleri için kandırılmasının söz konusu olduğu bir olayı başlatmaktadır. Her iki durumda, kanserli hücrelerle savaşta kansere iyi gelen yiyecekler arasında büyük önem arz etmektedir. 

Herhangi bir alerjiniz ve vücudunuz reaksiyon göstereceği bir hastalığını bulunmasa bile doktor izni alarak tüketimini sağlamanız gerekmektedir. Çünkü kansere iyi gelen yiyecekler sağlığı başlı başına içine alan bir kategori olduğundan dolayı, yapacağınız en ufak hata geri dönüşü olmayan sonuçlarla karşı karşıya kalmanıza yol açabilecektir.

kansere iyi gelen yiyecekler bunlarla da sınırlı değil!