Laptop Kapanıyor Kapanma Sorunu Çözümü ? Açıldıktan kısa süre sonra kapanıyor ? Oyun açılınca kapanıyor? Film izlerken kapanıyor? Kapanmasının nedenleri? Ani kapanma problemi? Neden kapanır? Yeniden başlama sorunu ?

Bu tip laptop kapanıyor kapanma sorunlarına bilgisayar kullanıcılarının yaklaşık %80’i maruz kalmaktadır. Kimi zaman kısa süreli yaşanan sıkıntılar, bazı durumlarda haftalarca veya aylarca sürebilmektedir. Her koşulda, laptop sahiplerinin morali büyük oranda bozulmaktadır. 

Ayrıca ortaya çıkan bu sorun neticesinde, cihazların kullanım performansları da olumsuz bir şekilde etkilenmektedir. Bu sorunun kaynağı tek bir nedene bağlı değildir. Yani laptopun kapanma sorununu tetikleyen birden çok etmen mevcut olabilmektir. Sorunun kaynağı bireysel olarak tespit edilemediği durumlarda, profesyonel bir destek almanız maddi ve manevi yönden de zarar görmenizin önüne geçecektir.

Laptop Kapanıyor Kapanma Sorunu Çözümü ?

Kullanımda olan bütün elektronik cihazlar, kendi içlerinde belirli termostatlara sahiptirler. Hem masaüstü bilgisayarlar hem de laptoplarda kapanma sorunun birincil faktörü olarak mekanizma termostatı öne çıkmaktadır. Cihazlar çalışmaya başladıkları andan itibaren kendi içlerinde belirli miktarlarda ısı üretirler. 

Termostat mekanizmasının ana görevi de ısı denetimini kontrol altına almaktır. Bu kriterler her bilgisayar türü ve modeline göre farklılıklar gösterebilmektedir. Üst sınırları, mevcut donanımsal özelliklerine göre tasarlanmaktadır. Ortalama olarak üst sınırları 90 ila 98 °C’ye kadar çıkabilmektedir. 

Sisteminiz, halihazırda bu noktalara ulaşıp geçtiği takdirde sistem kendini kapatma eğilimine girerek, daha büyük çaplı donanımsal hasarlar almanızın da önüne geçebilmek için tasarlanmıştır. 

Bu gibi durumlarda, ilk başlarda voltaj düştüğünü düşünen kullanıcılar, birkaç sefer daha aynı probleme maruz kaldıkları zaman arama motorlarına, laptop kapanıyor diyerek çözüm bulmaya çalışmaktadırlar.

Oyun Oynarken Laptop Kapanıyor Sorunu

Bu problemle sıklıkla karşılaşılmaktadır. Genel olarak da sorunun kaynağı oyunların sistem özelliklerini sınırlarına kadar kullanmalarından kaynaklanmaktadır. Yüksek enerji sağlanarak, kasa içerisindeki ısının da kontrolü zorlaşmaktadır. Ancak bütün bunların mantıksız geldiğini düşünüyorsanız veya kapanmasını anlamlandırmakta zorlanıyorsanız belli kriterleri kontrol etmeniz gerecektir.

Oyun kapanmalarında ki temel sorunlar;

  • Ekran kartında hakim olan donanımsal arızalar,
  • Uzun süreli değiştirilmemiş termal macunlar,
  • Soğutma mekanizmanızın randımanlı çalışmaması veya aşırı kirlenmesi,
  • Adaptörünüzde meydana gelen problemlerin, bilgisayarınıza yansıması,
  • Zor bir ihtimal olsa da elektrik tesisatınızdan kaynaklı problemler,

Oyun kaynaklı laptop kapanma sorunu çözümleri:

  1. Oyunun arayüzü sorunsuz bir şekilde açılıyor fakat giriş yapılmasını takiben kısa süre sonra sistem kapanıyorsa, yüksek olasılıkla adaptör arızasından kaynaklanan yetersiz güç kaynaklıdır. Cihaz yeterince güç alamadığından dolayı, kendini entegre etmekte zorlanabilmektedir. Adaptör değişimi son derece kolay ve uygun maliyetli bir işlemdir.
  2. Fanın, sistemi soğutmak konusunda yetersiz kaldığı koşullarda randımanlı bir soğutma sistemi sağlanamıyor ya da termal macunların kullanım ömrü dolduğundan cihazda yeterli ısı izolasyonu sağlanamıyordur. Basit bir işlem gibi gözükse de profesyoneller tarafınca yapılmadığı takdirde çok ciddi ve tehlikeli sonuçlar doğurabilmekte hatta sistemi komple hurdaya çıkartabilmektedir.

Bütün bu işlemleri adım atlamadan kontrol edip, gerekli takviyeleri yaptığınız takdirde laptop kapanıyor kapanma sorunu ile yeniden karşılaşmanız olanaksızdır. Halen aklınızda sisteminizle alakalı bir kararsızlık bulunuyorsa, en yakın teknik destek biriminden yardım talebinde bulunabilirsiniz.