LinkedIn nasıl kullanılır? Yıl olmuş 2019 halen LinkedIn kullanmayan girişimciler görüyoruz. Üstelik hepsinin ortak yanları başarısız olmaları veya gerekli fonlama alamamaları oluyor. LinkedIn Girişimcilerin Aktif Kullanmaları Gereken Start Up mu?

Her ne kadar çoğu internet kullanıcısı, henüz alternatif sosyal medya mecralarında faaliyetlerini duyurmaya çalışsalar da LinkedIn’in es geçildiği bir tanıtım, büyük oranda tam anlamıyla hizmetleri veya ürünleri tanıtabilmekte yeterli olmayacaktır. Linkedin nasıl kullanılır? Çünkü aklınıza gelebilecek çoğu iş adamına, LinkedIn’de ulaşmak, normal şartlarda ulaşmaktan daha kolaydır. Çünkü bir davet bile göndermiş olduğunuzda, onaylanmasının yanında profilinizin ziyaret edildiğini de görebilmiş oluyorsunuz. Bu başlı başına bulunmaz bir nimettir. Yatırımcılar, bugün start uplara soğuk bakmalarının birincil nedeni olarak, girişimlerin tam anlamıyla neler vadettiklerini anlayamadıklarından şikayetçiler. Bu durumda artık bir fikir buldum, dünyayı kasıp kavuracak veya yeni pazar alanlarını faaliyete sokacak gibi klişe laflardan önce, sağlam bir dijital pazarlama stratejisi planlanmalı ve noksansız bir şekilde uygulamaya sokulmalıdır. Her nitekim, diğer sosyal medya mecralarında girişiminizin genel olarak hatlarından bahsedecek sınırlılıkta hissediyorsanız. En azından Linkedin nasıl kullanılır? üstünden gireceğiniz detaylarla çok sağlam bir yatırımcı kitlesini arkanıza alabileceğiniz gibi diğer yandan sektörel uzmanların, iyi niyet düşünerek gönderecekleri geri bildirimlerden, tavsiye ve önerilerden de yararlanabileceksiniz. Bugün iş dünyasının dimağlarını, bu kadar ucuz bir şekilde bir araya getiremezdiniz. Henüz elinizdeki fırsatı değerlendirmeye kalkışmadan, yattı balık yan gider şeklinde düşünmeniz mantıksız olacaktır.

Peki Neden LinkedIn?

LinkedIn, son zamanlarda yakaladığı ivme sayesinde iş dünyasının, en sosyal platformu ve insan kaynakları birimleri ile girişimcilerinde en uğrak mekânı haline gelmiş durumda. Üstelik üye olan kullanıcılar, başka platformlarda olduğu gibi sahte hesaplardan çok, gerçek kişiler arasından oluşmaktadır. Çünkü, kimsenin dolandırıcılık dışında iş dünyasının bu denli önemli bir platformunda, başka maskelere saklanması düşünülemez. Çünkü sosyal mecralarda kimliğini gizleme anlayışı, Linkedin nasıl kullanılır? ile birlikte tam tersi algılanmaktadır. Kullanıcılar, edindikleri hayat deneyimlerini en ince ayrıntısına kadar paylaşmakta, bazen önemsiz gibi görülen dil sertifikaları dahil yer bulmaktadır. Çünkü burası bir tanışma flört sitesinden daha çok profesyonel yaklaşımı zorlamıştır. Yakalanmış iş kültürüyle birlikte, üyelerin en az %40’ı siteyi her gün periyodik olarak takip etmektedir. Üstelik son zamanlarda bu katılım %60 artarak yukarıya doğru ivme göstermektedir.

Halihazırda birçok kullanıcının, Linkedin nasıl kullanılır? Hakkındaki şüpheleri, sosyal mecranın aktif bir şekilde kullanmakta zorlanılması, şirket yetkililerinin de dikkatini çekmiş olacak ki geçtiğimiz günlerde sosyal medya yöneticilerini ilgilendiren ve LinkedIn’in bütün altın noktalarının bahsedildiği bir elektronik kitap paylaşılmıştı. (Bakın! Piyasaya sunuldu demiyor sadece paylaşıldı diyorum.) Bu kadar ucuz bir hizmete sahip olmamak için gözünüzü tüm dünyaya kapatmış olmanız gerekmektedir. Bugün sağda solda şunun bunun Dropshipping yöntemiyle gibi zırvalarla, insanlara hayal satan birçok düzenbazın olduğu internet dünyasında, ister başarı isterseniz de para deyin; ikisini de size kolaylıkla getirebilecek bir kitabı okumaktan, kendimizi alıkoyuyoruz, zaman kaybı olarak düşünüyoruz.

Bazı sosyal medya patronları, halen Linkedin nasıl kullanılır? görmezden gelmek konusunda ısrar edebilmektedir. Kitaba göz attığınız takdirde, istatistikler karşısında hayranlık duyacak kendinizin ne yönde eksik olduğuyla yüzleşme fırsatı elde edeceksiniz. Eminim ki bana bu kelâmları yazdırmaya vesile olan kitap, sizi alıp kim bilir nelere götürme fırsatı verecektir. Hatta çok net söylemekteyim ki LinkedIn’i diğer sosyal mecralardan daha ön plana almaya bile karar verme sürecini yaşayacaksınız.  

LinkedIn İşaretleme ve Trafiği Bakımından Tatmin edici

Şirkete göre LinkedIn’de yer bulan markalara bağlılıklar daha fazla artmakta. Hatta unutulmaya yüz tutmuş markalara bile yeniden güven canlandığı düşünülüyor. Bir anda sonradan kopup gelen bu platform, neyi başardı da bize bu kadar yazıyı yazdırma gereğini ortaya çıkardı? Linkedin nasıl kullanılır?

 • Toplam kullanıcı kitlesi 610 milyon ve siz olsanız bu kitleyi es geçmek ister misiniz?
 • Toplam kullanıcıların en az %40’ı siteyi periyodik olarak her gün ziyaret ederek, vakit geçirmektedir.
 • Sitede akışı sağlayan paylaşımlar, yorumlar ve beğeniler hatta hisse senetleri bile geçen yıla oranla %60 artmış durumda. Şu anda bile yükselişini istikrarlı bir şekilde devam ettireceğe benziyor.
 • Sitenin anasayfasında yer alan akış, geçen yıla oranla %60 daha fazla görüntüleniyor.
 • Mobil üzerinden LinkedIn alışkanlığı elde eden kullanıcıların sayısı %57 artmış durumda.
 • Ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz platform vasıtasıyla iş dünyasının dominolarının ve uzmanlarının imzasından 130 bin makaleye erişim sağlayabilmektesiniz. Üstelik herhangi bir şüphe duymadan makale hakkındaki sorularınıza da yanıt alım oranı oldukça yüksek bir orana sahip.

LinkedIn\’de Girişimciler ve Yatırımcılar Bir Araya Geliyorlar

 • LinkedIn’de Fortune listesinde yer edinmiş olan 500 şirketin yöneticilerine ait, doğrulanmış hesaplar bulunmakta
 • 61 Milyon’un üstünde üst düzey yönetici, LinkedIn’de en az bir hesaba sahip durumda.
 • İş akışının karar mekanizmalarında görev yapan, 40 milyonu aşkın sektörel uzmana ev sahipliği yapıyor.
 • Paylaşılmış gönderiler ve makaleleri görüntüleyenlerden %45’i yönetim kurullarının üst düzey yetkilileri olarak görev yapıyor. (Yönetici, C Sınıfı düzeyde kullanıcılar, Başkan Yardımcıları ve diğer beyaz yaka personelleri.)
 • Bütün iş akış ağını bir araya getirmesi, yüksek oranda internet trafiği akışının ve etkili pazarlama sonuçlarının alınmasını tetikliyor.
 • Diğer ağlardan ayrı olarak çoğu şirketin aktif kullanımı, fikir alışverişlerine ve kariyer fırsatlarına olanak sağlıyor. Normal şartlarda ulaşmakta zorlanılan, kariyer yöneticilerinin ve iş profesyonellerinin dikkatini çekebilme olasılığı artıyor.
 • Ortaya atılan taşlar, işin ehli kişilerce çıkarıldığı için dönüt alma hızı ve kalitesi artıyor.
 • Kullanıcıların büyük bir bölümü, herhangi bir ürün veya hizmet almadan önce LinkedIn imajını değerlendirebiliyor.
 • Şirketlerin internet sayfalarına gelen trafik akışının, yaklaşık %45’i LinkedIn vasıtasıyla sağlanıyor.

Ayrıca bunların yanında Linked’ın, emsallerine oranla dünya çapında gözlemlenen güvenilirliğiyle tanınıyor. Girişimcilere yapılabilecek en büyük tavsiye, ücretsiz olarak hesap oluşturup, markalarını sisteme entegre etmeleri olacaktır. Emin olmalılar ki akılda kalıcı veya işe yarar fikirleri dikkat çeksin çekmesin %50 oranında bir trafiğe sahip olabilecekler. Ekstradan sahip olunan bu oran, diğer sosyal medya platformlarıyla birleştirildiğinde devasa boyutta bir imaj yaratacak hatta marka bilinirliği kullanıcıların yanında profesyonellerce de incelenebilecektir. Linkedin nasıl kullanılır? Öğrendiğinizi düşünüyorum.

“Ben Melek Yatırımcı Bulmalıyım diye Kendinizi Şartlamadan Önce Dünyada Neyi Değiştirebileceğinizi Kanıtlamalısınız!”