\"mavi

Windows kullanıcılarının son zamanlarda sıklıkla karşılaştıkları mavi ekran hatası , en güzel anları hüsrana boğabilmektedir. Bu hatanın temel sebebi, Windows işletim sisteminizin çalışmayı durdurmasından kaynaklanmaktadır. Soruna gidilen işlemde, donanımsal bileşenleriniz, sürücüleriniz veya bunlarla alakalı kullanmış olduğunuz üçüncü parti yazılımlardan yanıt alınamamasından kaynaklanmaktadır.

Sorunu incelediğinizde, mavi ekran hatası neden olur? sorun unsurlarını detaylı bir şekilde irdelemişiniz. Kimi zaman bu tip hataların sonucu bilgisayar servislerinde noktalanabilmektedir. 

Bu hatanın vakalar orantısı alındığında daha çok disk okuma hatalarında ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Windows işletim sistemi, disk okuma hatalarına karşı katı bir tutuma sahiptir.

Mavi ekran hatası çıkışına yol açan etmenler, bunlarla da sınırlı değildir. Bilgisayarınıza sonradan eklemiş olduğunuz veya öncesinde bulunan donanımların uyumsuzluğu veya bunu doğurabilecek üçüncü parti yazılımlar, sorun ile karşılaşmanıza yol açmaktadır. Halk arasında veya bilgisayar konusunda temel bilgiye sahip olan kullanıcılar nezdinden Mavi Ekran Hatası olarak lanse edilmektedir.


Mavi Ekran Hatası Nasıl Ortaya Çıkar?

Windows işletim sistemi, aygıt genel kullanımlarında köklü ve ciddi sorunlar doğurmamaktadır. Harici veya dahili olmak üzere donanımlarınız üzerinden, beklenmeyen bildirimler ve sinyaller alındığı vakit ya da tamamen geri dönüş alınamadığı durumlarda hata vererek kendini korumaya alır. Hataya neden olan ana başlıklar şunlardır:

  • SSD, Hard Disk ya da Depolama Biriminden kaynaklanan Hatalar
  • Ekran Kartı veya bileşenlerinden kaynaklı Hatalar
  • Soğutma sistemiyle alakalı Hatalar

Mavi Ekran Hatası Çözümü

Bu hatada, ilk etapta bilgisayarımızı yüzeysel yani topikal bir şekilde değerlendirmiştir. Şimdiyse durumu biraz daha derinlere indirmemiz gerekecek. Çünkü bazı durumlarda mavi ekran hatası en umulmadık noktadan kaynaklanabiliyor.

  • İlk olarak soğutma sistemlerinin çalıştığını kontrol etmek amacıyla, kabin sıcaklığını AIDA64 ya da BİOS ekranlarından kontrol ediniz. Aykırı bir durumla karşılaşıldığında ekstra fan bileşenleri eklenebilir ya da mevcut fanlara yağ takviyesi yaparak, performans alınmaya çalışılabilir. Bazı durumlarda, soğutma sisteminizi bütünüyle değiştirmeniz gerekebilir.
  • Windows Güncelleme hizmetlerinin, son sürümlerine sahip olduğunuzdan emin olunuz.
  • Bilgisayarınızdaki donanımların, en son yazılım sürümlerini ve driverlarını yükleyiniz.
  • Güvenli Mod kullanarak, Windows işletim sistemini açınız ve antivirüs ya da spamware araçlarıyla taratınız.
  • Kapatmadan önce Çalıştır/Msconfig/Başlatma seçeneklerinden, bilginiz dahilinde olmayan programları devre dışı bırakınız.

Bütün bu işlemler gerçekleştirildiği vakit mavi ekran hatası çözümü bulunabilecektir. Kendinizin aşamadığı bu hata için teknik servis yardımı alabilirsiniz. Çünkü anakart ya da ekran kartı hatalarında, bilgili bir elin dokunması gerekebilir.