\"raid

Her geçen gün dijitalleşen dünya halen raid veri kurtarma işlemlerine ihtiyaç duyabilmektedir. Çünkü, en iyi depolama aygıtlarında bile veri kaybı, sürekli rastlanılan bir durumdur. Veri kaybı yaşayan kişiler veya organizasyonları etkileyebilmektedir.

Raid data kurtarma recovery işlemi de verilerin yazılımsal olarak en az kayıpla ya da kayıpsız alınmasını sağlamaktadır. Veriler genel anlamda cihaz hafızasına yazıldığından, bilerek ya da bilmeden yapılacak bir silme işleminde kurtarılabilme olanağını da kendilerinde bulundurmaktadırlar. Bunun için çok çeşitli veri kurtarma teknikleri ve araçları mevcuttur.

Raid Nedir?

Raid, birçok veri depolama aygıtından daha yüksek kapasiteleri barındırma yeteneğine sahip ve kırılganlığı üst düzey bir depolama kontrol aygıtıdır. Genel olarak kullanım alanlarıysa hata toleransının en düşük olduğu alanlarda öne çıkmaktadır. Genel olarak iki veya fazla hard disk kullanımına sahip bir denetleyici olarak bilinmektedir. Yazılımsal ve donanımsal olarak ikiye ayrılmaktadır.

Kimi zaman başarılı kurtarmalar gözlemlenirken, kimi zamansa geri dönüşü olmayan vakalar gözlemlenebilmektedir. Bu nedenle de veri kurtarma aşamaları tamamen hasarın boyutlarına doğru orantılı bir şekilde ilerlemektedir.

Ev veya kurum kullanıcılarının en büyük güven kaynaklarından birisi olarak görülse de kendisinden veri kaybı imkânsız değildir. Bu gibi vakaların yaşandığı durumlarda, mutlaka bir veri kurtarma uzmanına danışılmalıdır. Aksi sonuçlar, işletmenizi ya da kendinizi geri dönüşü olmayan sonuçlarla karşı karşıya bırakabilecektir.

Raid Veri Kurtarma Recovery Gerektiren Durumlar

  • Verilerin kısmen ya da tamamen silinmesi,
  • Depolamanın başarısız olması,
  • Cihaz sisteminin kararsız çalışması,
  • Dosya sistemini yanlışlıkla biçimlendirmek …. vb.

Raid Veri Kurtarma Recovery İşlemi Nedir?

Raid ya da yedek olarak bilinen bağımsız disk dizisi, günlük bir şekilde büyük çaplı verileri depolayabilmektedir. Raid sisteminiz arıza yaptığında, büyük veri yani big datalarınız da kaybolabilmektedir. Bu durumu aşabilmek için büyük sıklıkla Raid data recovery veri kurtarma yazılımlarından faydalanılmaktadır. Kurtarma işlemleri sırasıyla manuel ya da otomatik olarak gerçekleştirilebilmektedir. Bu tekniklerin tamamı, yazılım ya da donanım tabanlı Raid mimarisinde kullanılmaktadır.

Veri kurtarma işlemi herhangi bir Raid seviyesinde yapılabilmektedir. İşlem başlatıldığında depolama dizileri, başlangıç yapılandırmalarını yeniden yaratmak için hareket etmeye başlayacak ve bu hareketler de beklenenden daha karmaşık olabilecektir.

Raid Sistemi Neden Arızalanır?

  • Hatalı kontrolörler kullanılmış olabilir.
  • Sabit disklerde arıza meydana gelmiş olabilir.
  • Verilerin üzerlerine yazma işlemi yapılmış olabilir.
  • Diskler yeniden biçimlendirilmiş olabilir.
  • Yazılımsal hatalar meydana gelmiş olabilir.

Raid Data Kurtarma Recovery İşlerinde Profesyonel Destek

Raid sistemlerinde yaşanılan ani veri kayıpları, işlevsellik olarak bütün her şeyi altüst edebilmektedir. Bütün bunlar göz önüne alındığında, veri kurtarma şirketlerine danışmak en isabetlisi olacaktır. Çünkü, Raid sistemini çözümlemek hemen hemen herkes için mümkün değildir. Çünkü, algoritması fazlasıyla karışık olduğundan, bir bilene danışmak en isabetli karar olacaktır. Profesyonellere bırakılmayan raid data kurtarma recovery girişimlerinde büyük veriler tamamen kaybolabilmekte ve doğrudan geri dönüşü olmayan hatalar ile karşılaşılmaktadır.

Raid Data Kurtarma Recovery şirketleri, kurtarma işlemlerini profesyonel bir şekilde, büyük hasarlarında önüne geçebilmek üzere belirlenen düzen dahilinde ilerlemektedirler. İlk adımda tüm sürücüleri temizleyip, sonrasında tamir işlemini yapıp, mükemmel çalıştığından emin olurlar. Tüm sürücüler üzerine sonraki süreçte veri yazılamayacak türden klonlanmaktadır. 

Bu işlem veri kurtarma sürecinde kullanılacak ve orijinalleri değiştirilemeyecektir. Ardından klonlanan sürücüler tanımlanacak ve dağınık veriler tek bir düzende kullanıma hazır hale getirilmeye çalışılacaktır. En son aşamada genel veri kurtarma protokolleri uygulanarak, isteklere cevap vermek gerekecektir.