Apple\’ın harika geçen lansmanı, Samsung Galaxy Note 10 konusundaki, beklentileri son derece arttırdı. Samsung Galaxy Note 10 şirketin, sadık kullanıcı kitlesi kendilerinin daha çok tatmin edilebileceğini düşünüyor. Piyasaya çıkmasına ramak kala, birbiri ardına sızıntılar da baş gösterdi. Bunlardan en çok kaideye alınanı temel alacağımız incelememiz, tamamen efsaneler ve rivayetlerin sızıntılarla harmanlanmasıyla oluşacak.

En iyi ihtimallerde dahi Samsung Galaxy Note 10 Ağustos ayında piyasaya sürüleceği düşünülüyor. WWDC 2019 ile Apple’ın damga vuran yenilikleri karşısında, gözler tamamen ezeli rakibi Samsung’a çevrildi.

Her yeni model tanıtımında yaşanılan sızıntılara, artık hiçbir teknoloji takipçisi yabancı değildir. Her ne kadar yıllarda İphone’un şeffaf tasarımına kavuşamasak da bugüne kadar yayılan birçok sızıntı, tasdiklenmiştir.


Samsung Galaxy Note 10 Nasıl Olacak?

İncelemeye alacağımız, Samsung Galaxy Note 10 tamamen CAD dosyalarına, dayalı sızıntılardan yola çıkılarak, aktarılacaktır. Sızan resimlerin, bir renderdan çok CAD çizimleri olması, güvenilirliği biraz daha üst noktalara taşımıştır.

Aynı kaynaktan, daha öncesinde Galayx S9, One Plus 7 Pro da dahil olmak üzere, açıklanan bütün sızıntılar kabul görmüş ve doğrulukları ortaya çıkmıştır.

Sızıntılar ışığında Samsung Galaxy Note 10 ‘un bu seneki konseptinin, daha dik detaylarla sunulacağı öngörülüyor. Bu zamana kadar Samsung firması, ekranlarının köşelerindeki oval tasarımlarıyla tanınmaktaydı. Fakat bu sürümün, öncekilere kıyasla daha keskin geçişlerinin bulunacağı düşünülüyor.

Yeni tasarım, alt ve üst kenarların düz görünmesine yol açarken; uzun kenarların ise telefonun etrafından dolambaçlı bir çizgi çizmesine neden oluyor. Ancak bu durum telefonu tutuş konusunda, üst noktalara çıkarmak için düşünülmüş olabilir. Adeta bir Nokia Lumia hissiyatı yaratacağını düşünüyoruz.


Samsung Galaxy Note 10 ve S10

Samsung, Galaxy S10 ile birlikte delik delme stilini, ekranlara kadar taşıdı. Eskiden çentik atılması tercih edilen ekranlar, artık lazer aracılığıyla kesilerek kameralara yer açılıyor. Bu model için delik sağ üst köşede yer almaktaydı fakat Samsung Galayx Note 10 ‘da daha az dikkat çekeceğe benziyor.

Ayrıca Galaxy S10+ ‘ta öne bakan iki adet kameranın bulunması, yeni sürümde de alışkanlığın devam edebileceğini düşündürmekteydi. Fakat sızıntılar ışığında bunu temel almak imkânsız olacak. Çünkü, yeni sürümün tek kamerası olduğu görülmekte.

Google’nin, Android konusundaki kuralları telefonun ekran panelinde, varlığını kabul ettirmiş gözüküyor. Durum çubuğunda, çevrelenmiş görüntü tuhaflıklarının bulunması bekleniyor. Dikdörtgen bir alanın, uygulamaların nezdinde nasıl bir hissiyat yaratacağı tamamen merak konusu olarak, görülüyor.

S10’da aşırı eleştirilen tasarım furyası, kameranın ekrandan alçak tutulması ve durum çubuğunun normalden daha büyük olmasıyla, üst noktalara tırmanmıştır. Eğer ki alışkanlık yeniden geliştirilmediyse, Galaxy Note 10 cihazlarda, durum çubuğuna boğulmanız kaçınılmaz olacaktır.

Teknoloji tutkunları, durum çubuğu konusunda OnePlus 6T cihazında takınılan tavrı arar oldu. 2018 yılında gösterime giren tasarım, özellikle durum çubuğunun içine sığan bir kamera sayesinde daha görsel bir imaj yakalayabildi.

Yeni Samsung Galaxy Note 10 ‘un, ekranın büyük olması bile kamera deliğinin yanında hatta üstünde bir şeylerin kullanılmasına izin vermek konusunda katı bir tutum sergileyecek. Arka tasarımın, kamera boyutlarının devasa oluşu, halihazırdaki fotoğraf kalitesi beklentilerinin de artmasına yol açacak.

Yatay şeritlerde barındırılan iki kamerada, yeni tasarımlara sahip ve Galaxy S10 ile Note 10’un bir hayli uzağında yer alacak. Yeni cihazda, telefonun sol tarafından dikey inen kamera şeridi, çeşitli sensörler için yanındaki üç deliği gerekli kılacak. Ayrıca LED Flaş ve 3D algılama için mesafe kamerasını bulundurması gerekecek. Tüm kamera materyalleri, telefon çerçevesiyle aynı hizada yer alacak.

Telefonda, bir USB-C portunun olmayacağı, zorunlu olarak S-Pen yerleştirilmeyeceği düşünülüyor. Ayrıca herhangi bir hoparlör ya da kulaklık girişinin de varlığına ait bir detay gözükmüyor. Geçmişte ortaya çıkan, Samsung’un kulaklık jaklarını tarihe karıştıracağı söylentisi, durumun gerçekleşmesiyle birlikte doğrulanmış olacak.

Bütün gelişmeler, Galaxy Note 10 cihazların, dokunmatik temelli tuşlardan çok yeniden fiziksel düğmelere atlayacağını düşündürecek. Düğmelerin darbeleri tanımlaması söz konusu olabilse bile, dokunma veya temas kurallarını ne çeşit algılayacağı merak edilen durumlar arasında.


Samsung Galaxy Note 10 Pro

Son bir detay ise yeni lansmanda, Note 10’un iki sürüm şeklinde yayınlanacak olması. İddialara göre daha büyük modelin de Samsung Galaxy Note 10 Pro şeklinde gösterime çıkması beklenecek. Mega modelin 6,75 inçlik ekranı, normal modelin ise 6,3 inçlik bir ekranın olması bekleniyor. Ayrıca Pro’da derinlik kamerası bulunmayabilir.