Hastanelerde sık karşılaşılan sedye asansörü, zaman konusunda hastalara oldukça faydalı olmaktadır. Acil bir durumla karşılaşıldığında; ameliyathanelere, yoğun bakımlara ve diğer bölümlere hızlı, pratik şekilde ulaşım sağlamaktadır. İnsan sağlığı için bir saniye dahi çok önemliyken sedye asansörlerinin, hastanelerin yapı taşlarından en önemlisi olduğu, tartışılmaz bir konudur. 

Bundan dolayı hastaların, bir bölümden diğer bir bölüme ulaşımları, sedye asansörleri tarafından sağlanmaktadır. Modern tedavi merkezlerinde, sanatoryumlarda ve tıp merkezlerinde de bulunmaktadır. Diğer asansör tiplerine göre biraz daha geniş olsalar da sadece bir sedyeyi içine alabilecek sınırlı bir alana sahiplerdir. Asansörler, insanları veya eşyaları dikey olarak taşımak için kullanılan cihazlardır. Genellikle çok katlı binalarda: katlar arasındaki ulaşımı sağlamak, zamandan ve insan gücünden tasarruf etmek için tasarlanmışlardır. Hastaneler, birçok bölümü barındırması ve daha çok hasta bakabilme potansiyeline ulaşabilmek için oldukça fazla kat üzerine inşa edilmektedir. 

Sedye Asansörü Nasıl Olmalıdır? 

Tasarımları firmadan firmaya farklılık gösterse de asıl dikkat edilmesi gereken iki kriter: hızlı ve hizmeti aksatmayacak kalitede olmalarıdır. Ayrıca hastaların bindiği göz önünde bulundurularak ferah ve aydınlık olması hem hastalar için hem de sağlık personelleri için ileri düzeyde önem arz etmektedir. Hava sirkülasyonun yeterli ve döşemelerinin anti bakteriyel olması sedye asansörü açısından çok önemlidir aksi takdirde asansörü kullanmak durumunda olan tüm hastalar olumsuz bir şekilde etkilenebilir.

Hastalarla yapılan transferler, güvenli ve yumuşak olmalıdır. Kalkarken ve dururken oluşabilecek ani sarsıntıların minimal düzeyde olması gerekmektedir. Gelişen teknoloji sayesinde, asansörün ivmelenmesi, yavaşlaması ve frenlenmesi daha istikrarlı asansörler sağladı; her kat için durma süresinin kısa olması, üstün sürüş konforu sağlanması, son derece önemli. Genel olarak, sedye asansörü 600- 2.500 kilo arasında bir yüke dayanabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken unsurlardan en önemlisi yedek güç kaynağına sahip olması ve yaşanabilecek enerji kesintilerinde devridaim süresinin mümkün olduğunca kısa tutulması sağlanmalıdır.

\"Sedye

Asansörleri Gereksiz yere meşgul edilmemelidir?

Hastanelere aşina olan insanlar genelde bunların bilincinde olmakta ve gereksiz yere sedye asansörleri kullanma eğilimine girebilmektedirler. Bu açıdan sedye asansörlerinin bu duruma karşı bir dizi güvenlik önlemine sahip olabilmesi tercih edilmesine katkıda bulunacaktır.