Çocukları yazın bunalımından kurtaracak Sonic the Hedgehog büyük bir beklentiyle gelecek. Sonic the Hedgehog seriye uzun zamandır hasret kalan, fantastik macera tutkunları gözlerini sevimli ve bir o kadar da yaramaz karakterimiz Sonic\’e diktiler. Kurgusu bakımından, gerçek hayatla da bütünleşmesi gösterinin daha büyük kitlelerce kabul görmesine olanak tanıyacak ki gerçek hayat içinde yer alan animasyon karakterlerinin, çocuk sağlığı açısından da olumlu yönler taşıdığını düşünüyorum. 

Hikayemizin kahramanı Sonic the Hedgehog, özellikle de çocuklar ve yetişkinlerin bir bölümü tarafından bilindik bir karakter. Fakat sıradan bir kirpiden, bazı özellikleri bulunuyor. Bu özellikleri, insanlar tarafından tehlikeli olarak görülebilecek ve Sonic’in peşine, hükümetin bütün kanalları takılmış olacak. Bütün zorluklara rağmen Sonic’in ilk olarak kafasındaki işin üstesinden gelmesi gerekecek.

Sonic the Hedgehog ‘dan Lord of Rings’e Selam

Tıpkı Yüzüklerin Efendisinde Frodo’nun yüzük aşkı gibi Sonic’in de hedefinde yüzükler bulunacak. Dr. Eggman isimli acımasız bir karakter, eline dünyanın kaderini değiştirebileceği bir yüzük geçirecek. Karakterimiz Sonic ise Dr. Eggman’ın planını sabote etmeye çalışacak.

Dışarıdan bakıldığında görünümü hariç bütün tavırları, insanları andıran Sonic onlar için bir şeyler yapıyor olmaktan mutluluk duyacak. Fakat hükümet tarafında bu durum aynı doğrultuda görülmeyecek. Sonic, dünyayı ve insanları büyük bir tehditten korumaya çabalasa da insanların bir kısmı, asıl tehdidin kendisi olduğunu düşünecek.

Sonic, bu zamana kadar ki süper kahramanlardan birazcık daha farklı özelliklere sahip. Muazzam özelliklerine rağmen çocuksu bir tavrı bulunmakta. Bu durum özellikle de küçük yaştaki izleyenlerin, karakterle bütünleşmesine fırsat tanıyacak. Üstelik Sonic the Hedgehog, tepeden yüksekten atlayan bir karakter değil.

Sonic’in en büyük özelliği, süratle koşabilme yeteneğidir. Özellikle de çocukların nezdinde, spora teşvik açısından büyük bir öneme sahip. Ayrıca hükümet tarafından, yakalanmasını geciktirecek olan bu özelliği, bizlere uzun bir seyir zevki yaşatması bakımından takdir toplayacak.

Ayrıca mavi hareketli dikenleri, kendisine yabancı olanlara korku dolu anlar yaşatabilecek cinsten. Çünkü, dikenlerin bile kendilerine has özellikleri bulunuyor ve dokunana doğaüstü bir varlık gibi azap çektiriyor.

Sonic the Hedgehog Başarızlığı da İşleyecek

Sonic, her ne kadar yetenekli olsa da iş bitiricilik yönünden biraz acemice davranacak. Bu konuda çocuksu bakış açısının büyük bir önemi bulunacak. Green Hills’in güvenlik hizmetlerinden sorumlu kasaba şerifi Tom Wachowski, Sonic’i mesleğinin kendisine kattığı tecrübe sayesinde yakalayacak.

Normal şartlarda, adalete teslim edilmesi gereken Sonic, uzun uğraşlar ve sergilediği yeteneklerle birlikte Tom Wachowski’yi ikna edecek. Artık Dr. Eggman için omuz omuza mücadele etmeleri gerekecek. İki karakterde, birlikte çalışmaktan olabildiğince keyif duyacaklar. Özellikle de uyum yakalamak konusunda göze batan sorunlar yaşamayacaklar.

Sonic eğitsel açıdan, dünyanın bütünlüğü ve barışı adına birçok mesaj vereceğe benziyor. Gerisinde kalanlarıysa Sonic the Hedgehog gösterim tarihinde deneyimleyeceğiz. Fakat süper kahraman temalı filmlere, bambaşka bir bakış açısı getireceği aşikâr.

Sonic the Hedgehog: 7 Kasım 2019 tarihinde gösterime girecek.