\"sosyal

Günümüz internet çağında sosyal medya asistanı uzmanı personellerin değeri her geçen gün artmaktadır. Sosyal medya yönetimi, ciddi bir işlem olduğu gibi markalar tarafından taviz verilmesi söz konusu değildir. Sosyal medya yönetimi nasıl sağlanır? Sosyal medya yönetim konusunda deneyimli ya da deneyimsiz herkese yarar sağlayacak noktalar.

Günümüzde, sosyal mecralarda varlığımızı, sosyal medya yönetimi sayesinde her geçen gün arttırmaktayız. Bağımlı olmadığı halde ortalama bir internet kullanıcısının bile günde 135 dakikasını, sosyal medya hesaplarında harcadığı bir gerçek. Aşırı bağımlılarda bu oran 10-12 saate kadar çıkabiliyor. Bu nedenle de sosyal medyanın gücünü hafife almamak lazım.

Butik işletmelerin 2019 yılında artarak devam edeceği düşünülürse, işletmeler için sosyal medya önemi artarak devam edecek. Özellikle de potansiyel müşteri adaylarıyla etkileşime geçmek için sosyal medya yönetimi  şaşırtası bir nimettir.

Hedef kitlenizi, sosyal medya yönetimi sayesinde hesaplarınızı etkili bir şekilde kullandığınızda gerçekleştirebilmeniz olasıdır. Ancak kimi internet kullanıcıları, sosyal medya pazarlama hizmetlerine soğuk bakabilmektedir. Bu konuda en büyük sorun, işe nereden başlanacağının bilinmemesidir. Karşı karşıya kalacağınız problemler, kimi zaman ürün ya da hizmetinize ayırdığınızı süreyi bile geçebilecektir.

Birkaç farklı taktikle, müşteri kitlenizi nasıl arttırabileceğiniz hakkında sosyal medya yönetim politikalarını sunacağız. Bütün adımları noksansız bir şekilde uyguladığınızdan emin olmalısınız. Çünkü, sosyal medya yönetimialanına ayıracağınız yatırım ya da hizmetin, ürün veya hizmet satışıyla paralel kazanç sağlaması gerekmektedir.

Sosyal Medya Asistanı Uzmanı için Platform Seçimi

Sosyal medya yönetimi, son derece meşakkatli bir iş olduğu kadar işletme sahiplerinin ya da sıradan internet kullanıcılarının, amatör bir şekilde yapabileceği bir alandır. Günümüzde, zamana paralel olarak sosyal mecraların sayısı giderek artmaktadır. Hıza yetişebilmeniz neredeyse imkansızdır. Zaten bütün platformla entegrasyonlarınızı sağlamanız bile başlı başına bir konudur. Ayrıca bütün platformlardan, tatmin eden bir kitle edinmenizsosyal medya yönetimi  için sürpriz olacaktır.

Instagram, Pinterest, Snapchat, Facebook, LinkedIn, gaza gelinip de açılmış, çöp hesaplarla doludurlar. Bu nedenle de hepsinde birer hesap açmanız, dev bir okyanusta karınca tanesi kadar küçük gözükmenize yol açacaktır. Büyüme oranları da dikkate alındığında sosyal medya yönetimi yapmanız olası bir ihtiyaçtır.

Büyük okyanusları göz önünde bulundurduğunuzda, henüz bu konuda yeterliliğe sahip olamayıp, amatör bir şekilde devam etmeye çalışıyorsanız her platformda hesap açmaya çalışmanız, pek yarar sağlamayacaktır. Ayrıca bu durum kalitenizi de korumak konusunda, olumsuzluk yaratacaktır. Hesapların takibinin de zorlaşması, olası müşterilerinizi kazanamadan kaybetmenize yol açacaktır. Çok fazla varlığınızı kanıtlamak yerine, sadece tek bir alan kaliteli gönderiler ile sosyal medya yönetimi işlemini başarıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Bundan dolayı, sosyal medya platformlarıyla alakalı hiçbir fikriniz yoksa, küçük bir araştırma yaparak hangisinden başlayacağınıza kanaat getirebilirsiniz. Birçok sosyal mecranın kendine göre tanımları ve temsil ettikleri değerler bulunmaktadır. Paylaşımlarınızı görsel içerikler ağırlıklı bir şekilde yapacaksınız, bu konuda sosyal medya yönetimi  için Pinterest, Snapchat ve olmazsa olmaz Instagram’dan yana tercih kullanabilirsiniz.

Şayet kısa dipnotlarla gündem yaratmak istiyorsanız, Twitter derdinize derman olacak bir mecradır. LinkedIn’de ise marka bilinirliğinizi diğer yatırımcılar ve işletmelere duyurmak için kolaylıkla çalışmalar yapabilirsiniz. Bütün hepsinde, sosyal medya yönetimi hedefleme stratejinizi yerinde kullanmalı ve kitlenizi tanımlamasınız.

Sosyal Medya Yönetiminde Hedef Belirlemek

Kullanmış olduğunuz sosyal medya platformu, fark etmeksizin işletmeniz adına sürdüreceğiniz dijital pazarlama kampanyalarının tamamında sosyal medya yönetimi hedefleri koymanız gerekecektir. Hedefsiz bir şekilde çıkacağınız pazarlama yolculuğunuz, nitekim hüsranla sonuçlanacaktır. 

Bu durum sosyal medya yönetimi pazarlamasıyla aynı unsurları taşımaktadır. İlk olarak temel ihtiyaçlarınızın neler olduğunu fark etmelisiniz. İşletmenizin niçin bu mecralara ihtiyaç duyduğu, bu mecralarda sizlerin hangi kazanımları elde edeceği ve markanızın uzmanlığınızla bağdaşıp bağdaşmadığına kanaat getirmelisiniz. En önemlisiyse müşterilerinize ne biçimde hitap edebileceğinizde karar kılmalısınız.

Markalar, genel anlamda ürünlerini güncel tutmak, kampanyalar hakkında bilgiler sunmak ve mevcut müşteri potansiyellerini arttırmak gibi çeşitli hedeflerle sosyal medyada varlık göstermektedirler. Bu işi ilk kez gerçekleştireceksiniz, normlarınızı üst seviyelerde tutmak yerine biraz daha realistik şekilde tutmanız, iş motivasyonunuzda kayıp yaşamanızın önüne geçecektir. Bu aşamada sosyal medya yönetimi devreye girecektir.

Sosyal Medya Yönetimi Hangi Kitleye Hitap Edecek?

Markanızın, beli konumundaki bu detay önem arz etmektedir. Sosyal medya ipuçlarını avantajınıza kullanabilmek adına, müşteri kitlenizin hangi özelliklere sahip olduğunu tanımlayabilmeniz gerekmektedir. Çünkü, bütün paylaşımlar ve gönderilerinizi, tamamen müşteri kitlenizle bağdaştırmak üzere yapacaksınız. İçerikleriniz konusunda, referans olarak müşterilerinizi alacaksınız. Aksi bir durumda, içerikleriniz ile müşterileriniz arasında bir ilişki kurulmadığından, belli bir etkileşim elde edemeyeceksiniz. Sosyal medya yönetimi, bu temel değerleri edinmenizi sağlayacaktır.

Sosyal medya yönetimi, kitle ölçüm unsurları arasında hedefinizdeki kitlenin, cinsiyeti, konumu, amaçları, ortalama gelirleri ve yaş aralıkları yer bulmaktadır. Bütün bu bilgiler, küçük çaplı Pazar araştırması referans alınarak dahi yarar sağlayabilecektir.

Müşterilerinize, belirli aralıklarda anketler yapmak, potansiyel müşterilerinizin bilinirliğiniz hakkında ne düşündüklerini ölçümlemek, eski ya da yeni müşterilerinizle röportajlar gerçekleştir ve sorun çözüm gruplarında, markanız hakkında nelerden bahsediliyor saptamak sosyal medya yönetimi başarısı sağlayacaktır. Demografik olarak sahip olduğunuz kitleyi, sonraki aşamalarda trendlerle birleştirmeniz, uzun vadede büyük kâr marjları sağlayacaktır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer sosyal medya asistanı uzmanı unsuruda, kitlenizle ağınızın uyuşması durumudur. 18-24 yaş arasındaki bireyler daha çok Instagram platformunda zaman geçirmektedir. 24-30 arası Twitter ve 30-50 yaş arası kitleler Facebook platformlarında yer bulmaktalardır. Kitlenizin, sizlere kazanç sağlaması için ulaşabilmeniz gerekmektedir.  

Sosyal Medya Yönetimi Geri Bildirim

Sosyal mecralar akılda canlandığında, bir tarafı gidiş bir tarafı da geliş olan caddeler düşünülmektedir. Takipçileriniz ile tek bir caddeden içerik gönderip, varlığınızı sürdürebileceğiniz gibi aynı şekilde onların geri bildirim ve sorunlarına hatta markasal değerlerle bağdaşmayan yorumlar ya da mesajlarla karşılaşabileceksiniz.

Hukuki değerlerle bağdaştığı takdirde, yorumlar ya da mesajlara ivedilikli cevap vermeniz imajınızı taze tutacaktır. En kızgın müşteri bile kendisiyle ilgilenildiğinde, pamuk gibi olabilmektedir. Bu nedenle de sosyal medya bildirimlerinizi kapatarak, cool gözükmek gibi bir çabaya girişmeyin. Günümüzde büyük markalar dahi bu yaklaşımı benimsiyorlarken, sizlerin tersi bir strateji uygulaması sosyal medya yönetimi konusunda zarar sağlayacaktır. Markanızın, başka müşterilere önerilmesi için müşterilerinizi yani sadık müşteri kitlenizi, memnun ve tatmin edici bir şekilde mevcut tumanız gerekmektedir.

Sosyal mecralarda varlık göstermek, ürün veya hizmet sağlayıcılar için çok zorludur. Çünkü, bazı durumlarda yersiz olumsuz bildirimler, eleştiriler, hayal kırıklıkları, sitemler veya karalama kampanyalarıyla dahi karşılaşılabilmektedir. Her ne olursa olsun, kendi dirayetinizi kırmamaya çalışmalısınız. Çünkü yazacağınız veya göndereceğiniz her türlü yorum ya da mesaj, diğer müşterileriniz tarafından da takip edilecektir. Sosyal medya asistanı uzmanı öfke kontrolü sağlayan bir konudur ve başarı ivmesi için fevri davranmamak gerekecektir.