Ofiste sürekli oturmak zorunda kalanlar ya da evde bütün günlerini Netflix karşısında sürekli oturmak için geçirenler dikkat edin! Sağlığınız bu kadar ucuz olmasın!

Genel olarak ofis çalışanları gün boyu, sürekli oturmak zorunda kalabilmekteler. Gün boyu sürekli oturmak üzere, bu sektörlerde görev yapan personeller, 11:49 sularında çıkacakları molada, yaşadıklarını ve dünyaya yeniden geldiklerini hissederler.

Özellikle de ofiste sürekli olarak yazma eğilimi de eklenince, hayattan koparan anlara neden olabilecektir. Dakikada milyon kelimeler yazan insanlar, saat 11:50’nin gelmesini iple çekerler ve bazen ise dalıp gittiklerinden fark edemeyebilirler. Ayaklarınızın üstüne basmanızın ve ekrandan gözünüzü ayırmanızın üzerinden kaç saat geçti?

Bütün bu soruları hatırlamak çok zordur. Günümüz çalışanlarının, gün boyu oturmak konusunda ciddi sorunları oluşabiliyor. Bazı zamanlarda kahvaltı bile yapmadan, saatlerce bilgisayar ekranına bakmaktan baş dönmesi bile yaşayabiliyorlar. Üstelik, beyinsel aktiviteler de dahi yavaşlama meydana geliyor hatta yer yer öfke patlamaları yaşanıyor.

Günümüzde bilgisayar kullanıcıları ve ofis çalışanları da belli olmak üzere, çok yoğun bir kitle gününün 5 saatinden fazlasını sürekli oturmak eylemiyle geçiriyor. Ancak sizce de 5 saat hareketsiz kalmak, deyim yerindeyse robotlaşmak ne kadar mantıklı? Bundan sonra oturmak istemeyeceğiniz kriterleri gün yüzüne çıkaracağız.

\"sürekli

Sürekli oturmak +Çay+ Kahve= Kilo Almak

Uzun zaman sürekli oturmak durumunda kalan insanların, en yaygın özelliklerinden birisi kilolu olmalarıdır. Olmayanların ise yakın zamanda almaları kaçınılmazdır. Üstelik hem oturacak hem de fit olacak şeklinde plan yapmanız, yararsız olacaktır. Çünkü, günde 7 saat hareketsiz oturan bir insanın, spor salonunda geçirmiş olduğu her bir dakika, nötrlenecektir. Netflix yayınlarınızı bile izlerken, ara verip odanın etrafından tur atmak güzel bir tavsiye olacaktır.

Sürekli oturmak yazmanızı bekleyemeyiz ki işvereniniz de büyük ihtimalle buna izin vermeyecektir. Çünkü, bizim toplumumuzda ayakta yapılan işler, değersiz ve baştan savma olarak görülmektedir. Mesela ayak üzeri konuştuk, ayak yapıyor, ayakçı, bırak bu ayakları… Öğretmen gelirken ayağa kalmak!

Uzun çalışma sürelerinden feragat edin! diyemesek de sürekli oturmak için gereken, sürelerinizi ayarlamanız, tamamen sizin inisiyatifinizde. Biraz azaltsanız bile etkisini görebileceksiniz. Çalışma sürenizi düşürmeniz sizin elinizde olmasa da bulabildiğiniz her fırsatta ayağa kalkmaktan çekinmeyin. Çünkü ofis personellerinin en büyük eğilimlerinden birisi de tekerlekli sandalyelerinde, seyahat etmektir. Bazen bir dosya alınacakken kimi zaman da çöp atılmak için kullanılmaktadır.


Sürekli Oturmak Duruş Bozukluğu Yapıyor

Bir bilgisayar monitörüne, saatler boyu baykuş gibi bakmak, bütün gün masa başında sınırsız açtırıp sürekli oturmak hatta LOL oynamak bile mükemmel duruşunuzu, bütünüyle tahrip edecektir. Omurganızdaki haraketlilik azalacak, boynunuzda ve omzunuzda ciddi derecelerde ağrılarla başa çıkmak zorunda kalabileceksiniz. Üstelik büyüklerimizin yıllardır “Kambur kalacaksın, dik dur.” tembihlerinin aslı astarı vardır hatta emsali de çoktur.

Çalışma ofisinizde ya da odanızda, sürekli oturmak karşıtı ergonomik sandalyeler(hemen gamer koltuk gelmesin) ve ayakta durmak için tasarlanmış masaların yer alması, sağlık açısından olumlu getiriler yaratacaktır. Uzun süre oturmanın etkileri, bu şekilde azaltılabilecek ve sağlık problemlerinin de boylu boyuna önüne geçilebilecektir. Bunun yanında her kalkış anınızda, duruş kontrolünüzü sağlamalı ve bazı aksaklıkları sorgulamalısınız. Kendinizi, bir sitcom oyuncusu olarak düşünebilirsiniz, bu daha büyük bir avantaj sağlayacaktır.

\"ofiste

Nil Karaibrahimgil ve Depresyon

Ofislerde ve oyun müziği alışkanlıklarında, Nil Karaibrahimgil’in büyük bir yeri vardır. Çünkü sürekli oturmak, insanları depresyona bir adım daha yaklaştırmaktadır. O nedenle de Depresyondayım… moduyla, etrafa karabulutlar saçılabilmektedir.

Egzersiz yapmanız, endorfin salınımınızı arttırmakta, endorfinler ise mutluluğunuza mutluluk katmaktadır. Tüm gün sürekli oturmak zorunda kaldığınız esnalarda, neden mutsuzum diyerek, mutlu olabilmek için rutin ve bir o kadar da pratik ofis egzersizleri yapabilirsiniz. Mesela fotokopi çekmek, çöp atmak veya çay almak.

Bir şeylerin, sizi oturduğunuz sandalyeye, sürekli oturmak için bağımlı hale getirdiğini düşünmeniz, anksiyete oranızı yüksek miktarlarda arttıracaktır. Bunun yanında, sürekli artan bir endişe haline bürünebileceksiniz. Oralet içerek D vitamini de alamıyorsanız, yalnızlık hissiyatına kapılmanız kaçınılmazdır. Bu nedenle de plaj tatilinizi es geçmeyin ve güneşte Tarık Mengüç gibi bronzlaşın.


Mod ve Ruh Sağlığında Dip Yaşamak

Çoğu insan, otururken ruh sağlığının daha yerinde olduğunu düşünmekte. Fakat sürekli oturmak beyin sağlığı açısından bazı sorunlara yol açabiliyor. Belki de okulda gördüğün birçok dersi bundan anlayamadın ya da teneffüs denilen eylem niçin vardı? Yazı yazarken, beyninizden istifade ediyor hatta aktif olarak kullanıyor olabilirsiniz. Ancak beyinde kan ve oksijen pompalamanın en yararlı ve basit yolu ayağa kalmak veya hareket etmektir.

Oturduğunuz vakit, beyninize bazı gereksinimlerinden mahrum bıraktığınızdan o çok zor olan matematik derslerinden nefret edebilirsiniz. Ayrıca uzun vadeli etkileri incelendiği takdirde, beyin aktivitesinin azalması, fonksiyonlarının kaybolması hatta kalıcı beyin hasarı gibi etkilere maruz kalabilirsiniz. Beyniniz gün boyu antrenman yapsa bile vücudunuzla destekleyiniz.


Otura Otura Kanser Oldu

Günümüz gençliğinin, yakın gelecekte manşetlere çıkacak olan sürekli oturmak sonucu haberler. Kanser riskiniz, uzun süre oturduğunuzda katlanıyor. Vücudunuzdaki insülin üretimi, normal standartların üzerine çıkıyor. Tümörlerinizin büyüyor. Yararlı yararsız bütün hücrelerinizi büyümeye teşvik eden bir teoriye aracılık ediyorsunuz.

Düzenli egzersizin insan sağlığına yararlı olduğu, tartışılmaz bir gerçektir. Bu nedenle de belirli hastalıklardan sürekli oturmak nedeniyle, başınızı ağrıtmak istemiyorsanız 50 kg bicaps yaparken kolunuzu ağrıtmak daha mantıklıdır. Ayrıca, vücudunuzda antioksidan salınımını arttırarak, daha dirençli bir konuma erişiyorsunuz.


Gün Boyu Oturmak Sonucu Zararları Azaltmak

Evet hepimiz aynı şeyi düşünüyoruz, günümüzde oturmadan bir şeyler yapmak ekmeğin aslanın bağırsaklarında olduğu ülkemizde, gerçekten de çok zor. Çalışmak, aileniz ve kendiniz için kaçınamayacağınız bir ihtiyaç. Tamamen bu eylemden feragat edemesiniz de en azından etkilerini azaltmaya çalışınız. Çünkü kendinizin de sevdiklerinizin de sürekli oturmaktan çok buna ihtiyacı olacaktır.

\"ofis

İster evinizde olun isterseniz de çalışma ofisinizde. Telefonunuzdan en az 30 ila 45 dakika aralıklarda hatırlatıcılar ekleyiniz. Ardından eviniz veya çalışma alanınızda volta atabilirsiniz. Kanınız bu şekilde daha hızlı akacak ve size adeta enerji dopingi yapacaktır. Belki de çok yaratıcı fikirler bulabilir ya da patronunuzdan yediğiniz azar sonucunda, sürekli oturmak konusunda daha fazla azmedebilirsiniz.