\"tayland

Tayland Körfezi’nin güney ucunda yer almaktadır. Çevresindeki üç adadan en büyüğü durumundadır. Tayland Koh Samui adası gezilecek yerler özellikle de balayı çiftlerinin ve tercihini romantik bir tatilden yana kullanmak isteyen doğa aşıklarının en uğrak tatil bölgelerinden birisi konumundadır. 

Gözlerden uzak Koh Samui balayı adası, bembeyaz kumsallarla kaplı ve doğanın bütün renklerini bir arada barındıran bir dokusu bulunmaktadır. Turist yoğunluğu her geçen yıl artış göstermektedir. Bu duruma en büyük neden olarak saf serin suları ve insanı çeken kumsalları gösterilmektedir.


Koh Samui Balayı Adası Gezilecek Yerler

\"Ang
  • Ang Thong Ulusal Deniz Parkı

Ang Thong Ulusal Deniz Parkı, Tayland Körfezi’nin 42 adadan oluşan bir takımada topluluğudur. Beyaz kumlu plajları, yüksek kireçtaşına sahip dağları, sık ormanları, şelaleleri ve keşfedilmeyi bekleyen esrarengiz koylarıyla karşınıza çıkacaktır. Koh Samui’nin merkezinde yer alan Koh Samui balayı adası, Ang Thong Ulusal Deniz Parkı, 100 kilometrekarelik deniz ve karasal alanı kapsamaktadır. 

Egzotik, vahşi yaşama ait farklı türden deniz canlılarına ev sahipliği yapmaktadır. Alan tamamen koruma altındadır. Doğa yürüyüşleri, kano seyahatleri, şnorkelle dalış ve meditasyon için son derece uygun bir atmosfere sahiptir. Parkın merkezinde sadece bir restoran bulunmaktadır. Her yıl artan ziyaretçilerini, tropik bir cennetin kartpostalı niteliği taşıyan bir imajla karşılamaktadır.


  • Büyük Buda Tapınağı
\"Büyük

Koh Samui balayı adası Büyük Buda Tapınağı, Koh Samui’nin kuzeydoğusunda yer almaktadır. Tapınak küçük bir kayalık adada oluşturulmuştur. Yerel ismi ise Wat Phra Yai olarak bilinmektedir. En gözde figürü 12 metrelik altın renginde, oturan Buda heykelidir. Heykel 1972 yılı itibariyle inşa edilmiştir.

Adanın en popüler turistlik mekanları arasındadır. Devasa Buda heykeli birkaç kilometre uzaktan bile görülebilmektedir. Koh Faan’da yer alan tapınağa, adaya bağlandığı bir geçit aracılığıyla ulaşılmaktadır. Koh Samui balayı adası için ulaşımlarını havayoluyla gerçekleştiren insanların dikkatini çeken yapıtlardandır. 

Heykelin çevresinde, muskalar, dini eşyalar, yöresel giysiler ve hediyelik eşyalar satılan alanlar bulunmaktadır. Bunun yanında sıra dışı tasarıma sahip olan ejderha figürlü merdiveniyle Buda’nın oturduğu platforma erişilmektedir. Restoranlar özellikle atıştırmalık yönünden dizayn edilmiştir ve alanları dar tutulmaktadır.  


  • Balıkçı Köyü

Koh Samui’nin Balıkçı köyünde, butik mağazalara ev sahipliği yapan rustik imajlı binalar, moda trendlerini taşıyan restoranlar ve plaj yoluna doğru konumlanan küçük oteller bulunmaktadır. Balıkçı köyü, her cuma günü pazar alanına dönüşmektedir. 

Canlı atmosferi ve özgün dokusuyla adadan çok sayıda alışveriş tutkununu, kendine çekmektedir. Ziyaretçiler köyden yola çıkarak, Tayland’da balıkçılığın ne derece önemli olduğunu görebilmekteler.


  • Hin Ta ve Hin Yai Kayalıkları

Hin Ta ve Hin Yai kayalıkları, Koh Samui’nin güney sahilinde bulunmaktadır. Büyüleyici türdeki kaya oluşumları, yıllar önce yerli halk tarafından keşfedilmiştir. O zamandan beri adanın en büyük eğlence kaynağı haline gelmiştir. 

Yerel halk tarafından Büyükbaba Ta ve Büyükanne Yai olarak anılmaktadır. Çünkü taşların yapısının erkek ve dişi benzerliği olduğu düşünülmektedir. Kayalıklar, Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu Hua Thanon ve Lamai’nin arasındaki sahil şeridinde yer almaktadır. Bölgenin kayalık yapısı son derece hassastır ve ziyaretçileri nasıl oluştukları yönünden fikir sahibi etmektedir. 

Turizmin artmasıyla birlikte, Samui’nin en gözde mekanlarından birisi haline gelmiştir. Yakınlarında Galamae isimli mutlaka yenilmesi gereken Tay tatlısı, hediyelik eşya ve aperatif satıcıları bulunmaktadır. Ayrıca fotoğraf makinesini unutanlar için kartpostal satıcıları da mevcuttur.


  • Koh Tao Adası Nerede?

Koh Tao, Kaplumbağa Adası anlamına gelmektedir. Tayland’daki en popüler dalış alanlarını bünyesinde bulundurmaktadır. 21 kilometrelik bir adayı çevreleyen beyaz kumlu plajlara ve Tayland Körfezinin berrak sularına sahiptir. 

Çok sayıda kaplumbağa, canlı mercan resifi ve renkli deniz canlılarına ev sahibi konumundadır. Gece hayatı son derece hareketlidir. Bulunan restoranlar, her kesime ve zevke hitap edebilmek adına tasarlanmıştır.  Ada sakinleri, yerel halk gösterileriyle birlikte, ziyaretçilerin yüksek beğenisini kazanmayı başarmıştır.


  • Na Muang Şelalesi

Na Muang Şelalesi, Samui’nin en görkemli şelalesidir. İki basamaklı yapısıyla, doğal güzelliğin sadece plajlarla kısıtlı olmasına karşı çıkmaktadır. Nathon Körfezi’nden 12 kilometre güneydoğuda kalan şelaleye, parkın giriş kapısından bir yürüyüş yolu vasıtasıyla ulaşılmaktadır. 

Birinci basamaktaki şelale, sıcaktan kurtulmayı amaçlayan doğal bir havuza akmaktadır. 30 dakikalık bir yürüme mesafesi daha kat edildiğinde ilkinden biraz daha küçük ikinci şelaleyle karşılaşılacaktır. 

Na Muang şelaleleri, kendine has mor renge sahiptirler. Bu nedenle de daha çok “Mor Şelaleler” olarak anılmaktadır. Koh Samui’de ziyaret edilebilecek çok sayıda şelale bulunsa da doğal manzara açısından en öne çıkanı Na Muang’tır. Yüzmek ve rahatlamak için son derece kullanışlıdır. 


  • Gizli Buda Bahçesi

Yemyeşil ormanlarla çevrili Gizli Buda Bahçesi’nde sıra dışı heykel koleksiyonu bulunmaktadır. Koh Samui’nin daha çok iç kısımlarında en yüksek noktasında gizlenmiştir. Bahçenin yaratıcısı 1976 yılında aile topraklarını birkaç heykelle çevreleyip, tapınak dikmeye çalışan meyve çiftçisi Nim Thongsuk’tur. Heykeller, rahat bir pozisyonda kaya üzerinde konumlandırılmıştır.

Nim’in heykeli de dahil olmak üzere çeşit pozisyonlarda yer alan hayvanlar, insan ve tanrı arasındaki ilişkiyi betimlemek üzere kullanılmıştır. Khun Nim, 91 yaşında hayatına veda etmiş ve bu zamana kadar bahçeyi daha huzurlu ve serinleştirebilmek için çalışmıştır. Ormanlarla bezenmiş, şelalelere ve göllere tüm çıplaklığıyla bakılabilmektedir.  


  • Mumya Keşiş Heykeli

Wat Khunaram’da yer alan mumyalanmış keşiş, Tayland ve Budist kültürüne ait eşsiz motifleri çağrıştırmaktadır. Luong Pordaeng adındaki keşiş, 1973 yılında meditasyon yaptığı sırada hayata gözlerini yummuştur. 

Cesedi öldüğü günden beri dik cam bir kasada sergilenmektedir. Keşişin vücudunda 30 yıldır süregelen bir bozulma görülmemektedir. Bazı ziyaretçiler için ürpertici bir manzara olarak nitelendirilse de Tay kültürünü yansıtabilecek en cüretkâr yapıttır. 

Mumya Keşiş’in bölgesi, Wat Khunaram yerli halkının dua etmek için sıklıkla uğrak mekânı haline gelmiş bir Budist tapınağıdır. Ayrıca Koh Samui Balayı Adası görmek isteyen ziyaretçiler, muskalar ve çeşitli Budizm temalı eserler satın alabilirler. Bunun yanında ziyaretçilerin, günlük ritüellere katılmalarına ve gözlemlemelerine de izin verilmektedir0gaz1 Eylül hastalooktespitledi

  • Wat Plai Laem Tapınağı

Samui’nin kuzeydoğu sahiline doğru konumlanan Wat Plai Laem Tapınağı, merhamet tanrıçası çağrışımını yapmak üzere inşa edilmiştir. Merhamet tanrıçası Guanyin’in 18 kollu beyaz figürü de tapınakta yer almaktadır. Büyük Buda Tapınağı’na çok yakındır. 

Wat Plai Laem, Tay inançlarının Çin etkisindeki motiflerine ev sahipliği yapmaktadır. Guanyin\’e ibadet etme geleneği, antik Çin dönemlerine uzanmaktadır. Etkisi, Doğu ve Güneydoğu Asya\’ya kadar yayılmıştır. Samui’nin Çin kültürüne ait mirası niteliğindeki bir vitrine sahip olan tapınak, karmaşık tasarımlarıyla dikkat çekmektedir. 

Yaratıcısı ise Tayland’ın en gözde sanatçılarından Jarit Phumdonming’tir. Wat Plai Laem’in tanrıça betimlemesi, mitolojik Budist hikayelerini betimleyen renkli duvar resimleri ve fresklerle kaplı iki uzun salonu bulunmaktadır. Budistler Wat Plai Laem’e Buda ve Guanyin’e saygı göstermek için uğramaktadır. Bunun yanında tapınağın çevresi de bazı heykeller ve duvar resimleriyle tasvir edilmek istenilmiştir. 

Aktif olarak kullanılmaktadır. Her ne kadar modern bir görünüme sahip olsa da yaratılışında öne çıkan teknikler antik ve yüzyıllık inanışlara dayanmaktadır. Ziyaretçilere adeta huzur hissiyatı katmaktadır ve etrafı balıklarla kaplı durumdadır. 

Tapınağa bağış yapmak isteyen ziyaretçilere, torba içerisinde balıkları beslemek için kullanılan yiyecekler verilmektedir. Mistik havasıyla birlikte Koh Samui gezilecek yerler arasında vazgeçilmezlerdendir.