İlla bu dosyaları telefondan bilgisayara fotoğraf dosya aktarma ile bilgisayara kavuşturmak için USB kablosu veya telefonu destekleyen bağlantı kabloları mı kullanmak geriyor ? Yok mu şöyle daha alternatif pratik taktikler?

Bu durum kimi zaman aşırı üşengeçlik nedeniyle telefon sahiplerince işkence niteliği taşıyabilmektedir. Çünkü halihazırda birçok kullanıcı kararını, yeni nesil şarj kablolarını sökmek veya direk USB portundan kablolu bağlantı kurarak sağlamaktan yana kullanıyor. Yani ikisi arasında bir transfer denildiği zaman büyük oranda aklımız kablo arıyor. Eskiden hafıza kartlarının kullanımı son derece yüksekti. 

Telefondan Bilgisayara Fotoğraf Dosya Aktarma

Fakat günümüzdeki telefon tasarımlarının buna büyük oranda engel olduğunu söylememizin yanında her ortamda kart okuyucu cihazlar bulunmayabiliyor. Üstelik aciliyet teşkil eden durumlarda, telefonunuzun standart USB portlarına uyumlu olmadığı düşünüldüğünde büyük bir sancılı süreç yaşatıyor. Artık elin oğlu uzaya çıkıp, Mars’a giderken bizim teknolojiden en büyük beklentilerimizden birisi de kablosuz bir şekilde hem telefon hem de bilgisayar arasındaki iletişim ağını güçlendirmek.

Telefondan Bilgisayara Kablosuz Bağlanma

İnternetin, yaşantımıza girdiği andan itibaren inanılmaz derecede bilgi tüketim ve arama çılgınlığı başlamış durumda. Artık ulaştığımız bilgilerden bir ötesini elde edebilmek için zamanla ve birbirimizle yarışıyoruz. Bilgisayarların yaygınlaşmasını takiben devreye giren telefon , akıllı telefonlar ve tabletler, bu rekabeti daha fazla üst sırala taşıdı. Günümüzde internet dünyasında yaratılan bilgiler, adeta bir çekirdek kola gibi fondip yapılıyor. İnternet kullanıcıları, sitem edercesine her aşamada daha üst ve doğru bilgiyi elde etmek istiyor. Google sırf kullanıcıları memnun edebilmek için 2019 yılı başlarında, sıralama politikalarını güncelleme kararı aldı. Artık bir web sayfasının isminin popüler olmasından çok, kullanıcıları memnun edip etmediği dikkate alınıyor. Çünkü internet kullanıcıları, 2019 yılı itibariyle platinsözlük benzeri oluşumlardan uzaklaşarak, doğru bilginin kaynağına erişmeye çalışıyorlar. Konumuzdan uzaklaşmadan doğru bilgiyi telefon ile bilgisayarlarımız arasında nasıl entegre edebileceğimize yoğunlaşalım. Wifi kullanımının, kablolu kullanımı arkasında bıraktığı bir dünyada artık kablolu aktarım tercihi son plana kaldı. Hayatımıza öyle bir hizmet girdi ki adeta bilgisayar kullanımını bile aratır oldu.

WhatsApp

WhatsApp, bir telefon uygulamasından çok yeni bir yaşam tarzını bizlere şartlandırdı. Bunun yanında SMS günlerimizdeki “İletildi.” ve “Çaldır – Kapat” günlerimizi bize unutturur oldu. 7’den 70’e herkesin gönlünü kazanan uygulama, telefondan bilgisayara dosya göndermek konusunda da kullanıcıların imdadını yetişti. Parlak fikirli kullanıcılar tarafından yoğun bir şekilde kullanılan, bu uygulama normal şartlarda WhatsApp’ın amacından bir hayli uzakta. Çünkü uygulama aracılığıyla doğrudan bir gönderim sağlayamıyor bunun için ailenizi veya samimi arkadaşlarınızdan birini kurban ediyorsunuz. Kişisel veri gizliliği meselesi gündeme geldiğinde mantıklı bir fikir gibi durmuyor. Bilgisayara geçiş yaptığınızda WhatsApp Web üzerinden gönderdiğiniz dosyaya erişim sağlayabiliyor ve bilgisayarınıza da indirebiliyorsunuz. Ters orantıyla bilgisayardaki dosyalarınızı da telefona gönderdiğiniz şekilde erişim sağlayabiliyorsunuz.

WhatsApp Gizlilik Önemseyenler

Yukarıda değindiğimiz gibi transfer sağlamak istediğiniz kullanıcının, dosyanıza erişebiliyor olması sizi sıkıntıya sokabileceğinden altın niteliğinde, uyguladığınız zaman “FeBeA. Open the Door.” Şeklinde bir taktiği de paylaşmak, bol video gönderimini seven kardeşlerimiz için boynumuzun bir borcudur.

  1. İlk olarak WhatsApp kişi listenizden, bir adet kurban seçim yeni kuracak olduğunuz WhatsApp grubuna eklemelisiniz.
  2. Sonrasında ne olduğunu anlamadan yeniden kullanıcıyı çıkartmalısınız.
  3. Amacımız neydi ki? diyenler için önümüzde kişisel bir bulut depolama sisteminin açıldığına odaklanmalarını bekliyoruz.
  4. Bütün bağlantılarınızı, notlarını, müziklerini ve fotoğraflarını bu boş grupta WhatsApp sponsorluğunda saklayabilir ardından her iki cihazda da erişim sağlayabilirsiniz.

Bu Ne Tantana? Daha Profesyonel Çözüm: Pushbullet

Bu çözüm taktiği, WhatsApp taktiğini aşırı amatör ve bir o kadar mantıksız bulanlara gelsin. Bu uygulama sayesinde önceden tanımlamış olduğunuz telefon dahil tüm cihazlar aracılığıyla dosya, belge ve bağlantılarınıza erişim olanağı vadediyor. Fakat tek seferde maksimum olarak 25 MB’lık dosya gönderimine izin vermesi biraz can sıkabiliyor.

Hacı Uygulama felan gerek yok, daha aperatif öneriler yok mu?

Pushbullet, bu durumdan rahatsızlık duyabilecek telefon kullanıcılarını tahmin ettiğinden tarayıcı üzerinden de tüm işlemlerin gerçekleştirilmesine olanak tanımaktadır. Ayrıca uzantı olarak da kullanabilmeniz mümkündür.