Dünya üzerinde her ülkenin bir kıtası mevcut olduğundan Türkiye hangi kıtada yer alır ? sorusuyla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bu durumun sıklığı tamamen jeopolitik konumundan kaynaklanmaktadır.

Popüler sorunsallardan birisi bu tarzdaki sorular. Kimi zaman yarışma programlarında kimi zaman da bulmacalarda denk gelebilmektedir. Bu nedenle de üzerinde yaşadığımız coğrafyanın konumunu iyi bir şekilde bilmek boynumuzun borcudur. Çünkü biz yerini iyi bilemediğimiz takdirde başkaları yerini öğretir ki bu durum istenilen bir şey değildir. Dünya üzerindeki ülkelerin hemen hemen hangi kıtada bulunduklarına aşina olunmaktadır. Çünkü çok karışıklığa sebebiyet veren bir kıtasal konumları mevcut değildir. Fakat durum Türkiye\’ye geldiğinde işler karışabilmektedir. Gerek tarihsel olarak gerekse de jeopolitik açıdan Türkiye, tamaman dünyanın köprüsü konumunda bulunmaktadır. Bu nedenle de kendisini sınıflandırmak fazlasıyla zordur.

Türkiye Hangi Kıtada Yer Alır?

Bu sorunun karışık gelmesinin en önemli sebebi hem Avrupa hem de Asya\’da topraklarının bulunmasıdır. Ayrıca çok geniş bir coğrafyaya sahip olduğundan da karıştırılabilmektedir.

Türkiye Avrupa\’da mı? Asya\’da mı?

Türkiye Avrupa ile Asya\’nın birleşimi olan Avrasya bölgesinde yer almaktadır. Trakya bölümü Avrupa kıtasında bulunurken, topraklarının çoğunluğu da Asya kıtasında yer almaktadır. Bu nedenle Asya Kıtası tabiri daha sık kullanılmaktadır.

\"türkiye