Kimi zaman büyük bir heyecanla Netflix, Blu TV ya da Playstation gibi dijital yazılım ve akış hizmetlerine Mastercard veya Visa\’yla abone olabiliyoruz. Fakat denemek için alınan abonelikler, kimi zaman unutulabiliyor. Keşke bunun bir çözümü olsa da sürpriz faturalarla karşı karşıya kalmasak güzel olmaz mı?

Mastercard bu konuya emsal niteliğinde bir güvenlik politikası oluşturdu ve satıcıları da bu yönden bilgilendirdi. Mastercard tarafından geçtiğimiz günlerde, kredi kartı sahiplerini son derece yakından ilgilendiren bir proje hayata geçirildi. Ücretsiz ürün deneme sürelerinin son bulmasının ardından, kıyıda köşede unutulmuş olan üyeliklerin de müşterileri ekstra bir külfete sokması, yeni güvenlik politikalarıyla önlenmeye çalışılacak. Fakat bu durum, sadece belli fiziksel ürünlerde geçeri olacak. Aslında bir nevi satıcıları korumaya yol açacak bir politika olduğuysa sonrasında anlaşıldı.

Mastercard, resmi blogundan yayınlamış olduğu bildiride daha öncesinde cilt bakımı, sağlık malzemeleri ve fiziksel ürünleri kapsayan, otomatik ürün aboneliklerinde faturalandırma işlemine geçilmeden önce müşteri onayının alınmasının zorunluluğunu duyurdu. Ürünleri, tasnif etmeyen müşteriler artık sürpriz faturalardan kurtulmuş olacak. Fakat henüz dijital veya yazılım abonelikleri güvenlik politikası kapsamına girmiyor. Bu durum bizce müşterilerin yeterince tatmin olabilmelerinde son derece yetersiz kalmakta. Çünkü aboneliklerin büyük bir çoğunluğu dijital ortamdan elde edilmektedir. Satıcılar, yeni güvenlik politikasıyla birlikte abonelik ücretlerini, yenilenme ve iptal süreçlerini detaylı bir şekilde müşterilerine açıklamak zorunda kalacak.

Mastercard Dijital Abonelikler içinde Politika Uygulayabilir

Birçok yayın platformu, ülkemizde yürütmüş oldukları promosyon aboneliklerle ilk ay veya belirli bir süre kullanıcılara sundukları hizmeti ücretsiz olarak tanıtmaktadır. Potansiyel müşteri adaylarına sunulan hizmetlerle, sadık bir kullanıcı kitlesi yaratılmaya çalışılmaktadır. Müşteriler, deneme abonelikleriyle mevcut hizmetin sahip olduğu özellikleri yakından inceleyebilme ve deneyimle fırsatına sahip olabilmektedir. Bu durum firmaların, satış profillerini olumlu yönde etkilemektedir.

Mastercard tarafından yeni güvenlik politikaları da uygulanmayacak değil. En azından bu duruma özverili bir şekilde yaklaşılması, çoğu müşterinin uygulamanın yakında dijital abonelikleri de kapsayacağına inanmış durumda.