\"usb

Bilgisayar kullanıcılarını, CD veya DVD’lerden kurtaran Rufus kullanarak usb format atma aracı işleminin USB bellekler aracılığıyla yapılmasına aracılık etmektedir. Sadece kurulum işlemiyle de sınırlı kalmayan yazılım, önyükleme birimlerinin oluşturulmasında da başarılı bir rol üstlenmektedir. 

USB Format Atma Aracı Programı Rufus Nedir?

Bilgisayar kullanıcılarının usb format atma aracı işlemlerini Rufus yazılımı yürütmektedir. Üstelik kendisinin son derece düşük boyutlu bir yazılım olması ve kurulum işlemine gerek duymadan portable olarak çalışabilmesi, popülerleşmesine katkıda bulunmuştur. Önyükleme birimlerini, Rufus yazılımını kullanarak NTFS, UDF, FAT32 ve exFAT formatında biçimlendirebilirsiniz.

Rufus Kullanımı?

Yazılabilir kalıpların doğrudan USB aygıtlara yazılmasını sağlayan Rufus, Windows işletim sistemleri veya diğer işletim sistemlerinin önyükleme versiyonlarının gerektiği durumlarda kullanılır. Yazılım sayesinde istediğiniz türden Disk ve ISO kalıplarını, başarılı bir şekilde yazdırabilirsiniz.

Bilgisayarlara yeni bir işletim sistemi kurulması ya da mevcut işletim sistemlerinin onarılmasında, Rufus usb ile format atma işleminde sıklıkla kullanılmaktadır. Programın ücretsiz olması ve Türkçe dil desteğini de kapsaması, kendisini vazgeçilmezler listesine eklemiştir. Özellikle de disk kalıplarının, USB yükleme noktalarına yazımında muazzam hıza ve pratik kullanıma sahip olması, kendisini öne çıkarmıştır.

İşletim sistemi imajlarının, kuruluma hazır bir şekilde yazımını yürüten yazılım, ayrıca iş akışını kayıt altına alarak loglaması ve kullanıcılara sunmasıyla birlikte yazım işleminin sorgulanmasına olanak tanımaktadır. Çünkü, işletim sistemi kurulum aşamaları titiz bir süreç gerektirdiğinden, en ufak bir hatanın bile gözden kaçırılması en başa dönülmesine neden olmaktadır. Rufus, Windows, Ubuntu, Linux ve diğer birçok işletim sistemi yazılımının, USB belleklere önyüklenebilir olarak yazımını desteklemektedir.

USB Format Atma

Yazılımı emsallerinden ayıran en önemli noktası, herhangi bir kurulum işlemine tabi olmamasıdır. Resmi internet kanallarından indireceğiniz, taşınabilir Rufus yazılımını çalıştırdığınız an kullanıma başlayabilirsiniz. Aşağıdaki adımları uygulayarak, pratik kullanım sağlayabilirsiniz. 

(Bütün işlemlerin öncesinde yazım yapacağınız aygıt sürücüsündeki önemli dosyalarınızın, yedeğini almalısınız. Aksi takdirde biçimlendirme sonrasında mağduriyet yaşayabilirsiniz.)

  • Rufus yazılımını, resmi kanallardan indiriniz.
  • Sonrasında indirilen klasörde, Yönetici olarak Çalıştır fonksiyonunu kullanınız.
  • Açılan program arayüzünün, Aygıt bölümünden yazma işlemini uygulayacağınız aygıt sürücüsünü seçiniz.
  • Ardından Seç kısmına tıklayarak yazım yapacağınız işletim sistemi ISO imajını seçiniz.
  • Hızlı bir kontrolün sağlanmasının ardından, durum çubuğunda Hazır yazısını göreceksiniz.
  • Gelişmiş sürücü özelliklerini göster kısmından, imajınıza özel ayarlar yapabilirsiniz.

Biçimlendirme seçeneklerinde yetkin bir geliştirici değilseniz, müdahale etmeden devam ediniz. Şayet geliştiriciyseniz, yeni birim etiketi, dosya sistemi ve ayırma birimi boyutu ayarlamalarını düzenleyebilirsiniz.

  • Devamında Başlat butonuna basıp, açılan program arayüzünden Tamam butonuna basınız.

ISO imaj dosyaları, aygıt sürücünüzün yazım hızına paralel olarak 5 ila 20 dakika arasında yazılacaktır.

Yazım sırasında rastlanılan hatalar uyarı olarak belireceği gibi hatasız yazımlarda işleminiz olağan şekilde devam edecektir. Bütün işlemleri eksiksiz yaptığınız takdirde, kurulum imajınız başarılı bir şekilde yaratılacaktır. Sonrasında klasik önyükleme aşamalarını uygulayıp, mevcut işletim sisteminizi güncelleyebilir ya da tamamen sıfırdan yeni bir işletim sistemi kurabilirsiniz.