\"Wifi

Kimi zaman wifi şifre kırma işlemine maruz kaldığınızda, güvenliğimiz konusunda tereddüt yaşayabiliyoruz. En çok da insanların şifrelerimizi elde etmelerinden korkuyoruz. Çünkü bu durum hem bağlantımızı yavaşlatıyor hem de dijital verilerimizi ve itibarımızı zedeliyor. İnternetebağlananları nasıl görebiliriz? 

Hayatımıza giren modem wifi bağlananları görme bileşenleri hem bilgisayarlarda hem de telefonlarda büyük bir kullanıma sebebiyet vermiştir. Hatta, insanların büyük bir kısmının her gün kullandığı, internet bağımlılarının ise saniyelik kopmalara dahi tahammülü olmadığı bilgi akış araçlarıdır. Bilgisayarların, insanlar arasında popülerleştiği yıllarda Ethernet kabloları, iki bilgisayarı birbirine bağlamak ya da internete bağlanmak için en mantıklı seçim olarak gözüküyordu. Fakat yöntemin sadece sınırlı sayıdaki cihazlarda uygulanabiliyor oluşu, modem portlarının sınırlı Ethernet girişlerine sahip oluşu ve normal bağlantıyı büyük oranda etkilemesi insanları yeni bir çözüm yoluna geçmeye zorladı.

Günümüzde sadece internet bağlantısı için kullanıldığını düşündüğümüz kablolu bileşenlerden, birçok farklı alanda yararlanılmaktadır. Kablosuz bağlantı yani Wi-Fi’nin popülerleşmesinin ardından, tüm sorunlara köklü olarak veda edildi. Ancak bu sistem, kullanım kolaylığı tartışılmazken, güvenlik sorunlarını da beraberinden getirdi. Kötü niyetli kişilerce, modemlerde açık bulunan portlar aracılığıyla uzaktan yönetimli kameralar kontrol edilmekte hatta bilgisayar sistemlerine bağlantılar gerçekleştirilebilmektedir.

Mevcut olanakları itibariyle, kötü niyetli insanların en sık kullandıkları araçtır. Kimi zaman pek üstüne düşmediğiniz modem wifi belki de sizi büyük zararlara uğratabilir. Artık bilgisayar korsanlarına karşı daha güvensiz olduğunuzu hissedeceksiniz. Bu korsanlar kimi zaman aşırı profesyonel dolandırıcılar olabilirken, bazı durumlarda ücretsiz internet erişimi isteyen komşularınızda olabilmektedir. Birinci kısımda ciddi veri kaybına ve itibar düşüklüğüne maruz kalırken, ikinci kısımdaysa bağlantınızın büyük oranda yavaşlamasına hatta yer yer kopmasına tanık olabileceksiniz.

Wifi Şifre Kırma İşlemini Gerçekleştiren Cihazların Listesi

Normal şartlarda, sadece wifi şifre kırma işlemi gerçekleştiren ve bağlı cihazları gösteren bu yöntem, bazı durumlarda aşırı şaşkınlık yaşayabileceğiniz tabloyu ortaya çıkarabilecektir. İnternet hizmetinizi, sizden izinli ve izinsiz olarak elde eden her cihazı, MAC adresleriyle birlikte liste halinde görebileceksiniz. Bu işlem basamakları, halihazırda mevcut modeminize göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu konuda daha kesin sonuçlar elde etmek istiyorsanız, cihazınızın üretici firmasından destek alabilir ya da kullanım kılavuzuna bakarak bilgi edinebilirsiniz.

  1. Mevcut modem wifi arayüzüne erişebilmek için ilk olarak tarayıcınızı (Chrome, Opera vb.) açın.
  2. Tarayıcınızın adres çubuğuna 192.168.1.1 ya da 192.168.2.1 (modem markasına göre farklılıklar gösterebilir; üretici desteği alabilirsiniz.) yazarak Enter tuşuna basın.
  3. Modem arayüz panelinden, kullanıcı adı ve şifrenizi giriş yapınız. (Değiştirmediğiniz takdirde kılavuzda fabrikasyon olarak tanımlanandır.)
  4. Açılan ekranda modeminizi ve internet bağlantısını sağladığınız cihazları MAC adreslerine kadar analiz edebilirsiniz.
  5. Bilginizin bulunmadığı cihazlar için erişimi engelleyerek, veri tasarrufu ve güvenliği sağlayabilirsiniz.

 Modem Wifi Bağlananları Mobil Görmek

Mobil olarak da aynı işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Fakat önceki adımlar meşakkatli geldiği takdirde, bir uygulama vasıtasıyla da modem wifi kontrolünüzü sağlayabilirsiniz. Bunun için Fing programı yeterli olacaktır.

  1. Google Play Store veya uygulamanın sitesinden Fing indirebilirsiniz.
  2. İndirme işleminin ardından, gereken izinleri vermeniz gerekecektir.
  3. Kurulum tamamlanana kadar bekleyiniz.
  4. Program kendini toparladığında, modeme bağlı cihazlar hakkında bilgilere erişebileceksiniz.
  5. Ayrıca haberdar olmadığınızı cihazları da program arayüzünden engelleyebileceksiniz.

Bütün adımları eksiksiz bir şekilde yerine getirdiğinizde, çakallık yapmaya çalışan komşunuzu veya gözünü kredi kartlarınıza veya kişisel verilerinize dikmiş casus kullanıcıları etkisiz hale getirebilirsiniz. Bu durum, internet bağlantı hızınıza da doğrudan etki edecektir.