Microsoft\’un Project Scarlett hamlesi, xbox one vs ps4 rekabetini daha kızıştıracağı benziyor. Xbox ile Playstation rekabetinde özellikle de oyunların bekleme sahnelerine yoğunlaşılacak. Kullanıcıların bu durumdan şikayetlerinin had safada olduğu, konsol üreticileri tarafından kabul edilmiştir.

Özellikle de oyun yükleme sürelerinde xbox one mı playstation 4 mü? soruları meydana gelmektedir. Kullanıcıların adeta konsollardan soğuyabildikleri ortaya çıktı. Microsoft, bu sorundan yola çıkarak yeni konsol donanımı için sorunun üstesinden gelmeye odaklanacak ve xbox one vs playstation 4 rekabetinde zincir daralacak. Playstation 4, bu yılın başlarında aynı sorundan dolayı fazlasıyla eleştirildi.

Xbox One mı Playstation 4 Mü? 

\"XBOX

Xbox One vs PlayStation 4 Oyuncuları Tatmin Edemiyor mu?

Los Angeles’ta geçtiğimiz senede gerçekleşen E3 sezonu hem konsol üreticileri hem de geliştiriciler için büyük bir ses getirdi. Microsoft, bütün kanallarıyla birlikte “Project Scarlet” ismiyle lanse edilen bambaşka bir Xbox Oneüreteceğini duyurdu. Cihazlar 2020 tatil sezonunda, oyun severlerin ellerinde bulunacağa benziyor.

Microsoft tarafından, sistemde yüksek bant genişliği mevcut olan GDDR6 Ram kullanılacak. Ayrıca, yeni nesil SSD’lerin de sanal ram desteği vermesi planlanıyor. Bu sayede veri yolundaki bant genişliği, mevcut nesillere göre 40 kata varan fazla performans sergileyebilecek.

Bu durum, xbox one vs playstation 4 ara geçiş sahnelerinin yüklenmesini beklemeden oyun performansınızı yaşayabileceğiniz anlamına gelmektedir. Önceki nesil platformlarda, oyunların yüklenmesini uzatan sahte asansör olarak da nitelendirilen, gereksiz sahneler daha kısa süre ekranda kalacak.

Microsoft, özel olarak tasarladığı sistemde AMD işlemcisinin detayları hakkında, büyük açıklamalar yapmaktan geri durdu. Fazla ayrıntıya girilmemesi, akıllara halen geliştirilebiliyor oluşunu getirdi.

Bütün gizlilik hassasiyetlerine rağmen, Navi ve Zen 2 teknolojilerinden yararlanılacağı dile getirildi. Yani bu demek oluyor ki, şirket tarafından 120 FPS’lik bir yenileme hızı hedefleniyor. Kısaca, gerçek zamana eşdeğer donanımlı hızlandırılmış ışın izleme, işlemiyle karşı karşıya kalacaksınız.

\"XBOX

Biraz daha durumu açacak olursak, 8K’Ya kadar kalitede yüksek FPS’li oyun keyfi yaşamanız, hayal olmaktan biraz daha fazla yakınlaşacak. Bunun yanında xbox one vs playstation4 X cihazından, 4 kata kadar daha güçlü olacak.

Bütün açıklamalar, birbiri ardına gelse de geliştiriciler ve konsol tutkunları, bu özelliklerin hepsinin hayata geçeceğine biraz şüpheli bakmakta. Fakat bütün planlar altüst olup, dile getirilen performansta bir ürünün piyasaya sürülmesi, konsol dünyasında bazı dengeleri yerinden oynatabilir.

Project Scarlett, tamamen Xbox ekibinin desteğiyle dizayn edilecek. Xbox One ve Xbox One X tecrübeleri, cihazın performansı açısından kilit noktada yer alacak. Ayrıca mevcut Xbox kullanıcıları, durumdan birazcık etkilenebilecek. Çünkü bu süreçte xbox one vs playstation 4 kızışmasından sonra, geliştirici ekibin hemen hemen tüm dikkatini, Project Scarlett’e verdiği belirtildi.