\"yalıtım

Bina kaplama ne işe yarar? Yalıtım Nedir ve İzolasyon Ne Demek? Bina izolasyonu şart mı ? Binaya yalıtım yaptırmak ne kazandırır ? gibi uzayıp giden soru yağmurları, mülk sahipleri tarafından yaratılan bir kavram karmaşasına neden olmuştur.

Bu izolasyon ne demek ? ilişkisiyle yorgan= yalıtım hususu birbirlerine fazlasıyla bağlıdır. Üstünüzü açık yatmak ne derece olumsuzluklar getiriyorsa, yalıtımı olmayan bir evde oturmanız da aynı anlama gelmektedir. Kimi insanlar gerek zorunluluk gerekse çevresel faktörlerden dolayı yalıtımlarını ihmal etmezlerken, hiçbir şeyden haberdar olmayan büyük bir kitlenin varlığını da kenara atmak uygun olmaz.

Yalıtım Nedir?

İzolasyon ne demek ? işlemleri, sağlıklı bir yaşam alanına sahip olabilmenin altın kuralıdır. Bütün koşullar sağlanmış olsa da sırf bu koşulun sağlanmaması binanın ve dolaylı olarak sakinlerinin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecektir. Şimdi sizlere bu zamana kadar duymadığınız bir oran açıklayacağız.

Yalıtımsız bir evin, havaya boş yere kaybetmiş olduğu ısının ortalama %25’i yalıtımsız çatılardan kaynaklanmaktadır. Çünkü, yüzdürme kabiliyeti, sıcak havanın yükselim eğilimine girmesinin en temel koşuludur. Bu durum, özellikle de yalıtımı uygun olarak sağlanmamış binaların çatılarının, iç mekân ısısının dörtte birini kaybetmesine neden olmaktadır. Çoğu zaman kullanıcılar, bu işlemlerin epey maliyetli olacağını düşünmelerinden dolayı kendileri müdahaleler gerçekleştirmeye kalkışmakta, harcamalarının artmasına sebep oldukları gibi can güvenliklerini de tehlikeye atmaktadırlar. Bunun içinde bireysel çözümleri tercih etmek yerine, daha kurumsal arayışlara girmenizin kendi sağlığınız ve bütçeniz için yararlı olacağını belirtmek isteriz.

Peki, bina yalıtımı yaptırdığınızda nasıl avantajlar elde edeceksiniz ?

İnsanlar, günümüzdeki yaşam stilleri itibariyle, enerji tüketiminin istikrarlı bir şekilde artmasına zemin hazırlamıştır. Çatıların ısıtılması veya soğutulması için evrensel enerjinin üçte biri kullanılmakta ve bütün bunlar gereksiz bir kullanım sağlamaktadır. Bu durum küresel ısınmanın hızına olumsuz yönde etki ettiği gibi, her ay yüzlerce hatta binlerce lira faturanın da boşa ödenmesine neden olmaktadır. Kışın sıcak yazları ise soğuk bir mülkte oturmak herkesin hayalini süslediği gibi ulaşılmaz da değildir. Bütün bu olanaklara etkili ısı yalıtımı hizmeti edinerek sahip olabilirsiniz. Bir nevi her ay cebinizde duran parayı, havaya harcamış olmazsınız. Yalıtım işlemi, ilk senesinden kendini ödemekte ve sonraki senelerde de kullanıcının tasarruf etmesini sağlamaktadır. Bu nedenle bu işlem için yapacağınız harcamalardan korkmamalı, tam aksine zaman kaybetmeden bina yalıtım hizmeti alımı yapmalısınız.

İzolasyon Yaptırma Avantajları Nedir?

Kimi zaman ertesi gün çok önemli bir toplantınız veya meşguliyetiniz olabilmektedir. Bu gibi durumlarda çatınızdan yağmur seslerini dinlemek veya odanıza sızan suyun yaratmış olduğu huzursuzluk uykunuzun bölünmesinin yanında sağlığınızı da olumsuz yönde etkileyebilecektir. Oysa yalıtım işlemine sahip olduğunuzda bu ve benzeri durumlara asla izin vermeyeceksiniz. Evinizin tam anlamıyla geçirgen olmayan özelliği, sağlık açısından astım vb. solunum yolu rahatsızlıklarına karşı da önlem niteliği taşıyacaktır. Ayrıca yapacağınız tasarrufla ülke ekonomisine de katkıda bulanabileceksiniz. Çünkü ülkemiz, harcamalarının ve milli gelirin büyük bir kısmını enerji satın alımında kullanmaktadır. Bina yalıtımı işlemini gerçekleştirdiğinizde ülke ekonomisine de büyük oranda katkı sağlamış olacaksınız. Ayriyeten  Yalıtım Nedir?  farkını yakından gözlemleyeceksiniz.